Skull and Bones uusilla trailereilla nähdään merirosvoelämän vaaroja Kommentit pois päältä artikkelissa Skull and Bones uusilla trailereilla nähdään merirosvoelämän vaaroja

Skull & Bones

Kauan odotettu Skull and Bones tuo merirosvojen kultakauden pelaajien iloksi valtavana verkkopelikokemuksena. Alkuperäisten piraattien aikaan sijoittuva peli tuo merten villin lännen valtavine laivoineen ja hurjine meritaisteluineen. Samalla peli kertoo tarinaan valtioiden, yritysten ja ryöväämisestä elävien merirosvojen keskinäisestä kilpajuoksusta aarteiden ja meriseikkailujen pahamaineisina vuosina.

Intian valtameri ja siellä seilaavat vaurauksia täynnä olevat laivat houkuttelevat peräänsä myös joukon ahneita merirosvoja. Lain toisella puolella kulkevia ryöväreitä, roistoja ja muita rikollisia täynnä olevat merialukset on varustettu tykein ja lähitaisteluasein, joilla voidaan uhmata kauppalaivojen asemaa ja menestystä. Avuttomia eivät kuitenkaan ole myöskään puolustajat, sillä ryöväreiden metkut ja taktiikat ovat hyvin tiedossa.

Ubisoft Forward -pelitapahtumassa julkaistu World Context -esittelyvideo käy läpi merirosvojen toista kultakautta, jossa rikkaudet ja valta ovat jakaantuneet epätasaisesti eri ihmisten kesken. Rikkaat yritykset pitävät valtaa käsissään vain merirosvot uhkanaan. Kun erilaiset firmat tuovat laivoillaan eksoottisia ja harvinaisia arvotavaroita läntiseen maailmaan, merirosvot haistavat tilanteessa mahdollisuuden äkillisen vaurastumiseen. Skull and Bones haastaa pelaajat kokemaan elämän merirosvona, jossa juonittelu ja oman merirosvoimperiumin rakentaminen työllä, verellä ja hiellä on mahdollista.

Ubisoft Forward Gameplay -video esittelee laivojen personointia ja varustelua, joilla voidaan erottautua kilpailevista rosvoista. Tullakseen mahtavaksi merirosvoksi on pelaajan aseistettava aluksensa riittävän tehokkaasti muille laivoille meritaisteluissa pärjätäkseen. Pelkkä varustelu ei kuitenkaan riitä, sillä purjehtiminen ääriolosuhteissa, kuten hurjissa myrskyissä, kysyy taitoa ja kylmiä hermoja. Isot virheet voivat vaarantaa koko uran ja varallisuuden.

Skull and Bones on massiivinen avoimen maailman moninpeli, joka nivoutuu legendaaristen merirosvojen upeiden laivojen, elämää suurempien hahmojen ja näiden välisten kahakoiden maailmaan. Pelissä yhdistyvät toisiinsa kiehtovat meriseikkailut, upeat yhteenotot ja selviytymispelien piirteet merellisellä teemalla. Peli tukee alustojen välistä ristiinpelaamista pelikonsoleilla ja tietokoneilla, mikä mahdollistaa hullaannuttavan ja rajoja rikkovan kokemuksen peleissä vain harvoin nähdyllä teemalla.

Skull and Bones julkaistaan sekä PlayStation 5 ja Xbox Series X sekä S -pelikonsoleille että PC:lle 8. marraskuuta 2022. PC-versio tulee myyntiin Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikoissa. Lisäksi peli tulee saataville Stadia-pelipalvelussa.

Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä

Capcom paljasti The Game Awards 2025 -tapahtumassa, että tulevassa Resident Evil Requiemissa nähdään kaksi pelattavaa päähenkilöä: uusi tulokas Grace sekä fanien kestosuosikki Leon S. Kennedy. Pelin ohjaaja Akifumi Nakanishi ja tuottaja Masato Kumazawa kertovat, että tarina on yksi yhtenäinen kokonaisuus, jossa pelaaja vuorottelee hahmojen välillä juonen edetessä ja välillä heidän tiensä myös risteävät.

Kaksikon roolit on rakennettu tietoisesti vastakohdiksi. Grace on kehittäjien sanoin Resident Evil -historian suurin pelkuri, ja hänen osionsa nojaavat raskaasti puhtaaseen selviytymiskauhuun. Leon taas on kokenut veteraani, jonka luvut painottuvat intensiiviseen toimintaan.

