Sony tiedottaa: The Last of Us Part II pelipaljastusten takana ei ole Sonyn eikä Naughty Dogin entiset työntekijät Kommentit pois päältä artikkelissa Sony tiedottaa: The Last of Us Part II pelipaljastusten takana ei ole Sonyn eikä Naughty Dogin entiset työntekijät

The Last of Us Part II

Naughty Dogin kehittämästä ja Sonyn julkaisemasta The Last of Us Part II -pelistä ilmestyi alkuviikosta oleellisia juonipaljastuksia ja vuotoja, jonka lähde verkkokeskusteluiden mukaan olisi viitannut Naughty Dogin työntekijään. Huhut kertoviat yrityksen sisällä vellovasta epäoikeudenmukaisesta linjauksesta bonusten maksuihin, mutta mitään virallista varmistusta peliyhtiön taholta ei tullut. Naughty Dog on pyytänyt pelifaneja välttämään paljastuksia ja odottamaan virallisia pelitietoja.

Sony ilmoitti GamesIndustry.biz-sivustolle, että pelivuoto ei ole lähtöisin kummankaan peliyhtiön entiseltä työntekijältä, kuten on huhuttu. Laiton paljastus olisi Sonyn mukaan lähtenyt yksittäisiltä henkilöiltä.

Tämän enempää Sony ei tilannetta pysty avaamaan, sillä heillä on selvitykset meneillään vuodon suhteen. Selvitettävänä varmaankin on, kuinka yksittäiset henkilöt ovat saaneet tiedot käsiinsä tai päässeet tunkeutumaan niihin.

The Last of Us Part II ilmestyy kesäkuun 19. päivä.

Sonyn some-kysely ja Bluepointin sulkeminen loivat täydellisen myrskyn Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn some-kysely ja Bluepointin sulkeminen loivat täydellisen myrskyn

Sony

Sony joutui kiusalliseen somekohuun, kun sen Saksan PlayStation-tili ehti kysyä faneilta, minkä pelin he haluaisivat nähdä seuraavaksi uusintaversiona. Ajoitus oli monen mielestä kaikkea muuta kuin onnistunut, sillä vain päiviä aiemmin oli raportoitu, että Sony sulkee remakeistaan tunnetun Bluepoint Games -studion.

Bluepoint muistetaan erityisesti uusintaversioista, kuten Demon’s Souls ja Shadow of the Colossus. Sony osti studion vuonna 2021, mutta raporttien mukaan sen oma live service -projekti, huhujen mukaan God of War -moninpelihanke – peruttiin, eikä studio päässyt julkaisemaan uutta omaa peliä. Päätös herätti valmiiksi turhautumista, sillä monet pitivät Bluepointia nimenomaan remake-osaajana.

Kun PlayStationin saksankielinen tili sitten kysyi Twitterissä (nykyisessä X:ssä), minkä PlayStation-pelin fanit haluaisivat seuraavaksi remake-käsittelyyn, moni koki sen suolaksi haavoihin. Julkaisu poistettiin nopeasti, mutta kuvakaappaukset ehtivät levitä. Kommenttikentässä ihmeteltiin, miten samaan aikaan voidaan sulkea remake-studio ja kysellä toiveita uusintaversioista.

Tuskin yksittäinen somevastaava tarkoitti pahaa, todennäköisesti kyse oli huonosta ajoituksesta eikä kyynisestä piikittelystä. Silti tapaus toimii oppikirjaesimerkkinä siitä, miten tärkeää on lukea huonetta ennen kuin painaa “julkaise”. Internet ei unohda, eikä ainakaan tällaisessa tilanteessa.

Sony hakee patenttia PSSR-parannukselle, tavoitteena eroon FPS-dropeista ja resoluution laskusta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony hakee patenttia PSSR-parannukselle, tavoitteena eroon FPS-dropeista ja resoluution laskusta

Sony Interactive Entertainment on hakenut uutta patenttia, joka voi parantaa merkittävästi sen PSSR-ylösskaalausteknologiaa. Tavoitteena on vähentää raskaan kuormituksen aikana ilmeneviä FPS-pudotuksia ja sisäisen resoluution laskua, eli juuri niitä kompromisseja, jotka pelaajat huomaavat ensimmäisenä.

Patentissa kuvataan ratkaisu, jossa PSSR vaihtaa reaaliaikaisesti eri CNN-tarkkuustasojen välillä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että kun ruudunpäivitys alkaa notkahdella, järjestelmä laskee tekoälymallin laskentatarkkuutta kevyemmäksi. Näin suorituskyky pysyy tasaisempana ilman, että pelin resoluutiota tarvitsee tiputtaa tai että ruudunpäivitys romahtaa. Kun kuormitus hellittää, tarkkuus palautuu normaalille tasolle.

Nykyisissä ylösskaalainratkaisuissa mukaan lukien Sonyn oma PSSR, joudutaan kovassa GPU-kuormassa usein turvautumaan näkyviin kompromisseihin. Se voi tarkoittaa dynaamista resoluution laskua tai selvää FPS-dropia, mikä korostuu erityisesti nopeatempoisissa peleissä. Sonyn mukaan reaaliaikainen kvantisointi voisi poistaa tarpeen tällaisille “hätäratkaisuille”.

Mielenkiintoista on, että patentin mukaan suurin osa nykyisistä MFSR-ylösskaalaimista käyttää ennalta koulutettuja, kiinteän tarkkuuden malleja. Sonyn lähestymistapa erottuisi joukosta dynaamisuudellaan. Jos tekniikka päätyy käytäntöön asti, PSSR:stä voi tulla entistä vahvempi kilpailija markkinoilla.

Kyseessä on toistaiseksi vasta patentti, eikä ole takeita siitä, milloin tai päätyykö tämä ratkaisu valmiisiin tuotteisiin. Sony on aiemminkin hakenut patentteja kunnianhimoisista ideoista, joten nyt jää nähtäväksi, onko tämä seuraava askel kohti sulavampaa pelikokemusta vai vain yksi merkintä paperilla.