Silksong tuo Hollow Knightiin Bloodborne-fiiliksen Kommentit pois päältä artikkelissa Silksong tuo Hollow Knightiin Bloodborne-fiiliksen

Hollow Knightin odotettu jatko-osa Silksong tuo Metroidvania-seikkailuun uudenlaista nopeutta ja vaarallisuutta, muistuttaen FromSoftwaren Bloodborne-pelejä. Pelaaja ohjaa nyt Hornet-hahmoa, joka liikkuu ketterämmin, hyppää korkeammalle ja hyökkää pidemmällä kantamalla kuin alkuperäinen Knight. Uudet liikkeet, kuten superhyppy, ilmassa liukuminen ja kiipeäminen, muuttavat sekä liikkumista että taistelua merkittävästi.

Silksongissa myös viholliset ovat nopeampia ja aggressiivisempia, ja heidän terveytensä on suurempi, joten pelistä ei tule helpompaa, päinvastoin, se palkitsee rohkeasta ja taitavasta pelityylistä. Uudet pelimekaniikat, kuten täyden mittarin vaatima parantaminen ja hyökkäyspainotteinen hoitojärjestelmä, kannustavat pelaajaa olemaan aktiivinen ja reaktiivinen taisteluissa.

Myös pelin maailma ja tarina tuovat mieleen Bloodbornen. Pharloomin alueet, kuten Shellwood ja Greymoor, muistuttavat visuaalisesti Yharnamia, ja pelin thread sickness -tauti tuo mieleen Bloodbornen kiroukselliset sairaudet. Pelin synkkä ja brutaali tunnelma, salaperäiset hahmot ja salaisuudet tekevät maailmasta elävän ja kiehtovan.

Team Cherry on onnistunut viemään Hollow Knightin kaavan seuraavalle tasolle, nopeampi, vaarallisempi ja dynaamisempi, mutta silti yhä klassinen Metroidvania. Fanit voivat odottaa haastavaa, mutta palkitsevaa kokemusta, jossa reflexit ja strategia yhdistyvät saumattomasti.

Clair Obscur: Expedition 33 teki historiaa – tässä The Game Awards 2025 -voittajat Kommentit pois päältä artikkelissa Clair Obscur: Expedition 33 teki historiaa – tässä The Game Awards 2025 -voittajat

The Game Awards 2025 oli tänäkin vuonna täynnä julkistuksia, yllätyksiä ja hyvää meininkiä, mutta lopulta lavan kirkkaimman valokeilan vei yksi nimi: Clair Obscur: Expedition 33. Ranskalaishenkinen toimintoroolipeli putsasi pöydän tavalla, jota ei usein nähdä, nimittäin pelille ropisi palkintoja aina Game of the Year -tittelistä musiikkiin, ohjaukseen ja narratiiviin saakka.

Expedition 33:n voittokulku ei jättänyt paljoa lusikoitavaa muille, vaikka isot nimet kuten Hades II, Hollow Knight: Silksong ja Death Stranding 2 olivat vahvasti tyrkyllä. Jennifer English vei ansaitusti parhaan näyttelijäsuorituksen palkinnon roolistaan Expedition 33:ssa, mikä sinetöi pelin illan kuningasluokan statuksen.

Illan yllätyksiä nähtiin muuallakin: Mario Kart World kaappasi parhaan urheilu-/ajopelin palkinnon, Doom: The Dark Ages nappasi tunnustuksen saavutettavuudesta, ja Arc Raiders kruunattiin parhaaksi moninpeliksi. Indie-kentällä Expedition 33 dominoi myös tuoreena tulokkaana, mutta huomionarvoinen ehdokaslista kertoi vuoden olleen vahva pienille studioille.

Esports-puolella juhli muun muassa Counter-Strike 2, ja vuoden esports-urheilijana palkittiin Chovy. Yleisön äänet puolestaan veivät voittoon Wuthering Waves, joka nappasi Players’ Voice -palkinnon niukalla marginaalilla.

