RuneScape saapuu Steamiin lokakuussa Kommentit pois päältä artikkelissa RuneScape saapuu Steamiin lokakuussa

RuneScape

RuneScape on saapumassa -palveluun lokakuun 14. päivä. Myös pelin Old School -versio on myös tulossa Steamiin ensi vuoden puolella.

Peli tulee saamaan tulevaisuudessa parannellun alkupelin kokemuksen sekä parannuksia pelin käyttöliittymään. Myös pelin moottoria ja useamman näyttökoon tukea tullaan parantamaan.

Pelin juuret juontavat vuoteen 2001, jolloin alkuperäinen RuneScape ilmestyi selainpelinä. Peli on myös saanut Guinnessin maailmanennätyksen isoimmasta ja päivitetyimmästä MMORPG -pelistä.

Peli on saatavilla :n lisäksi myös mobiilissa -laitteille.

PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla Kommentit pois päältä artikkelissa PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla

-emulointi ottaa jälleen ison harppauksen eteenpäin. KyTyPS5-emulaattorilla on onnistuttu käynnistämään ja ajamaan natiiviversiota :stä :llä parhaimmillaan 60 ruudun sekuntivauhdilla. Kyseessä on melkoinen tekninen saavutus, sillä emulaattori joutuu kääntämään PS5 ohjelmakäskyjä PC:lle ymmärrettävään muotoon lennosta.

Täysin pelikelpoisesta kokemuksesta ei kuitenkaan vielä puhuta. Kun pelaaja suuntaa Los Santosin tiheämmin liikennöidyille alueille, vastaan tulevat muistivuodot ja käskyjen käännöksestä johtuvat suorituskykyongelmat. Lopputuloksena peli saattaa kaatua jo muutaman minuutin pelaamisen jälkeen. Kehittäjät työskentelevät parhaillaan optimoinnin parissa, joten tilanne voi muuttua nopeasti.

PS5-emulointi etenee muutenkin yllättävän vauhdikkaasti. Jo nyt PC:llä emulaattoreilla on mahdollista pelata esimerkiksi , , ja . PS5 PC-tyylinen x86-arkkitehtuuri auttaa kehitystyössä, sillä konsoli käyttää AMD Zen 2 -suoritinta ja RDNA 2 -grafiikkapiiriä.

tapauksessa kyse on ennen kaikkea emuloinnin ja pelien säilyttämisen kannalta kiinnostavasta virstanpylväästä. Ja vaikka osa emulointiyhteisöstä varmasti jo haaveilee pyörittämisestä PC:llä emulaattorin avulla, siihen on vielä pitkä matka. Los Santos on siis jo avannut oven PC, mutta ainakaan vielä se ei lupaa päästää pelaajaa sisään ilman muutamaa kaatumista.

NHL 27 hyödyntää tekoälyä selostuksessa Kommentit pois päältä artikkelissa NHL 27 hyödyntää tekoälyä selostuksessa

hyödyntää generatiivista tekoälyä -pelin selostajien äänien tuottamiseen. Asian paljasti kokenut urheiluselostaja John Buccigross, joka kertoo kuulleensa tekoälyn tuottamia versioita omasta äänestään pelin kehityksen aikana.

Buccigrossin mukaan tekoälyllä tuotettu puhe kuulosti yllättävän hyvältä, mutta täydellinen se ei vielä ole. Kehitystyössä vastaan tuli esimerkiksi tilanne, jossa tekoäly puhui katsomon tuoleista, vaikka jääkiekkokielessä puhutaan luonnollisesti istuimista. Pieni ero, mutta urheiluselostuksessa juuri tällaiset yksityiskohdat ratkaisevat.

Tekoälyn käyttö on yleistynyt pelialalla, ja myös Sports on hyödyntänyt sitä tänä vuonna muissa urheilupeleissään. -, – ja -peleissä tekoälyn käytöstä kerrotaan jo -sivuilla. NHL 27 ei kuitenkaan ole Steamissä, joten vastaavaa ilmoitusta ei ole saatavilla.

EA ei ole vielä kommentoinut tarkemmin, kuinka laajasti tekoälyä NHL 27 äänituotannossa hyödynnetään. Peli julkaistaan ja 11. syyskuuta. Selostuksen pitäisi siis kuulostaa tutulta, kunhan tekoäly muistaa, että jääkiekkokatsomossa istutaan istuimilla, ei tuoleilla.