Steam saapui Teslan autoihin Kommentit pois päältä artikkelissa Steam saapui Teslan autoihin

Tesla

tuo tuttuun tapaan autoihinsa uusia päivityksiä vuoden lopulla. Viimeisimmän päivityksen myötä autoihin on tullut tuki -pelialustalle. Jatkossa voit siis pelata aiempien pelien lisäksi mm. tai vaikkapa -pelejä autossasi.

Voit katsoa koko listan päivityksistä alta:

  • Apple Music
  • Ohjaamon kameran käyttö koiratilassa
  • Valoshow (auto tanssii), voidaan ajoittaa 10 minuuttia etukäteen
  • Ilmastointituulettimen nopeutta voi säätää myös silloin, kun ilmastointi on asetettu automaattiselle
  • MyQ-talliyhteyden tuki
  • Automaattiset vilkut, jotka voivat sammuvat automaattisesti kaistanvaihdon jälkeen
  • Mahjong -peli
  • Parannuksia puheluiden käyttökokemukseen
  • Mediasäätimet on siirretty lähemmäs kuljettajaa
  • Päästötestitila (pieruäänet), jonka voi käynnistää puhelinsovelluksen kautta
  • Sateenkaarianimaatio näytetään aina kun autopilotti on aktiivinen
  • Ratatila Y:n Performace

Päivitykset ovat ilmaisia Teslan omistajille ilmaisia ja ovat ladattavissa autoihin.

The Alters -pelin kehittäjältä anteeksipyyntö tekoälyn käytöstä Kommentit pois päältä artikkelissa The Alters -pelin kehittäjältä anteeksipyyntö tekoälyn käytöstä

Puolalainen pelistudio 11-bit Studios on joutunut pyytämään anteeksi, kun sen uudessa -pelissä havaittiin tekoälyn luomia sisältöjä, eikä niistä ollut kerrottu pelaajille etukäteen. Tarkkasilmäiset pelaajat huomasivat pelissä näkyvissä monitoreissa tekoälylle kirjoitettuja tekstikomentoja, ja eri kieliversioiden pelivideoissa oli viitteitä tekoälykäännöksistä.

Studion mukaan tekoälyä käytettiin alun perin vain työn alla oleviin versioihin, mutta yksi AI-luotu elementti lipsahti vahingossa mukaan lopulliseen julkaisuun. Lisäksi osa pelin tekstityksistä käännettiin tekoälytyökaluilla juuri ennen julkaisua, kun aika yksinkertaisesti loppui kesken.

Meidän olisi pitänyt kertoa tästä teille avoimesti alusta asti. – Studio totesi tiedotteessaan ja myönsi ratkaisun olleen jälkikäteen ajateltuna virhe.

Nyt käännöksiä ollaan päivittämässä yhteistyössä ammattikääntäjien kanssa.

Tapaus nostaa esiin myös Steamin politiikan: alustan sääntöjen mukaan kehittäjien pitää ilmoittaa, jos pelissä on tekoälyn tuottamaa sisältöä, olipa kyse kuvista, koodista tai äänistä. Vuodesta 2024 lähtien tämä on ollut pakollinen osa julkaisulomaketta.

The Alters ei ole ensimmäinen peli, jonka AI-sisällöt ovat herättäneet keskustelua. Vain muutama päivä sitten veti :sta pois tekoälyllä luodut hahmokuvansa yleisön reaktioiden jälkeen. Tekoäly on pelialalla tulossa jäädäkseen, mutta pelaajat vaativat yhä enemmän avoimuutta.

Steam esittelee uuden suorituskyvyn seurannan – auttaa selvittämään, miksi peli tökkii Kommentit pois päältä artikkelissa Steam esittelee uuden suorituskyvyn seurannan – auttaa selvittämään, miksi peli tökkii

Steam (Valve)

-pelaajat saavat pian uuden työkalun vaikeiden peliongelmien ratkomiseen. on julkaissut Steamiin uuden pelin sisäisen suorituskyky-ylipäätteen, joka näyttää entistä tarkemmin, miksi peli saattaa takkuilla.

Uusi työkalu näyttää perinteisen FPS-laskurin lisäksi myös esimerkiksi tekoälypohjaisen DLSS- tai FSR-kehysten tuottamisen vaikutuksen kuvanopeuteen. Lisäksi se kertoo CPU:n, GPU:n ja muistin kuormituksesta, joten pelaaja voi helposti huomata, johtuuko hidastelu esimerkiksi liian raskasta grafiikka-asetuksista, suorittimen tai näytönohjaimen kuormituksesta tai muistin loppumisesta.

Ylimääräiset tiedot näkyvät selkeänä graafina ja arvoina, ja asetuksista voi valita, mitä haluaa juuri sillä hetkellä seurata. Tämä on erityisen hyödyllistä, kun kesäale on käynnissä ja moni harkitsee uusien pelien tai laitteistojen hankintaa.

Valve kuvailee uutta suorituskyky-ylipäätettä vasta alkuna sille, että Steamiin on tulossa jatkossa entistä enemmän tietoa pelaajien käyttöön. Samalla jatkaa suosionsa kasvattamista, sillä maaliskuussa 2025 palvelussa oli jo yli 41 miljoonaa yhtäaikaista käyttäjää, uusi ennätys.

Ja huoli tietomurroista voidaan ainakin toistaiseksi unohtaa: Valve on kiistänyt huhut suuresta tietomurrosta Steamin järjestelmiin.

Nyt pelaajilla on entistä paremmat välineet ymmärtää, miksi kone välillä takkuaa ja toivottavasti saada pelikokemus taas rullaamaan kuin rasvattu.