S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl -kehittäjävideo avaa tulevan pelin maailmaa Kommentit pois päältä artikkelissa S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl -kehittäjävideo avaa tulevan pelin maailmaa

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl

GSC Game World on julkaissut odotetun kehittäjävideon pelistään : Heart of Chornobyl. Videolla esitellään uutta pelipäivitystä ja muita mielenkiintoisia yksityiskohtia.

Pelin kehittäjätiimi on jakanut videolla paljon uutta materiaalia, kuten haastatteluita kehittäjien kanssa ja laajoja pelikohtauksia. Videolla esitellään myös yksi pelin päätehtävistä kokonaisuudessaan.

”Tiedämme, että odottelu voi olla raskasta, ja arvostamme kärsivällisyyttänne. Nämä kaksi lisäkuukautta antavat meille mahdollisuuden korjata enemmän odottamattomia ongelmia. Olemme erittäin kiitollisia jatkuvasta tuesta ja ymmärryksestänne – se merkitsee meille paljon. Olemme yhtä innokkaita kuin tekin pääsemään julkaisemaan pelin ja näkemään, mitä siitä pidätte.”

sanoo pelin ohjaaja Yevhen Grygorovych

Lisäksi Xbox Storen kautta tehdyt ennakkotilat pelin Ultimate Editionista paljastavat, että peli saa kaksi laajennusosaa julkaisun jälkeen osana Season Passia. Ultimate Edition sisältää myös muita lisäbonuksia, kuten erityisen tehtävän, lisäasuja ja aseiden ulkonäköjä, digitaalisen taidekirjan ja pelin ääniraidan.

Ennakkotilaajille on tarjolla myös muita bonuksia, kuten ”Early Bird” -asuja ja ”Extended Campfire Content” -sisältöä.

julkaistaan 20. marraskuuta ja S -konsoleille, Xbox Game Passille sekä :lle Steamin ja Epic Games Storen kautta.

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().

Uusi Ninja Turtles -seikkailu VR:ssä näyttää ensimmäiset parkour-liikkeet Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Ninja Turtles -seikkailu VR:ssä näyttää ensimmäiset parkour-liikkeet

Ninjakilpikonnat hyppivät pian virtuaalisesti New Yorkin kattojen yllä, kun ensimmäinen ensimmäisen persoonan -peli, , julkaistaan :lle. Uusin kehittäjäpäiväkirja antaa ensikosketuksen parkour- ja liikkumismekaniikkoihin, jotka lupaavat vauhdikasta toimintaa ja seikkailua kaupungin yllä.

Pelin luova johtaja Ace St. Germain kertoo, että viemäreissä liikkuminen on hidasta ja varovaista, kun taas maan päällä vauhti ja pystysuuntainen tutkiminen ovat keskiössä. Pelaajat voivat tarttua reunoihin, loikata ilmassa ja liukua naruilla, mikä lisää liikkumisen vapautta ja tekee kaupungin tutkimisesta hauskaa. Vaikka koko New Yorkia ei ole mallinnettu, keskeiset alueet ja arkkitehtuuri, kuten Confucius Plaza (“Wise Man Building”), tuovat kaupungin tunnelmaa peliin.

TMNT: Empire City yhdistää ensimmäisen persoonan VR:n ja co-op-toiminnan, jolloin kaverin kanssa voi yhdessä tutkia, taistella ja temppuilla. Peli on jo mahdollista laittaa toivelistalle Steamissa ja Meta Storella, jos haluaa olla ensimmäisten joukossa testaamassa kilpikonnien uusia temppuja.