Spotify tuo automaattisen Offline-soittolistan internetyhteyden katkeamisen varalle Kommentit pois päältä artikkelissa Spotify tuo automaattisen Offline-soittolistan internetyhteyden katkeamisen varalle

on lanseerannut uuden ominaisuuden, joka varmistaa musiikin jatkumisen myös silloin, kun laitteesi menettää internetyhteyden.

Uusi Offline Backup -soittolista luodaan automaattisesti, ja se koostuu äskettäin striimatuista ja jonossa olleista kappaleista, jotka on jo ladattu ja välimuistissa. Tämä soittolista kehittyy ajan myötä ja mukautuu käyttäjän kuuntelutottumuksiin.

Vaikka Spotify on jo pitkään tarjonnut mahdollisuuden ladata kappaleita offline-kuuntelua varten, tämä on tehtävä manuaalisesti. Offline Backup -ominaisuus on vaihtoehto tilanteisiin, joissa internetyhteys katkeaa odottamatta tai tahallisesti, kuten lennon aikana.

Soittolista ilmestyy automaattisesti Spotifyn kotinäkymään, kun laite menee offline-tilaan. Ominaisuuden käyttäminen vaatii, että offline-kuuntelu on otettu käyttöön sovelluksen asetuksissa ja että olet kuunnellut vähintään viittä kappaletta viime aikoina. Tämä ominaisuus on saatavilla vain Premium-tilaajille osana maailmanlaajuista julkaisua.

Soittolistaa voi suodattaa artistin, genren tai tunnelman mukaan, ja se päivittyy jatkuvasti käyttäjän musiikkimieltymysten perusteella. Lisäksi sen voi halutessaan tallentaa pysyvästi omaan kirjastoon.

Spotify kehittää pitkään kaivattua parannusta – soittolistakansiot tulossa suoraan puhelimeen Kommentit pois päältä artikkelissa Spotify kehittää pitkään kaivattua parannusta – soittolistakansiot tulossa suoraan puhelimeen

Yksi -käyttäjien pitkäaikaisista ärsytyksistä saattaa olla vihdoin ratkeamassa. Uusista sovelluskoodin löydöksistä käy ilmi, että Spotify kehittää parhaillaan mahdollisuutta luoda ja hallita soittolistakansioita suoraan mobiilisovelluksessa.

Soittolistakansiot eivät ole mikään uusi idea – ominaisuus esiteltiin jo vuonna 2010. Niiden avulla käyttäjät voivat järjestää soittolistoja kansioihin esimerkiksi treeniä, road trippejä tai eri fiiliksiä varten. Ongelmana on ollut se, että kansioita on tähän asti voinut luoda ja muokata vain tietokoneella tai verkkosoittimessa. Puhelimessa niitä on voinut kyllä katsella, mutta ei hallita.

Nyt sovelluksen koodista löytyneet viittaukset kertovat, että mobiiliversioon olisi tulossa täysin oma kansioiden hallinta. Käyttäjät voisivat luoda kansioita, siirtää soittolistoja niiden sisään ja ulos sekä myös nimetä ja poistaa kansioita suoraan puhelimella.

Mielenkiintoinen yksityiskohta on se, että koodin mukaan kansion poistaminen saattaa poistaa myös sen sisällä olevat soittolistat. Sovellus näyttää kuitenkin varoituksen ennen tällaisen toimenpiteen tekemistä.

Jos ominaisuus julkaistaan, se helpottaa etenkin niitä käyttäjiä, jotka käyttävät Spotifyta lähes pelkästään puhelimella. Toisin sanoen: ehkä pian ei enää tarvitse avata tietokonetta vain siksi, että haluaa siivota soittolistakirjastonsa.

Asiasta uutisoi AndroidAuhtority

Ruotsi kielsi tekoälyllä tehdyn hitin viralliselta listalta – Spotify-menestys ei riittänyt IFPI Swedenille Kommentit pois päältä artikkelissa Ruotsi kielsi tekoälyllä tehdyn hitin viralliselta listalta – Spotify-menestys ei riittänyt IFPI Swedenille

Ruotsissa on tehty poikkeuksellinen päätös musiikkilistojen historiassa. Tekoälyn avulla tuotettu kappale on poistettu maan viralliselta Sverigetopplistan-listalta, vaikka biisi ehti nousta korkealle Spotifyssa miljoonien kuunteluiden siivittämänä.

Kappale julkaistiin mystisen Jacub-nimisen artistin nimissä, ja se keräsi nopeasti valtavan määrän striimejä Ruotsissa. Pian kävi kuitenkin ilmi, että teos oli pääosin tekoälyn tuottama.

IFPI Sweden katsoi, että merkittävä tekoälyn käyttö rikkoo listakelpoisuuden sääntöjä, minkä vuoksi kappale todettiin virallisesti kelpaamattomaksi kansalliselle listalle.

Spotify puolestaan jatkaa kappaleen listaamista normaalisti, sillä palvelun algoritmit perustuvat puhtaasti kuunteludataan – ei siihen, kuka tai mikä musiikin on tehnyt.

Ensimmäisiä AI-kieltoja listoilla

Tapaus on yksi ensimmäisistä kerroista, kun tekoälyn tuottama on suljettu pois viralliselta kansalliselta listalta. Päätös nostaa esiin useita kysymyksiä:

  • Kuka on teoksen ”tekijä”, jos musiikin tekee algoritmi?
  • Pitääkö tekoälyprojektit merkitä eri tavalla kuin ihmisartistit?
  • Millä säännöillä listat ja palkinnot toimivat tulevaisuudessa?

Musiikkialalla käydään parhaillaan vilkasta keskustelua tekoälyn roolista luovassa työssä. Levy-yhtiöt, artistit ja alustat joutuvat määrittelemään, missä kulkee raja ihmisen ja koneen tekemän musiikin välillä – ja miten nämä pitäisi huomioida listoilla, tekijänoikeuksissa ja korvauksissa.

Asiasta on uutisoinut ensimmäisenä Yahoo.