Pelikokemus tuntuu kuin hyppäisi kylmään altaaseen kuuman saunan jälkeen. – Nakanishi kuvailee pelin rytmiä osuvasti.

Tarkoitus on, että jännitys purkautuu toiminnassa ja palaa entistä voimakkaampana kauhujaksoissa.

Leonin hahmoa on lähestytty uudesta kulmasta. Pelaajien ei tarvitse tuntea sarjan aiempia osia, vaan riittää, että tietää Leonin olleen mukana Raccoon Cityn tapahtumissa. Nyt huomio on siinä, millainen mies hän on vuosien jälkeen. Kehittäjien mukaan Leon ei ole vain karismaattinen toimintasankari, vaan myös itsekriittinen ja kuivaa huumoria viljelevä hahmo, jonka kokemus näkyy sekä asenteessa että taistelutaidoissa.

Pelimekaniikan osalta Leonin osuudet ammentavat vahvasti Resident Evil 4:stä. Mukana on lähitaistelua, kamppailulajeja ja aiempaa dynaamisempaa toimintaa, kun taas Gracen pelaaminen muistuttaa enemmän Resident Evil 2:n hidasta ja ahdistavaa selviytymistä. Yhdistelmän tavoitteena on luoda tunne, jossa pelaaja on välillä turvassa ja välillä täysin aseeton ja juuri tämä kontrasti tekee Requiemista kehittäjien mukaan erilaisen kuin aiemmat osat.

Pienempänä, mutta huomiota herättävänä yksityiskohtana Leon huristelee pelissä Porsche Cayenne Turbo GT:llä, joka on Capcomin ja Porschen yhteistyönä räätälöity juuri Requiemia varten. Kehittäjät tosin vihjaavat pilke silmäkulmassa, että ajoneuvojen kohtalo Resident Evil -sarjassa ei ole perinteisesti kovin ruusuinen.

Resident Evil Requiem julkaistaan 27. helmikuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Jos kehittäjien lupaukset pitävät, luvassa on yhtä aikaa sarjan kauhistuttavin ja vapauttavin pelikokemus.

Ubisoft nappaa Amazon Games Montrealin – Rainbow Six Siegen luova johtaja palaa taloon Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft nappaa Amazon Games Montrealin – Rainbow Six Siegen luova johtaja palaa taloon

Ubisoft vahvistaa rivejään ostamalla Amazon Games Montrealin tiimin, joka työskentelee tulevan MOBA-pelin March of Giants parissa. Kaupan yksityiskohtia ei paljastettu, mutta Ubisoft saa samalla pelin oikeudet ja koko kehitystiimi siirtyy yhtiön palvelukseen. Kauppa tuo mukanaan myös tutun nimen, nimittäin Rainbow Six Siegen alkuperäinen luova johtaja Xavier Marquis palaa Ubisoftille kuuden vuoden tauon jälkeen.

March of Giants on jo ehtinyt suljettuun alfavaiheeseen PC:llä, ja nyt sen kehitys jatkuu Ubisoftin suojissa. Osana sopimusta Amazon tukee peliä markkinoinnilla Twitchissä, joten näkyvyyttä on luvassa. Pelin tuotannosta vastaa Alexandre Parizeau, hänkin entinen Ubisoft-johtaja, joka toimi aiemmin Toronton studion vetäjänä.

Ubisoftin toimitusjohtaja Yves Guillemot ottaa paluumuuttajat avosylin vastaan ja uskoo heidän tuovan yhtiöön vankkaa osaamista kilpailullisten ja pitkäikäisten live-pelien rakentamiseen. Tiimi liitetään osaksi Ubisoftin uutta “creative house” -rakennetta, jossa kehitystyötä organisoidaan tulevaisuudessa.

Taustalla Amazon Gamesin mittavat leikkaukset tekevät kaupasta ajankohtaisen. Amazon on viime viikkoina supistanut pelitoimintaansa ja luopunut muun muassa MMO-kehityksestä, vaikka March of Giants mainittiin vielä hiljattain tulevien pelien joukossa. Onkin epäselvää, mitä Amazon Games Montrealista jää jäljelle tämän järjestelyn jälkeen.

Kehittäjät itse ovat selvästi innoissaan. Marquis kuvaa paluutaan täyden ympyrän hetkeksi, ja Parizeau uskoo Ubisoftin auttavan March of Giantsia kasvamaan yhdeksi seuraavista kestohiteistä MOBA-genressä. Jos paluumuuttajien kokemus pitää lupauksensa, Ubisoft saattoi tehdä varsin maukkaan kaappauksen.