Sony mokasi – Marraskuun PS Plus -ilmaispelit selvillä jo nytKommentit pois päältä artikkelissa Sony mokasi – Marraskuun PS Plus -ilmaispelit selvillä jo nyt
Lokakuun PS Plus -ilmaispelit tulivat vasta hiljattain saataville, mutta nyt Sony on vahingossa paljastanut jo ensi kuun ilmaispelit.
Pelien joukossa on ainakin räiskintäklassikko Bulletstorm: Full Clip Edition sekä klassikkopeli Yakuzan uusi versio Yakuza Kiwami. Molemmat peleistä ovat uudelleenjulkaisuja. Bulletstorm ilmestyi alunperin vuonna 2011 PS3:lle ja Yakuza puolestaan PS2 -konsolille vuonna 2005.
Tässä vielä kuvankaappaus Sonyn sivustolta, joka on sittemmin palautettu takaisin lokakuun versioon:
Tänään julkaistu Separate Ways -pelilaajennus tuo uuden tarinallisen kulman Resident Evil 4 -kauhupelin tapahtumiin. Siinä syvennytään synkkiin ja kauhupitoisiin hetkiin Ada Wongin saappaissa. Samalla tarina kuitenkin risteää myös alkuperäisen pelin keskushahmon, sankari Leon S. Kennedyn kanssa.
Samalla Separate Ways esittelee hienoisia uudistuksia ja muutoksia pelimekaniikkaan, mikä osaltaan tekee sivuseikkailusta uudenlaisen ja raikkaan kokemuksen. Selviytymiskauhu ja kuumottava jännitys ovat kuitenkin vahvasti läsnä myös pelilaajennuksessa, joten luvassa on toisaalta myös tuttua herkkua pelisarjan faneille.
Oman seikkailutarinan ohella Resident Evil 4 saa myös odotetun Mercenaries-pelitilansa. Se tuo pääpelistä poikkeavia haastekokemuksia kaikkien pelaajien iloksi. Mercenaries-tilassa pelattavista hahmoista ovat mukana myös sekä Ada Wong että hänen pahamaineinen työnantajansa, Albert Wesker.
Uudet lisäykset kruunaa pelin alkuperäismusiikki, joka on nyt saatavilla useimmissa musiikin suoratoistopalveluissa. Mukana on peräti 80 musiikkikappaletta tunnelmoivaa musisointia pelin eri vaiheista.
Resident Evil 4 -pelin uusversio on saatavilla nyt PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -pelikonsoleille että PC:lle. Pelin VR-versio julkaistaan myöhemmin tulevana talvena. Pelin ikäraja on PEGI 18.
PAN Vision Finlandin jakelema ja GIANTS Softwaren julkaisema Farming SImulator 22 täydentyy Oxbo-valmisteisilla erikoislaitteilla ja viinirypäleillä.
Rypäleet ovat yksi Farming Simulator 22 -pelin tärkeistä lisäyksistä viljelykasvien saralla. Näitä sisältävät tilukset tuottavat satona marjoja sekä sellaisenaan nautittavaksi että jatkojalostusta varten. Niiden viljelyssä ja hoidossa tarvitaan kuitenkin erikoiskalustoa. Oxbo on erikoistunut muun muassa tähän ja tarjoaa nyt kattavan laitteistomallistonsa osana pelin jo entuudestaan monipuolista valikoimaa.
Nyt julkaistu Oxbo Pack -lisäosa sisältää muun muassa Oxbo 6030 -monitoimikerääjän, jolla maanviljelijät nappaavat rypälesadon talteen tehokkaasti. Lisäksi samalla laitteella onnistuu myös kasvien ruiskuttaminen, mikä säästää aikaa ja rahaa.
Myös viljelymaiden lannoittamiseen on uusia työkaluja, kuten kolmipyöräinen ja ketterä Oxbo AT4103 tai astetta järeämpi tehokone eli peräti viisipyöräinen AT5105. Näiden avulla pellot lannoitetaan tehokkaasti, nopeasti ja hauskuudesta tinkimättä. Lisäksi laitevalikoimaan kuuluu Oxbo 2340 -karhotin, jolla työt hoituvat sujuvasti.
Farming Simulator 22: Premium Edition julkaistaan 14. marraskuuta PlayStation 5, Xbox Series X ja S, PlayStation 4 sekä Xbox One -pelikonsoleille, että PC- ja Mac-tietokoneille. Pelin ikäraja on PEGI 3.