S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl -kehittäjävideo avaa tulevan pelin maailmaa Kommentit pois päältä artikkelissa S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl -kehittäjävideo avaa tulevan pelin maailmaa

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl

GSC Game World on julkaissut odotetun kehittäjävideon pelistään : Heart of Chornobyl. Videolla esitellään uutta pelipäivitystä ja muita mielenkiintoisia yksityiskohtia.

Pelin kehittäjätiimi on jakanut videolla paljon uutta materiaalia, kuten haastatteluita kehittäjien kanssa ja laajoja pelikohtauksia. Videolla esitellään myös yksi pelin päätehtävistä kokonaisuudessaan.

”Tiedämme, että odottelu voi olla raskasta, ja arvostamme kärsivällisyyttänne. Nämä kaksi lisäkuukautta antavat meille mahdollisuuden korjata enemmän odottamattomia ongelmia. Olemme erittäin kiitollisia jatkuvasta tuesta ja ymmärryksestänne – se merkitsee meille paljon. Olemme yhtä innokkaita kuin tekin pääsemään julkaisemaan pelin ja näkemään, mitä siitä pidätte.”

sanoo pelin ohjaaja Yevhen Grygorovych

Lisäksi Xbox Storen kautta tehdyt ennakkotilat pelin Ultimate Editionista paljastavat, että peli saa kaksi laajennusosaa julkaisun jälkeen osana Season Passia. Ultimate Edition sisältää myös muita lisäbonuksia, kuten erityisen tehtävän, lisäasuja ja aseiden ulkonäköjä, digitaalisen taidekirjan ja pelin ääniraidan.

Ennakkotilaajille on tarjolla myös muita bonuksia, kuten ”Early Bird” -asuja ja ”Extended Campfire Content” -sisältöä.

julkaistaan 20. marraskuuta ja S -konsoleille, Xbox Game Passille sekä :lle Steamin ja Epic Games Storen kautta.

[ item=”1643320″]

Yllätysveto Gearboxilta: Uusi Borderlands-peli julkaistiin ilmaiseksi mobiililaitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Yllätysveto Gearboxilta: Uusi Borderlands-peli julkaistiin ilmaiseksi mobiililaitteille

Borderlands 4

Vasta maaliskuussa -lisäsisältöä julkaissut pelisarja on saanut täysin uuden pelin. Tällä kertaa kyseessä on mobiilialustoille suunnattu Mobile, jonka kehityksestä vastaa Gearboxin sijaan mobiilipelijätti Zynga.

Peli on julkaistu ilman suurta ennakkomainontaa, mikä on saanut fanit hieraisemaan silmiään.Aito Borderlands-kokemus taskukoossaVaikka kyseessä on mobiilipeli, se on ulkoasultaan uskollinen sarjan tunnetulle cel-shading-tyylille. Mukana ovat kaikki tutut elementit: Vault-holvit, Claptrap-robotit ja jatkuva jahti yhä tehokkaammista aseista.

Pelin keskeiset ominaisuudet:

  • Yhteistyöpeli (Co-op): Voit metsästää varusteita yhdessä ystäviesi kanssa.
  • Optimoidut kontrollit: Pelattavuus on sovitettu kosketusnäytöille, mutta peli tukee myös ohjaimia (kuten Backbone).
  • Uusi kampanja: Peli sisältää täysin uuden tarinan, jonka tehtävät on suunniteltu lyhyiksi ja mobiiliystävällisiksi.
  • Hahmot: Julkaisuhetkellä pelattavana on yksi hahmo, mutta määrä nousee myöhemmin neljään Vault Hunteriin.

Pelaajat hämmästyivät laadusta

Ensimmäiset pelaaja-arviot ovat olleet yllättävän positiivisia. Redditissä fanit ovat raportoineet, ettei kyseessä ole pelkkä halpa rahastus, vaan peli tuntuu oikealta Borderlandsilta. ”Olen aidosti shokissa. Latasin pelin, ja tämä on oikeasti Borderlandsia eikä mikään kikka”, eräs pelaaja hehkutti.

Peli ei kuitenkaan sisällä Borderlands 4:n kaltaista laajaa avointa maailmaa. Lisäksi osa ominaisuuksista, kuten Battle Passin hinnoittelu, on vielä vahvistamatta.

Saatavuus Suomessa

Tällä hetkellä peli näyttää olevan julkaistu rajoitetusti Apple-laitteille Yhdysvalloissa. Globaalin julkaisun – ja siten myös Suomen App Storen sekä Android-version – odotetaan seuraavan perässä hyvin pian.

The Day Before -fiaskon tekijät yrittävät taas – uusi peli tulossa “pian” Kommentit pois päältä artikkelissa The Day Before -fiaskon tekijät yrittävät taas – uusi peli tulossa “pian”

Pelimaailman ehkä kuuluisin epäonnistunut mahalasku, , ei näytä vieläkään pysäyttäneen sen kehittäjiä. on nimittäin ilmoittanut työstävänsä jälleen uutta peliä, työnimeltään , jonka luvataan ilmestyvän “mahdollisimman pian”. Kyllä, sama studio, joka ehti jo kertaalleen ilmoittaa lopettavansa.

Taustalla on melkoinen sekasotku. The Day Before nousi aikanaan Steamissa toivelistojen kärkeen, mutta julkaisu kääntyi nopeasti katastrofiksi. Peliä syytettiin huijaukseksi ja rahat palautettiin pelaajille vain päiviä julkaisun jälkeen. Studio katosi hetkeksi kokonaan, mutta palasi pian takaisin uusien projektien ja lupausten kera.

Sittemmin Fntastic on ehtinyt julkistaa ja haudata useita projekteja, kuten Escape Factoryn, samalla kun -niminen peli on yhä kehityksessä. Uusin tulokas, Project Hunt, kuvataan epäsymmetriseksi, hauskaksi ja uudeksi peliksi, jota halutaan testata pelaajilla mahdollisimman nopeasti. Tarkempia yksityiskohtia ei kuitenkaan ole vielä juuri annettu.

Kokonaisuus herättää vähintäänkin kulmakarvojen kurtistelua. Studion rahoituskuviot, eli mobiilipelien kautta kerätty raha ja jatkuvasti vaihtuvat projektit ovat saaneet monet epäilemään toiminnan kestävyyttä. Silti Fntastic jatkaa eteenpäin sinnikkäästi, vaikka luottamus on monilla jo mennyt.

On vielä arvoitus, onnistuuko Project Hunt kääntämään kelkan vai syventääkö se studion jo valmiiksi kyseenalaista mainetta. Peliyhteisö seuraa tilannetta nyt entistä tarkemmalla silmällä.