Rockstar maksoi GTA Online -pelin latausaikoja nopettaneelle modaajalle 10 000 dollariaKommentit pois päältä artikkelissa Rockstar maksoi GTA Online -pelin latausaikoja nopettaneelle modaajalle 10 000 dollaria
Aiemmin tässä kuussa eräs modaaja nopeutti GTA Online -pelin latausaikoja 70%:lla.
A new Title Update is now available for Grand Theft Auto V and GTA Online, including improvements to load times on the PC version of GTA Online. More details here: https://t.co/km0bE8AcIN
Nyt Rockstar on palkinnut t0st -nimimerkillä tunnetun modaajan 10 000 dollarilla ja on samalla myös lisännyt korjauksen pelin koodiin. Päivitys on tullut osana pelin 1.53 päivitystä, joka nopeuttaa pelin latausaikoja.
Palkkio tuli osana Rockstarin bugiohjelmaa, jossa kuka tahansa voi löytää tietoturva-aukkoja firman peleistä. Vaikka kyseinen ongelma ei liittynyt tietoturvaan, Rockstar antoi palkinnon poikkeuksellisesti.
Titan1Studios ja näyttelijä-tuottaja Dave Bautista ovat julkistaneet ensimmäisen teaser-trailerin odotettuun Cat Assassin -pelisarjaan. Bautista esittelee videossa uuden pelimaailman, joka ei rajoitu pelkkään videopeliin, vaan laajenee myös animaatiosarjoihin, sarjakuviin ja muuhun mediaan.
Pelin keskiössä on Hugh, taitava kissamainen salamurhaaja, joka liikkuu synkässä, neon-valojen täyttämässä kaupungissa. Pelaajat voivat kokea sekä parkouriin ja varjoissa hiipimiseen perustuvan toimintapelin että monipuoliset taistelutavat, kuten Claw-Fu, aseet ja lähitaistelutekniikat. Pelissä on myös roguelite-kehitys, adaptiivisia kartellipomoja ja tarinavaihtoehtoja, jotka reagoivat pelaajan valintoihin.
Cat Assassin on saanut luovan panoksen Steve Lerneriltä, jonka aiempia töitä ovat muun muassa palkitut pelit Stray ja Twelve Minutes. Bautistan Dogbone Entertainment osallistuu projektiin tuoden kokemustaan ja intohimoaan universumin rakentamiseen. Titan1Studios kertoo, että peli ja sen laajeneva maailmankaikkeus ovat vasta alkua, tulevaisuudessa luvassa on lisää pelejä, animaatiota ja julkaisuja.
Trailerin lisäksi Titan1Studios esitteli Gamescomissa prototyypin, joka antaa ensimakua pelin ydintoiminnoista ja sen tummanpuhuvasta, neo-noir-tyylisestä tunnelmasta. Peliin on mukana palkattuja aiempien Rockstar- ja Ubisoft-projektien kehittäjiä, ja se lupaa tarjota syvällisen ja immersiivisen kokemuksen.
Cat Assassin yhdistää kissan ketteryyden, stealthin ja taistelun taitavasti, ja lupaa olla merkittävä uutuus sekä videopelien että laajemman viihdeuniversumin saralla.
Rockstar Gamesin uudet työpaikkailmoitukset ovat herättäneet faneissa uteliaisuutta ja nyt näyttää siltä, että Grand Theft Auto 6 saattaa sisältää käyttäjien luomaa sisältöä eli UGC:tä (user-generated content). Tämä voisi tarkoittaa pelaajien omia tehtäviä, maailmoja tai jopa pelitiloja, jotka pidentäisivät pelin elinkaarta huomattavasti.
Vaikka Rockstar ei ole vielä julkaissut konkreettisia yksityiskohtia pelimekaniikoista, hiljattain avatut rekrytoinnit Bangaloreen ja New Yorkiin viittaavat siihen, että UGC on keskeinen osa yhtiön suunnitelmia. Roolien kuvauksissa mainitaan muun muassa modaustyökalut, yhteisön moderointi ja kaupallistamismallit, tuttuja teemoja GTA 5:n FiveM-modialustasta.
Toisaalta, kyse voi myös olla yksinkertaisesti henkilöstön vaihtuvuudesta, kahden työpaikan avaaminen ei vielä tarkoita suurta muutosta yhtiön strategiassa. Rockstarin kaltaisessa jättifirmassa kyse voi olla vain eläköitymisistä tai irtisanoutumisista.
GTA 6:n julkaisu on nyt aikataulutettu 26. toukokuuta 2026, ja kuten edeltäjänsä, peli nähdään aluksi vain konsoleilla. PC-versio saattaa odotuttaa itseään vuoteen 2027 tai jopa pidempään, aivan kuten GTA 5 teki aikoinaan.
Jos UGC todella tulee osaksi GTA 6:ta, voi se tarkoittaa, että Vice Cityn katujen valtiaaksi ei nousta vain Rockstarin ehdoilla, vaan myös pelaajayhteisön luovuudella.