Rocksmith+ musiikkipeli ilmestyy ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Rocksmith+ musiikkipeli ilmestyy ensi viikolla

Rocksmith+

Ubisoft julkaisee tilauspohjaisen opetusohjelman, jonka avulla kuka tahansa voi oppia soittamaan kitaraa. Voit katsoa traileri alta.

Rocksmith+ on soittoa opettava tilauspalvelu, jolla voi oppia soittamaan akustista kitaraa, sähkökitaraa tai sähköbassoa. Sen avulla soittaja oppii sekä kielisoittimen perusteet että kehittyneemmätkin tekniikat hauskalla ja innostavalla tavalla. Rocksmith+ rakentuu kymmenvuotiselle kokemukselle aiempia Rocksmith-metodeja hyödyntäen. Sarjan aiemmat opetusohjelmat ovat auttaneet jopa yli viittä miljoonaa ihmistä tutustumaan kitaransoiton saloihin.

Rocksmith+ on suunniteltu ja toteutettu yhteisvoimin muusikoiden, musiikinopettajien ja pelintekijöiden kanssa. Ohjelmiston kehittämisessä on hyödynnetty jokaisen alan vahvuuksia, jotta se tarjoaisi ensiluokkaisen oppimiskokemuksen korkeatasoisella käytettävyydellä soittamista edistäen. Ohjelmiston kappalekirjo on valtava, sillä se sisältää yli 5 000 erilaista sävellystä monista eri tyyleistä.

Sony Musicin, Universalin ja monien pienempien levy-yhtiöiden edustamat artistit ovat mukana kattavalla valikoimalla, josta löytyy musiikkia moneen makuun. Tunnettuja artisteja ovat esimerkiksi The Clash, Juan Gabriel, Alicia Keys ja Santana. Uusia kappaleita tuodaan mukaan viikoittain. Eri tyylilajeja ovat esimerkiksi rock, pop, metallimusiikki, hiphop ja latinomusiikki.

Rocksmith+ sisältää monenlaisia oppimistyökaluja eri tasoisille kitaristeille ja basisteille aina aloittelijoista kokeneempiin soittajiin. Esimerkiksi muuttuva vaikeustaso mukautuu harjoittelijan soiton tason mukaan kappaleen aikana. Näin haastetaso pysyy aina sopivana eikä soitto käy turhan helpoksi tai liian vaikeaksi. Nuotit ja soinnut määräytyvät soittajan oman osaamistason mukaan.

Ohjelmistossa hyödynnetään ilmaista Rocksmith+ Connect -sovellusta, joka käyttää älypuhelimen mikrofonia yhdessä tietokoneen kanssa. Pelaajat hyötyvät sovelluksen kyvystä tunnistaa oikeat nuotit ja antaa välitöntä palautetta ilman ylimääräisiä lisälaitteita. Sovellus toimii sekä akustisten että sähköisten soittimien kanssa. Lisäksi Rocksmith+ Connect -sovellus toimii kätevänä viritintyökaluna kitaralle ja bassolle. Sovellus on saatavilla iOS- ja Android-älypuhelimille. Halutessaan pelaajat voivat yhdistää kitaransa tietokoneeseen erikseen myytävällä Rocksmith Real Tone -liitäntäjohdolla.

Rocksmith+ seuraa soittajan edistymistä ja osaa suositella sopivia harjoituksia ja oppitunteja soittajan osaamistason mukaan. Ohjelmistossa on myös avustavia opetusvideoita, joiden avulla voidaan opettaa soittotekniikkaa. Videoilla käydään läpi soittimia ja lisälaitteita, soittimen huoltamista ja muita soittamiseen liittyviä asioita.

Rocksmith+ tekee yhteistyötä tunnetuimpien soitin-, vahvistin- ja lisälaitemerkkien kanssa. Näitä ovat Gibson, Epiphone, Kramer, Ibanez, Ernie Ball, Ernie Ball Music Man, Marshall, Orange, Mesa/Boogie, Roland, Boss ja Electro-Harmonix.

Rocksmith 2014 -pelin omistajille Rocksmith+ tarjoaa alennusta kolmen ja 12 kuukauden tilauksista. Lisätietoja näistä ja pelin beetatestausvaiheesta löytyy pelin kotisivuilta.

Tilauspalvelupohjainen Rocksmith+ julkaistaan PC:lle Ubisoft Store -kauppapaikassa 6. syyskuuta 2022. Yhden kuukauden tilaus maksaa 14,99 euroa, kolmen kuukauden tilaus 39,99 euroa ja vuoden mittainen tilaus 99,99 euroa. Rocksmith+ julkaistaan myös mobiililaitteille kuluvan vuoden aikana.

