Samsung Galaxy AI tulee olemaan saatavilla 100 miljoonalla Galaxy-laitteella tänä vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung Galaxy AI tulee olemaan saatavilla 100 miljoonalla Galaxy-laitteella tänä vuonna

Samsung

Electronics aikoo tuoda uuden sukupolven tekoälypalvelunsa, :n, noin 100 miljoonaan Galaxy-mobiililaitteeseen ympäri maailmaa tänä vuonna.

Galaxy :n voimanlähde on Google Cloud, ja se on saatavilla valituissa Galaxy S24 -laitteissa lanseerauksen yhteydessä. Palvelu laajennetaan sitten vanhempiin Galaxy-malleihin vuoden 2024 ensimmäisellä puoliskolla.

Samsung kertoo, että Galaxy AI on maksuton käyttää vuoteen 2025 asti, jonka jälkeen yritys päättää ansaintastrategiastaan.

Galaxy AI on tehokas työkalu, jota voidaan käyttää moniin tehtäviin, kuten tekstin generointiin, kielten kääntämiseen ja uusien kuvien luomiseen. Sitä odotetaan myös käytettävän parantamaan muiden Samsung-sovellusten ja -palveluiden suorituskykyä.

Yrityksen päätös tarjota Galaxy AI ilmaiseksi on rohkea liike, sillä palvelun odotetaan olevan kallis kehittää ja ylläpitää. Kuitenkin Samsung toivoo, että tekemällä Galaxy AI:sta ilmaisen siitä tulee suosittu ja laajasti käytetty työkalu.

Lähde: GSMarena

Samsung toi jättinäytöt ja 3D-pelit Gamescomiin Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung toi jättinäytöt ja 3D-pelit Gamescomiin

Samsungin osasto Gamescom 2025 -messuilla Kölnissä oli kuin karkkikauppa pelaajille. Yhtiö esitteli uudet 37- ja 40-tuumaiset -näytöt, jotka lupaavat hurjempaa tarkkuutta, nopeampia virkistystaajuuksia ja ennen kaikkea entistä syvempää pelikokemusta. Suomessa nämä herkut tulevat myyntiin syyskuussa, hintaan 1 099 € (37”) ja 1 399 € (40”).

Näyttöjen speksit hivelevät tehopelaajan mieltä, 4K- ja 5K-resoluutiot, HDR10+ Gaming, AMD FreeSync Premium Pro -tuki sekä taustavaloa kuvaan synkronoiva CoreSync. Lisäksi näytöissä on monipuoliset liitännät, kuten HDMI 2.1 ja DisplayPort, sekä säädettävä jalusta, ettei maratonpelisessioissa tarvitse niskalihakset krampissa kärvistellä.

ei kuitenkaan pysähtynyt vain uusiin G7-malleihin. Yhtiö jatkaa myös 3D-pelaamisen valloitusta esittelemällä -näytön, joka tuo kolmiulotteiset pelit ilman kömpelöitä laseja. Kumppanuudet Netmarblen ja SHIFT UPin kanssa tuovat peleihin, kuten ja , näyttävät 3D-efektit, joita voi räätälöidä pelikohtaisesti.

Lisäksi messukävijät pääsivät testaamaan Samsungin OLED-näyttöjä Blizzardin ja Pearl Abyssin hittipeleillä. Erityisesti 500 Hz:n keräsi huomiota, kun World of Warcraftin faneille tarjottiin salamannopeaa, responsiivista pelikokemusta.

Samsung on jo kuusi vuotta pitänyt ykköspaikkaa pelinäyttöjen markkinoilla, eikä tahti näytä hiipuvan. Gamescomin perusteella voi todeta, että yhtiö haluaa yhtä aikaa hurmata sekä tekniikkahifistelijät että ne, jotka yksinkertaisesti haluavat ison ruudun täynnä kirkkaita värejä ja sulavaa menoa.

Samsung Galaxy A07 paljastui – kolme värivaihtoehtoa ja budjettispesifikaatiot Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung Galaxy A07 paljastui – kolme värivaihtoehtoa ja budjettispesifikaatiot

Samsungin uusi Galaxy A07 on saamassa paljon huomiota vuotojen kautta. Viimeisimpien tietojen mukaan puhelin on nähty sertifiointisivustolla, ja sen julkaisun odotetaan tapahtuvan vielä tämän kuun aikana.

Uusien vuotokuvien perusteella Galaxy A07 tulee kolmessa värissä, harmaa/tummansininen, vihreä ja vaaleansininen. Design ei ole yllätys, mutta värit antavat puhelimelle persoonallista ilmettä.

Puhelimen tekniset tiedotkin ovat paljastuneet, se saa 6,7-tuumaisen HD+ LCD-näytön 90 Hz virkistystaajuudella, IP54-luokituksen, ja käyttöön tulee 6 nm -järjestelmäpiiri – todennäköisesti MediaTek Helio G99. RAM-muistia voi odottaa noin 6 GB, ja laite tulee 15 -käyttöjärjestelmällä.

lupaa myös pitkän tuen, Galaxy A07 saa kuusi vuotta Android-päivityksiä ja tietoturvapäivityksiä, mikä on varsin harvinaista budjettipuhelimissa. Kaiken kaikkiaan A07 vaikuttaa edulliselta mutta kestävyyttä ja pitkää käyttöikää arvostavalle vaihtoehdolta