Sony patentoi Auto-Play -pelitilan Kommentit pois päältä artikkelissa Sony patentoi Auto-Play -pelitilan

Sony

Sony on hakenut patenttia uudelle tekoälyyn pohjautuvalle Auto-Play järjestelmälle, jonka avulla voisit ohittaa toistuvia tai tylsiä grindaus-osioita lemppari PlayStation-peleissäsi. Tämä voisi mullistaa pelaamisen, joten silmät ja korvat tarkkana!

Patentti lyhykäisyydessään:

  • Sonyn patentti kuvaa Auto-Play -tilaa, joka hyödyntää tekoälymallia.
  • Tämä tekoäly oppisi pelaamistyylisi analysoimalla dataa pilvipohjaisista palveluista, kuten PlayStation Network (PSN).
  • Kuvittele, että tekoäly hoitaisi puolestasi ne puuduttavat grindaus-osiot, jolloin pääsisit takaisin itse toimintaan heti kun homma alkaa taas kiinnostaa!

Hyötyjä tästä mahdollisesta tulevaisuudessa tulevassa teknologiasta, voisi olla pelastus pelaajille, jotka kamppailevat pitkien tai toistuvien pelien kanssa. Ohittamalla grindaamisen pelaajat voivat keskittyä niihin osiin, joista he todella nauttivat.

Sonyn Auto-Play AI malli

Kuulostaa huijaamiselta, eikö? Vaikka tämä kuulostaa joidenkin unelmien toteutumiselta, toiset saattavat pitää sitä huijaamisena. Pelin osien ohittaminen saattaisi karkottaa hardcore-pelaajia.

On tärkeää muistaa, että kyseessä on toistaiseksi vain patentti, eikä ole takeita siitä, että Sony tulee oikeasti toteuttamaan tätä teknologiaa. Vaikka se näkisi päivänvalon, on epäselvää, mille PlayStation-järjestelmille se olisi saatavilla (PS5, PS5 Pro tai jopa huhuttu käsikonsoli).

Tämä Auto-Play -patentti ei ole Sonyn ainoa tekoälyyn liittyvä hanke pelimaailmassa. Maaliskuussa he hakivat patenttia myös tekoälypohjaisille striimeille, jotka reagoivat katsojien palautteeseen.

Muuttuuko tekoäly siis henkilökohtaiseksi pelikaveriksesi? Sen näyttää vain aika. Mutta yksi asia on varma: Sony haluaa ravistella pelimaailmaa.

Lähde: GameRant

ROKK haastaa Spotifyn reiluilla korvauksilla – artistit tienaavat moninkertaisesti Kommentit pois päältä artikkelissa ROKK haastaa Spotifyn reiluilla korvauksilla – artistit tienaavat moninkertaisesti

Musiikin suoratoiston uusi tulokas, muusikoiden perustama ROKK, on virallisesti jättänyt betavaiheensa taakse. Ensimmäiset artistiraportit kertovat hurjasta erosta kilpailijaan: ROKK maksaa artisteille jopa 20 kertaa enemmän per toisto kuin Spotify. Summat perustuvat suoraan kappaleiden toistomääriin – ei algoritmien suosimaan hitteilyyn.

Alustan ideologia syntyi turhautumisesta nykyiseen malliin. Yksi perustajista, Alexander Landenburg, kuvailee ROKKia vaihtoehdoksi valittamisen sijaan: jos Spotify ei muutu, tehdään parempi. Landenburgin mukaan palvelun yleisö kuuntelee pidempiä kappaleita ja valitsee musiikkinsa tietoisesti, ei pelkkiä suomalaisia top-listoja. Käyttäjämäärän kasvaessa hän odottaa korvausten asettuvan jatkossa noin 5–6-kertaisiksi Spotifyn tasoon verrattuna.

ROKK tarjoaa jo yli 70 miljoonan kappaleen kirjaston korkealla äänenlaadulla, offline-kuuntelun sekä helpon soittolistojen siirron muista palveluista. Fanit voivat lisäksi tukea artisteja suoraan Direct Artist Support -ominaisuuden kautta. Reilu palkkiomalli ja läpinäkyvyys ovat palvelun kantavia periaatteita, samoin tiukka linja tekoälyn tuottamaa musiikkia vastaan.

Tällä hetkellä ROKK toimii EU:n alueella ja Isossa-Britanniassa, mutta tavoitteena on laajentua maailmanlaajuiseksi. Palvelu on nyt ladattavissa iOS- ja Android-laitteille sekä käytettävissä verkkoselaimella osoitteessa rokk-app.com.

PlayStation 5 teki historiaa – ohitti kaikki Xbox-sukupolvet myynneissä Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation 5 teki historiaa – ohitti kaikki Xbox-sukupolvet myynneissä

Sony PlayStation 5

Sony voi korkata kuohuvat, sillä PlayStation 5 on myynyt tähän mennessä 84,2 miljoonaa kappaletta, mikä tekee siitä virallisesti myydyimmän konsolin Xbox-historian yli. Viimeisimmän vuosineljänneksen aikana PS5:stä myytiin 3,9 miljoonaa yksikköä, vaikka konsolin hinta on noussut sen elinkaaren aikana.

Tämä tarkoittaa, että PS5 on ohittanut Xbox 360:n, jonka myynti ylsi virallisesti 84 miljoonaan laitteeseen ennen tuotannon loppua vuonna 2016. Todellinen ero lienee pieni, mutta virallisesti PS5 vie nyt voiton ja myyntikäyrä osoittaa vain ylöspäin.

Sony on samalla kertonut, että nykyinen PS5-sukupolvi on sen taloudellisesti menestynein koskaan. Vaikka PS4 ehti viidessä vuodessa hieman korkeammalle, on PS5:n tuottavuus ja liikevaihto ennätystasolla, kiitos korkeampien laite- ja pelihintojen.

Seuraavaksi katseet kääntyvät tulevaan. Sony vihjaa jo PlayStation 6:n suuntaan, mutta ennen sitä on luvassa muun muassa Marvel’s Wolverine sekä huhuttu uusi käsikonsoli. PlayStation-juna ei selvästikään ole pysähtymässä, se on juuri ohittanut koko Xbox-historian.