SnowRunner -ajosimulaatio sai Land Rover -lisäosan Kommentit pois päältä artikkelissa SnowRunner -ajosimulaatio sai Land Rover -lisäosan

SnowRunner

Hiljattain uuden sukupolven konsoleille ilmestynyt SnowRunner -ajopeli on saamassa uuden lisäosan myötä Land Rover -merkkisiä ajoneuvoja.

Lisäosan myötä peliin saadaan odotetut Land Rover Defender -mallit 90 ja 110. Defenderit ovat maastoajon ikoneita ja niitä on valmistettu aina vuodesta 1948 tähän päivään asti.

SnowRunner tarjoaa pelaajalle kokonaisen pelimaailman jään peittämiä vesistöjä ja jyrkkiä mäkimaastoja. Kokeneelle ja määrätietoiselle kuljettajalle nämä ovat kuitenkin vain hidasteita. Kuvankaunis, värikylläinen ja yksityiskohtainen pelikartasto tarjoaa hurjan määrän toinen toistaan vaikeampia ja vaarallisempia tehtäviä sekä erilaisia ajoreittejä koluttavaksi.

Pelaajan ohjattavana on runsas valikoima valtavia työkoneita ja raskaita kulkuneuvoja. Upea, rehevä ja avoin pelimaailma tarjoaa hauskan ympäristön ajosimulaatiolle, jossa nopeus on toissijaista. Tärkeintä on perille pääseminen, mikä ei ole SnowRunnerin pelimaailmassa itsestäänselvyys.

SnowRunner on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S, Xbox One, sekä Nintendo Switch -konsoleille, että PC:lle.

Land Rover Dual Pack -lisäosan voi hankkia joko erikseen tai osana Year 1 tai Year 2 -kausipasseja.

Kauhu kävi kaupaksi: Cronos: The New Dawn starttasi vahvasti Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhu kävi kaupaksi: Cronos: The New Dawn starttasi vahvasti

Puolalaisstudio Bloober Teamin tuore selviytymiskauhu Cronos: The New Dawn on saanut pelaajat innostumaan heti kättelyssä. Peli julkaistiin 5. syyskuuta, ja jo kolmen päivän sisällä se möi yli 200 000 digikopiota eri alustoilla. Lisäksi peli on päätynyt yli miljoonan pelaajan toivelistalle, mikä kertoo, että kiinnostusta riittää myös niiltä, jotka vielä harkitsevat ostopäätöstä.

Bloober Team tunnetaan psykologisen kauhun taitajina, kiitos nimien kuten Layers of Fear ja The Medium. Nyt studio laajentaa repertuaariaan isompaan selviytymiskauhuun, ja alku näyttää vähintäänkin lupaavalta.

Peli on saatavilla käytännössä kaikilla alustoilla PlayStation 5:stä aina uuteen Nintendo Switch 2:een, mikä varmasti vauhdittaa myyntiä. Yhdistettynä vahvaan starttiin ja valtavaan toivelistahintaan, Cronos: The New Dawn saattaa hyvinkin jäädä elämään pitkäksi aikaa, jos sana leviää ja päivityksiä satelee.

Kauhuskenen tiiviissä julkaisukalenterissa menestys ei ole itsestäänselvyys, mutta ainakin toistaiseksi Bloober Team voi huokaista helpotuksesta, kauhu myy, ja uutuus on saanut pelaajat koukkuun.

Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan Kommentit pois päältä artikkelissa Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan

SWAT-toimintaa ja rajua realismia yhdistelevä Ready or Not on ylittänyt 13 miljoonan myydyn kappaleen rajan eri alustoilla. Void Interactiven kehittämä peli sai heinäkuussa julkaisunsa PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, ja konsoleilla se on ehtinyt kahmia jo yli 3 miljoonaa myyntiä, joista 2 miljoonaa tuli alle kahdessa kuukaudessa.

Peli julkaistiin alun perin PC:lle early access -muodossa jo vuonna 2021, mutta konsoliversion tulo venyi sisällöllisten muutosten vuoksi. Void Interactive joutui muokkaamaan esimerkiksi gorea, paljastavuutta ja eräitä kiistanalaisia elementtejä ennen kuin Sony ja Microsoft antoivat vihreää valoa.

Tämä ei kuitenkaan miellyttänyt kaikkia. Osa pelaajista syytti studioita sensuurista ja pommitti peliä negatiivisilla Steam-arvosteluilla. Kehittäjä puolestaan vakuutti, että huhut muutosten laajuudesta olivat liioiteltuja.

Kohusta huolimatta Ready or Not on osoittanut vetovoimansa ja myyntiluvut kertovat, että poliisitaktiikoihin pohjautuvalle tiukalle toimintapelille riittää yleisöä.