Selviytymis-MMO Last Oasis käynnistyi ontuen – rahat takaisin pelin ostaneille Kommentit pois päältä artikkelissa Selviytymis-MMO Last Oasis käynnistyi ontuen – rahat takaisin pelin ostaneille

Last Oasiksen osoittautui Too Early Accessiksi kun se vedettiin pois vain muutama päivä julkaisun jälkeen. Peli itsessään lienee pelattavassa kunnossa, mutta serverit eivät yksinkertaisesti pysyneet pystyssä ja aiheuttivat muutenkin pitkiä jonotuksia sisäänkirjautumisten yhteydessä.

Kehittäjät ovat yrittäneet korjata ongelmia useamman vuorokauden ajan, mutta nyt Donkey Crewn on pakko painaa jarrua ja antaa pelinkehittäjien levätä hetken. Last Oasiksen ostaneet saavat nyt rahansa takaisin vaikka pelin luvataan olevan linjoilla taas huhtikuun 6. päivä eli vain viikon tauon jälkeen.

Toivottavasti serverit saadaan kuntoon, sillä peli vaikuttaa näin muuten erittäin hyvältä. Last Oasiksen maailmassa maapallon pyörimisliike on pysähtynyt jonka seurauksena toinen puoli on syväjäässä ja toisella puolella on polttava kuumuus. Tapahtumien seurauksena jäljellä olevat ihmiset hakeutuvat näiden puoliskoiden rajaseuduille, jossa lämpötila ja olosuhteet ovat siedettävät.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

25 on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen

on uusi suomalainen videopeli, joka sijoittuu vuoteen 1994 kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin. Peli yhdistää avoimen maailman toimintaa, RPG-elementtejä ja synkkää huumoria. Tarina perustuu tosielämän kokemuksiin ja käsittelee teemoja kuten ystävyys, riippuvuus ja lunastus.

Peli erottuu joukosta ainutlaatuisella sekoituksella synkkää huumoria, ronskia tarinankerrontaa ja unohtumattomia hahmoja, kuten Rahikainen, Kuikka ja Seppo (Zeze).

Pelin on kehittänyt ja sen toimitusjohtaja Henri Koskinen kuvaa peliä ”vanhaksi kunnon 1990-luvuksi”. Peli on rakennettu Unreal Engine 5:llä ja siinä on ammattimainen ääninäyttely.

Last Dropin kehityksessä on ollut mukana yli 90 harjoittelijaa ja opinnäytetyöntekijää suomalaisista ammattikorkeakouluista. Projekti on saanut 25 000 euron apurahan Digidemo Avek -rahastosta vuonna 2021.

Peli jatkaa suomalaisen peliteollisuuden perinnettä, joka alkoi 1980-luvulla harrastelijoiden toimesta ja kehittyi 1990-luvulla demoskenen kautta ammattimaisemmaksi. Last Drop edustaa uutta sukupolvea suomalaisessa pelinkehityksessä, yhdistäen paikallista kulttuuria ja kansainvälistä pelattavuutta.