Kokonaisuutena The Game Awards 2025 oli selkeästi Expedition 33:n show:n. Koko lista tarkistettavissa alta:

Voittajat

  • Paras perhepeli – Donkey Kong Bananza
  • Saavutettavuusinnovaatio – Doom: The Dark Ages
  • Paras esports-peli – Counter-Strike 2
  • Paras esports-urheilija – Chovy
  • Paras esports-joukkue – Team Vitality (Counter-Strike 2)
  • Paras mobiilipeli – Umamusume: Pretty Derby
  • Paras indiepelI – Clair Obscur: Expedition 33
  • Paras sovitus – The Last of Us: Kausi 2
  • Paras toimintapeli – Hades II
  • Paras näyttelijäsuoritus – Jennifer English (Expedition 33)
  • Games for Impact -palkinto – South of Midnight
  • Paras jatkuvasti päivittyvä peli – No Man’s Sky
  • Paras äänisuunnittelu – Battlefield 6
  • Vuoden sisällöntuottaja – MoistCr1TiKaL
  • Paras tappelupeli – Fatal Fury: City of the Wolves
  • Odotetuin peli – Grand Theft Auto VI
  • Game Changer -palkinto – Girls Make Games
  • Paras toiminta-seikkailupeli – Hollow Knight: Silksong
  • Paras taidesuunnittelu – Clair Obscur: Expedition 33
  • Paras simulaatio-/strategiapeli – Final Fantasy Tactics: The Ivalice Chronicles
  • Paras debyytti-indiepeli – Clair Obscur: Expedition 33
  • Paras musiikki ja sävellys – Clair Obscur: Expedition 33 (Lorien Testard)
  • Paras urheilu-/ajopeli – Mario Kart World
  • Paras yhteisötuki – Baldur’s Gate 3
  • Paras VR/AR-peli – The Midnight Walk
  • Paras roolipeli – Clair Obscur: Expedition 33
  • Players’ Voice -palkinto – Wuthering Waves
  • Paras tarina – Clair Obscur: Expedition 33
  • Paras moninpeli – Arc Raiders
  • Paras peliohjaus – Clair Obscur: Expedition 33
  • Vuoden peli – Clair Obscur: Expedition 33

Indie-pelit tekevät historiaa The Game Awardsissa Kommentit pois päältä artikkelissa Indie-pelit tekevät historiaa The Game Awardsissa

Vuoden 2025 The Game Awards -ehdokkaat on julkistettu, ja tänä vuonna indie-pelit varastavat huomion. Historian ensimmäistä kertaa puolet Vuoden peli -ehdokkaista on itsenäisten studioiden tuotoksia: Clair Obscur: Expedition 33, Hades 2 ja Hollow Knight: Silksong. Kaikki kolme ovat myös ehdolla Parhaaksi indie-peliksi.

Clair Obscur: Expedition 33 on pienemmän tiimin luomus, mutta sen vaikuttava ulkoasu ja pituus antavat sille AAA-pelin tuntua. Pelin julkaisun jälkeen huhtikuussa se on ollut pitkään Vuoden peli -ehdokas ja kerännyt peräti 12 ehdokkuutta, eniten koskaan The Game Awardsin historiassa. Kolme näistä on näyttelijäsuorituksille (Jennifer English, Ben Starr, Charlie Cox).

Hades 2 ja Silksong puolestaan hyppäsivät indieskenen eturiviin syyskuussa. Molemmat pelit keräsivät huomiota ja positiivista palautetta julkaisunsa yhteydessä, ja niiden hinnat – 20–30 euroa tekivät niistä helposti saavutettavia kriisiajan kuluttajille, kun AAA-pelien hinnat kipuavat 70–80 euroon.

Tämä indie-ehdokkuuksien vallankumous on poikkeuksellinen. Aikaisemmin vain viisi peliä on saanut ehdokkuuden sekä Vuoden peliksi että Parhaaksi indie-peliksi. Nyt kolme indie-peliä tekee sen samana vuonna, mikä kertoo niiden merkittävästä vaikutuksesta pelivuoteen 2025.

The Game Awards järjestetään torstaina 11. joulukuuta kello 1:30 Suomen aikaa, jolloin selviää, onnistuuko joku indie-pelien kolmikosta voittamaan Vuoden pelin tittelin.