
Dice on tuomassa Battlefield 5 -peliin uuden ilmaiskartan Mercuryn, joka vie taistelut Kreikkaan. Kartta on pelattavissa tulevana torstaina toukokuun 30. päivä ja se on osa pelin Chapter 3: Trial By Fire -päivitystä.
Kartan taustat juurtaa toisen maailmansodan saman nimisestä operaatiosta vuodelta 1941. Pääasiallisesti kartalla Briteillä on käytössään tankkeja ja Saksalaiset hallitsevat ilmatilaa. Kartta on suunniteltu monille eri pelityypeille ja siinä on yhtäläisyyksiä aiemmista Battlefield -peleistä tuttuihin karttoihin kuten Guadalcanal, Altai Range sekä Monte Grappa.
DICE on päivittänyt peliä tasaisesti uusilla kartoilla ja pelitiloilla, kuten suositulla battle royale tila Firestormilla. Battlefield 5 ilmestyi viime lokakuussa ja se myi yli 7 miljoonaa kappaletta kahdessa kuukaudessa.