GTA kohtaa ysäri-Suomen – Last Drop julkaisi ensimmäisen pelivideon Kommentit pois päältä artikkelissa GTA kohtaa ysäri-Suomen – Last Drop julkaisi ensimmäisen pelivideon

Last Drop

Jos olet joskus miettinyt miltä Grand Theft Auto maistuisi, kun maisemina ovat ruispellon reunat, Nykylän lähiöt ja viereisen ABC-aseman kolmen euron kahvi, niin Last Drop on peli jota kannattaa seurata. Suomalainen indie-studio Lohkare Games on paljastanut uuden pelivideon avoimen maailman peliinsä, joka sijoittuu vuoden 1994 Suomeen ja ammentaa inspiraatiota todellisista paikoista ja muistoista.

Tämä ei ole mikään superautoihin keskittyvä hurjastelu, vaan peli, joka näyttää arjen pienet ilot ja paikallisen elämänrytmin omassa valossaan. Videolta välittyy aikakauden muistot, synkkä ja kuiva huumori.

1990-luvun Suomi avoimena maailmana

Last Drop sijoittuu kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin ja sen ympäristöön, jotka tuntuvat yllättävän tutuilta suomalaisen pelaajan silmin. Pelissä ei ole minikarttaa, joten suunnistaminen onnistuu vanhanaikaisesti: tutki ympäristöä, kuuntele radiota tai kysy neuvoa tienposkessa seisovalta sorsalta.

Tarina seuraa Seppo Sahtivaaran ja hänen kavereidensa elämää 1990-luvun Suomessa. Pelaaja voi ajaa autoa tai polkupyörää, tehdä töitä, keräillä tavaroita ja toki tarinan myötä myös kehittää hahmon ominaisuuksia kuten voimaa ja kestävyyttä roolipelimäisesti. Pelistä saatiin demoversio jo viime vuonna ja sen vastaanotto on ollut ainakin keskustelupalstoilla varsin humoristista ja odottavaista.

Arki, huumori ja nostalginen krapula

Last Dropin maailma ei ole pelkkää maisemien ihailua. Taistelu on rakennettu perinteisempiä taistelupeli elementtejä käyttäen ja NPC-hahmot reagoivat pelaajan käyttäytymiseen. Eli jos haastat riitaa, hahmot saattavat haastaa takaisin, rynniä pakoon tai kutsua apua.

Tarinan kuuluu tietenkin huumoria ja arjen absurdiutta, jota 1990-luvun Suomi osaa tarjota. Peli ei tee itsestään liian vakavaa, mutta silti sen taustalla on aikakauden synkkiä sävyjä ja elämänmakuista kokemusta, joka tekee menneestä maailmasta jotain muutakin kuin vain nostalgista filtteriä.

Milloin peli saapuu?

Last Drop on tarkoitus julkaista Early Access -muodossa PC:lle Steamissa vuoden 2026 ensimmäisen vuosineljänneksen aikana. Kehittäjät haluavat jatkaa pelin kasvattamista pelaajayhteisön palautteen perusteella, joten tämä on vasta alkusoittoa sille, mitä myöhemmin on luvassa.

Peli vaikuttaa ainakin alustavasti siltä, että se saattaa tarjota jotain täysin erilaista kuin perinteiset avoimen maailman seikkailut. Mikäli haluat viettää aikaa suomalaisen lähiön katuja kierrellen ja juopotellen kuin elämä olisi ikuista, tämä saattaa olla oikea paikka aloittaa.

Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen

Ilmaispelattavan Highguard-räiskinnän ympärillä ehdittiin jo soittaa hälytyskelloja, kun pelin virallinen verkkosivusto katosi yllättäen bittiavaruuteen. Kun playhighguard.com näytti vain “site unavailable” -ilmoitusta, moni pelaaja pelkäsi, että koko peli olisi pian vedetty töpselistä.

Kehittäjä Wildlight Entertainment kuitenkin rauhoitteli tilannetta nopeasti. Studion Discord-ylläpitäjä WL_Coronach kertoi, että sivusto palaa kyllä linjoille, mutta se on nyt matalan prioriteetin asia. Kaikki paukut suunnataan päivityksiin ja uuteen sisältöön. Uusi korjaus on työn alla, ja sen julkaisupäivästä luvataan tietoa pian ja mahdollisesti myös ennakkokatsauksen kera.

Highguardin alkuvuosi on ollut kivikkoinen. Peli julkaistiin 26. tammikuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille, ja se keräsi Steamissä avauspäivänään yli 97 000 samanaikaista pelaajaa. Nyt pelaajamäärät ovat pudonneet alle tuhanteen. Negatiiviset käyttäjäarviot ja studion laajat irtisanomiset ovat herättäneet kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Monella on muistissa yhä hetki, kun Geoff Keighley esitteli Highguardin yllätysnumerona The Game Awards 2025 -gaalassa. Hype oli kova, mutta julkaisun jälkeinen hiljaisuus ja viestinnän takeltelu söivät luottamusta nopeasti. Lisäksi raportit Tencentin taustarahoituksesta ovat lisänneet spekulaatiota.

Highguard ei ole näillä näkymin kuitenkaan sulkemassa oviaan. Nyt kaikki riippuu siitä, riittävätkö tulevat päivitykset kääntämään kurssin ja palaavatko pelaajat vielä kerran linjoille.