Star Wars Episode I: The Phantom Menace liittymässä PlayStation Plus Classics -kokoelmaan Kommentit pois päältä artikkelissa Star Wars Episode I: The Phantom Menace liittymässä PlayStation Plus Classics -kokoelmaan

Nyt se on virallista! Uusimman PlayStation-blogipostauksen mukaan Star Wars Episode I: The Phantom Menace tulee saataville sekä uusille että nykyisille PlayStation Plus Premium -tilaajille 16. tammikuuta.

Lisäksi tarjolla on PS1-peli Rally Cross, PS4-kokoelma Street Fighter: 30th Anniversary Collection sekä Trials of Mana ja Secret of Mana -pelien uudelleenversiot.

The Phantom Menacen ilmestymisestä palveluun huhuiltiin jo tovi sitten. Nyt huhut ovat käymässä toteen.

PlayStation-ikoni Crash Bandicoot on saamassa oman animaatiosarjansa Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation-ikoni Crash Bandicoot on saamassa oman animaatiosarjansa

Crash Bandicoot 4

Netflix jatkaa videopelien muuntamista viihteeksi ja tuo ruuduille seuraavaksi tutun turvaturbon: Crash Bandicootin. Suosittu pelihahmo on saamassa oman animaatiosarjansa, joka on parhaillaan kehitteillä suoratoistojätin sisällä.

Vuonna 1996 PlayStationin maskottina debytoinut Crash Bandicoot nousi ikoniksi Naughty Dogin luoman pelitrilogian myötä. Sen jälkeen hahmo on ajanut, hypännyt ja pyörinyt monissa eri omistuksissa, nykyisin Activisionin (ja siten Microsoftin) tallissa. Vuoden 2017 N. Sane Trilogy -uusintapaketin menestys herätti sarjan uuteen kukoistukseen ja loi pohjan uusille peleille, kuten Crash Bandicoot 4: It’s About Time.

Netflixin tulevasta sarjasta ei ole vielä paljastettu tekijöitä tai juoniyksityiskohtia, mutta tämä on ensimmäinen kerta, kun Crash itse tähdittää omaa ohjelmaansa. Aiemmin hänet nähtiin sivuroolissa Skylanders Academy -sarjassa, jossa myös sisko Coco Bandicoot vilahti mukana.

Uusi sarja liittyy Netflixin kasvavaan peliaiheisten animaatioiden joukkoon, johon kuuluvat muun muassa Arcane, Tomb Raider ja tuleva Minecraft-sarja. Näyttää siltä, että Crash on viimein palaamassa ruutuun ja tällä kertaa täydessä spinnauksessa.

Halo testiohjelma laajenee Kommentit pois päältä artikkelissa Halo testiohjelma laajenee

Halo-fanit saavat hieraista silmiään! Legendaarinen Microsoftin pelisarja näyttää olevan matkalla myös PlayStationille. Datakaivaja gruntdotapi paljasti, että PlayStation 4-, 4 Pro-, 5- ja 5 Pro -konsolit on lisätty Halo-pelien julkiseen testiohjelmaan, jota kutsutaan nimellä Insider Console Flighting. Aiemmin ohjelma oli varattu vain Xboxin eri versioille.

Tämä lisäys ei todennäköisesti ole sattumaa. Pian Halo: Combat Evolved -uudelleenjulkaisun julkistamisen jälkeen tehty muutos vihjaa, että PlayStation-pelaajat saattavat pian päästä kokeilemaan sarjan klassikkoa, ehkä jo tulevassa betassa.

Datakaivajien mukaan Xboxin rajapinnasta löytyi jo aiemmin merkintöjä kahdesta Halo-pelistä, joilla on PlayStation-yhteensopivuus. Toinen niistä on nyt tunnistettu Combat Evolvediksi, mutta toinen saattaa liittyä huhuttuun moninpeliprojektiin nimeltä Project Eker.

Halo-studiot ovat myös kommentoineet huhuja tekoälyn käytöstä kehitystyössä. Tiimin mukaan tekoälyä hyödynnetään vain pienissä tuotannon apuvaiheissa, sillä ihmisten luovuus on edelleen se, mikä tekee Halosta Haloa.

Jos tämä kehitys jatkuu, PlayStationin ohjaimet saattavat pian lämmetä tutun sinivihreän haarniskan tahtiin ensimmäistä kertaa koskaan.