Sony patentoi Auto-Play -pelitilan Kommentit pois päältä artikkelissa Sony patentoi Auto-Play -pelitilan

Sony

Sony on hakenut patenttia uudelle tekoälyyn pohjautuvalle Auto-Play järjestelmälle, jonka avulla voisit ohittaa toistuvia tai tylsiä grindaus-osioita lemppari PlayStation-peleissäsi. Tämä voisi mullistaa pelaamisen, joten silmät ja korvat tarkkana!

Patentti lyhykäisyydessään:

  • Sonyn patentti kuvaa Auto-Play -tilaa, joka hyödyntää tekoälymallia.
  • Tämä tekoäly oppisi pelaamistyylisi analysoimalla dataa pilvipohjaisista palveluista, kuten PlayStation Network (PSN).
  • Kuvittele, että tekoäly hoitaisi puolestasi ne puuduttavat grindaus-osiot, jolloin pääsisit takaisin itse toimintaan heti kun homma alkaa taas kiinnostaa!

Hyötyjä tästä mahdollisesta tulevaisuudessa tulevassa teknologiasta, voisi olla pelastus pelaajille, jotka kamppailevat pitkien tai toistuvien pelien kanssa. Ohittamalla grindaamisen pelaajat voivat keskittyä niihin osiin, joista he todella nauttivat.

Sonyn Auto-Play AI malli

Kuulostaa huijaamiselta, eikö? Vaikka tämä kuulostaa joidenkin unelmien toteutumiselta, toiset saattavat pitää sitä huijaamisena. Pelin osien ohittaminen saattaisi karkottaa hardcore-pelaajia.

On tärkeää muistaa, että kyseessä on toistaiseksi vain patentti, eikä ole takeita siitä, että Sony tulee oikeasti toteuttamaan tätä teknologiaa. Vaikka se näkisi päivänvalon, on epäselvää, mille PlayStation-järjestelmille se olisi saatavilla (PS5, PS5 Pro tai jopa huhuttu käsikonsoli).

Tämä Auto-Play -patentti ei ole Sonyn ainoa tekoälyyn liittyvä hanke pelimaailmassa. Maaliskuussa he hakivat patenttia myös tekoälypohjaisille striimeille, jotka reagoivat katsojien palautteeseen.

Muuttuuko tekoäly siis henkilökohtaiseksi pelikaveriksesi? Sen näyttää vain aika. Mutta yksi asia on varma: Sony haluaa ravistella pelimaailmaa.

Lähde: GameRant

Spotify ottaa ChatGPT:n käyttöön musiikki- ja podcast-suosituksissa – artistit huolissaan tekoälyn vaikutuksista Kommentit pois päältä artikkelissa Spotify ottaa ChatGPT:n käyttöön musiikki- ja podcast-suosituksissa – artistit huolissaan tekoälyn vaikutuksista

Tekoälyn rooli musiikkimaailmassa kasvaa vauhdilla, ja nyt myös Spotify on ilmoittanut ottavansa käyttöön ChatGPT:n tarjoamaan käyttäjilleen musiikki- ja podcast-suosituksia. Ominaisuus on saatavilla sekä ilmaisille että Premium-käyttäjille, mutta vain niille, jotka haluavat erikseen kytkeä sen päälle.

Näin palvelu toimii

Käyttäjä voi linkittää Spotifyn suoraan ChatGPT:hen ja kirjoittaa haluamansa promptin – esimerkiksi tietyn tunnelman, genren tai aktiviteetin – jonka perusteella Spotify antaa tekoälyyn pohjautuvia suosituksia.

  • Free-käyttäjille tarjotaan olemassa olevia soittolistoja (kuten Discover Weekly).
  • Premium-käyttäjät saavat lisäksi yksilöllisempiä ehdotuksia laajemmasta kirjastosta.
    Spotify painottaa, ettei se jaa sisältöä OpenAI:lle tekoälymallien koulutukseen.

Yhtiö perustelee uutta ominaisuutta “uudella tavalla, jolla fanit voivat löytää musiikkia ja artisteja keskustelun kautta, aina kun inspiraatio iskee”. Samalla monet artistit ovat kuitenkin huolissaan tekoälyn vaikutuksesta omaan uraansa.

Viime kuukausina keskustelua ovat herättäneet:

  • A.I.-musiikin nopea leviäminen ja sen sekoittuminen aitoon tuotantoon.
  • Äänikirjapalvelut, joissa Spotify on jo testannut tekoälyllä tuotettuja lukijoita.
  • Spotifyn toimitusjohtaja Daniel Ekin saamat kritiikit sijoituksista tekoälyteknologioihin, jotka eivät liity suoraan musiikkiin.

Osa artisteista on jopa ilmoittanut jättävänsä Spotifyn protestina yhtiön tekoälylinjauksia vastaan.

Ex-Microsoft-pomo: ”PlayStation menestyy – Xbox on kuollut” Kommentit pois päältä artikkelissa Ex-Microsoft-pomo: ”PlayStation menestyy – Xbox on kuollut”

Entinen Microsoftin ja Blizzardin johtaja Mike Ybarra ei säästellyt sanojaan kommentoidessaan pelikonsoleiden tilannetta. Ybarra otti Twitterissä/X:ssä kantaa Sony-pomo Hideaki Nishinon lausuntoon, jonka mukaan PlayStation 5 on yhtiön menestynein konsoli koskaan. Ybarra kehui PlayStationia, mutta teilasi Xboxin toteamalla sen olevan ”kuollut”.

Nishino kertoi Tokion pelimessuilla, että PS5 on tuottanut alle viidessä vuodessa noin 126 miljardin euron myyntitulot, mikä on selvästi enemmän kuin PS4, joka samassa ajassa ylsi noin 99 miljardiin euroon. Nishinon mukaan PlayStationin voima piilee kokonaisessa ekosysteemissä, laitteistossa, peleissä ja jatkuvasti kehittyvässä PlayStation Storessa.

Ybarran kommentit eivät jääneet huomiotta. Kun eräs käyttäjä kutsui häntä katkeraksi exäksi.

Teidän konsoli on kuollut. – Ybarran osoitti vastauksen kylmästi.

Mikä vain konsoli, jos on tarpeeksi rohkea. – Kommentoi toinen käyttäjä, johon Ybarran naljaili takaisin:

Tarkoitat varmaan, jos on tarpeeksi sekaisin. – Ybarra naljaili.

Tilastot tukevat ainakin osittain Ybarran näkemystä. Take-Twon sijoittajamateriaalin mukaan PS5 on myynyt yli kaksinkertaisesti Xbox Series X|S -konsoleihin verrattuna marraskuuhun 2024 mennessä. Nähtäväksi jää, mitä Microsoft tekee vastatakseen siihen, että PlayStationin valtakausi näyttää jatkuvan vahvana.