Rockstarilta lähes oma Tony Hawk -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstarilta lähes oma Tony Hawk -peli

Tony Hawk's Pro Skater 1+2

Grand Theft Auto -peleistä tunnettu yritti kerran tehdä oman skeittipelin, jossa olisi nähty myös itse Tony Hawk.

Rockstarin entinen tuottaja kertoo yrityksen olleen kiinnostunut skeittikulttuurista ja tavoitelleen yhteistyötä legendaarisen skeittaajan kanssa. Lopulta Tony Hawk kuitenkin valitsi kumppanikseen Neversoftin, joka loi ikonisen -pelisarjan.

Päätös perustui pelidemoihin. Hawkin kerrotaan pitäneen Neversofitn demoa hauskempana ja laajemmalle yleisölle sopivampana kuin Rockstarin versiota.

julkaisi vuonna 1999 oman skeittipelinsä nimeltä , mutta se ei saavuttanut samanlaista suosiota kuin Tony Hawk’s Pro Skater.

South Park paljasti uutta GTA 6 -pelikuvaa – aseena koirankakkapussi Kommentit pois päältä artikkelissa South Park paljasti uutta GTA 6 -pelikuvaa – aseena koirankakkapussi

South Parkin tuore jakso tarjosi -faneille odottamattoman yllätyksen: animaatiosarjan keskellä nähtiin uutta pelikuvaa Gamesin odotetusta toimintapelistä. Ja koska kyseessä on , esittely ei ollut aivan tavanomaisimmasta päästä.

Guinea Pig on a Stick -jaksossa hahmot päätyvät katsomaan videota, jossa :n Jason kohtaa rannalla koiranulkoiluttajan. Tilanne kärjistyy tappeluksi, ja aseeksi päätyy koirankakkapussi. Kohtaus esittelee samalla pelin ympäristöjä ja hahmojen välistä vuorovaikutusta varsin South Parkille ominaisella tavalla.

Insider Gamingin mukaan kyse on aidosta, aiemmin näkemättömästä pelimateriaalista, ja mainitaan jakson lopputeksteissä. Materiaalia ei siis kannata pitää pelkkänä animaatiosarjan tekemänä parodiana, vaikka sen esittelytapa onkin tarkoituksellisen absurdi.

South Parkin jaksossa käsitellään myös naudanlihan hintaa ja Yhdysvaltojen politiikkaa. GTA 6:n lähestyvä julkaisu toimii samalla osana sarjan marraskuuhun liittyvää vitsiä. VI:n on määrä ilmestyä 19. marraskuuta PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle.

GTA 6:n Lucia-näyttelijäksi huhuttu Manni L. Perez vältteli peliaiheisia kysymyksiä livessä Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6:n Lucia-näyttelijäksi huhuttu Manni L. Perez vältteli peliaiheisia kysymyksiä livessä

Grand Theft Auto VI

-pelin Lucia-hahmon esittäjäksi pitkään huhuttu näyttelijä nousi jälleen fanien puheenaiheeksi pidettyään Instagram-livelähetyksen. Lähetyksen kommenttikenttä täyttyi kysymyksistä tulevasta pelistä, mutta Perez keskittyi puhumaan muista aiheista eikä vahvistanut mahdollista rooliaan.

IGN Nordicin mukaan Perez vältteli livessä :een liittyviä kysymyksiä. Tilanne herätti keskustelua pelisarjan fanien keskuudessa, ja lähetyksestä leikatut videot alkoivat kiertää sosiaalisessa mediassa.

Lucian näyttelijästä ei ole virallista vahvistusta

Perezin nimeä on yhdistetty Lucia Caminosin rooliin jo pitkään. Fanit ovat vertailleet näyttelijän ulkonäköä ja ääntä pelin markkinointimateriaaliin, ja hänen kerrotaan tehneen aiemmin äänityötä myös Online -pelissä. Nämä seikat eivät kuitenkaan vahvista hänen osallistumistaan GTA 6:n tuotantoon.

ei ole virallisesti kertonut, kuka esittää Luciaa, eikä Perez ole vahvistanut huhua julkisesti. Myöskään se, ettei näyttelijä vastaa pelistä esitettyihin kysymyksiin, ei yksinään todista hänen olevan mukana projektissa.

Grand Theft Auto VI on määrä julkaista 19. marraskuuta 2026 PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle.

Lähde: IGN Nordic