Sony osti Shadow of the Colossus ja Demon’s Souls -uusintojen kehittäjän Bluepoint Gamesin Kommentit pois päältä artikkelissa Sony osti Shadow of the Colossus ja Demon’s Souls -uusintojen kehittäjän Bluepoint Gamesin

Demon's Souls

on ostanut jälleen uuden pelifirman. Tällä kertaa kyseessä on mm. -pelin PS4-version ja Demon's Souls PS5-version kehittäjä .

Studion on tarkoitus alkaa työstämään jälleen omia pelejä uusintojen sijaan. Vielä ei ole varmaa mikä peli on seuraavaksi kehitteillä. Bluepointin perustivat entiset kehittäjät vuonna 2006.

Sony osti hiljattain myös -pelistudion, joka puolestaan ilmoitti hankkineensa Fabrik Gamesin. Sonyn aiempiin pelistudiohankintoihin kuuluu mm. kotimainen , jonka viimeisin tekele on scifi roguelike .

PlayStation Plus:n huhtikuun pelitarjonta paljastettu – mukana Hogwarts Legacy ja Battlefield 1 Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation Plus:n huhtikuun pelitarjonta paljastettu – mukana Hogwarts Legacy ja Battlefield 1

PlayStation Plus

on vahvistanut huhtikuun 2025 Game Catalogin uutuuspelit, ja lista tarjoaa paljon kiinnostavaa sekä uusille että vanhoille peliharrastajille. Suurimpiin nimiin kuuluvat Hogwarts Legacy, Battlefield 1 ja kriitikoiden ylistämä Blue Prince.

Plus Extra- ja Premium-jäsenet saavat yhteensä kuusi uutta peliä, joista kaksi julkaistaan suoraan palvelussa niiden ilmestymispäivänä: Blue Prince 10. huhtikuuta ja Lost Records: Bloom & Rage Tape 2 15. huhtikuuta.

Premium-jäsenille on luvassa myös kaksi klassikkopeliä: Alone in the Dark 2 ja War of the Monsters.

Tässä koko huhtikuun lista:

PlayStation Plus Extra & Premium (saatavilla 10. huhtikuuta alkaen):

  • Hogwarts Legacy (PS4, PS5)
  • Blue Prince (PS5)
  • Lost Records: Bloom & Rage Tape 2 (PS5, julkaisu 15. huhtikuuta)
  • EA Sports PGA Tour (PS5)
  • Battlefield 1 (PS4)
  • PlateUp! (PS4, PS5)

Vain Premium-jäsenille:

  • Alone in the Dark 2 (PS4, PS5)
  • War of the Monsters (PS4, PS5)

Hades II tulee ensin Nintendon konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Hades II tulee ensin Nintendon konsoleille

Supergiantin odotettu roguelike-seikkailu seuraa edeltäjänsä jalanjälkiä.

Kun siirtyy pois Early Access -vaiheesta ja julkaistaan virallisesti versiona 1.0 myöhemmin tänä vuonna, -pelaajat saavat nauttia pelistä ensimmäisinä. Tiistaina julkaistussa Creator's Voice -esittelyvideossa vahvistettiin, että Switch 2 ja alkuperäinen Switch ovat ainoat konsolit, joilla peli julkaistaan aluksi. Tämä linjaa Supergiant Gamesin 2. huhtikuuta julkaisemaa FAQ-päivitystä, jossa kerrottiin keskittyvän tällä hetkellä ainoastaan -, - ja Switch-alustoihin.

Hades II julkaistaan ensin konsoleilla :lle. – Todettiin videolla.

Tämä tarkoittaa, että - ja -pelaajien on odotettava myöhempää ajankohtaa saadakseen pelin käsiinsä. Myös ensimmäinen Hades käytti samaa julkaisustrategiaa: ensin PC:lle ja Switchille, ja vasta myöhemmin Sonyn ja Microsoftin alustoille.

vakuuttaa, että peli toimii loistavasti Nintendon laitteilla. Molemmilla versioilla tähdätään 60 ruudun sekuntinopeuteen, ja Switch 2:n suurempi ja tarkempi 1080p-näyttö tuo siihen oman lisänsä.

Molemmat versiot pyörivät sujuvasti tavoitteena 60 FPS, ja Switch 2 hyödyntää korkearesoluutioista näyttöä täysillä. – Supergiant Games vakuutti.

Julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu, mutta peli on edelleen vuoden 2025 julkaisuikkunassa. Helmikuussa peli sai laajan Warsong Update -päivityksen, jossa lisättiin mm. Ares-hahmo, uudistettu Altar of Ashes ja lopputaistelu. Julkaisua ennen on luvassa vielä yksi iso päivitys.

Nintendo-pelaajat voivat siis jo lämmitellä peukaloitaan – Zagreuksen sisar Melinoë on pian valmis lähtemään kuolemanjälkeiseen taisteluun.