Stellar Bladen kehittäjä Shift Up harkitsee jatko-osaa pelille Kommentit pois päältä artikkelissa Stellar Bladen kehittäjä Shift Up harkitsee jatko-osaa pelille

Stellar Blade

Toimintaseikkailupeli Stellar Bladen kehittäjä harkitsee pelin jatko-osan tekemistä. Studiopäällikkö ja Stellar Bladen ohjaaja Kim Hyung Tae sekä tekninen johtaja Lee Dong Gi keskustelivat Shift Upin suunnitelmista peliä varten Famitsu-lehden haastattelussa, jonka Genki Twitterissä käänsi.

Haastattelussa kaksikko kertoi Shift Upin suunnittelevan peliin kuvaustilaa ja lisäasuja. Tämän lisäksi heillä on pitkäaikaissuunnitelma pelin jatkokehitystä varten, joka sisältää lisää mielenkiintoisia päivityksiä.

Jatko-osasta kumpikaan johtaja ei kommentoinut paljoakaan, mutta he kertoivat selvittävänsä mitä ominaisuuksia fanit ensimmäisestä pelistä pitivät, jotta he voivat ottaa ne huomioon jatko-osan suunnittelussa.

Stellar Blade

Vaikka kommentit eivät olleet kovin yksityiskohtaisia, ne tukevat Gematsun aiemmin uutisoimaa tietoa. Julkinen liittyminen Korean osakeindeksiin vahvisti Shift Upin ”harkitsevan Stellar Bladen PC-versiota ja jatko-osaa”. Pelistä nauttineille faneille on siis syytä toivoon, vaikka virallisesta ilmoituksesta jatko-osasta on todennäköisesti vielä pitkä matka.

julkaistiin :lle huhtikuun 26. päivä 2024 ja on toistaiseksi saatavilla vain kyseiselle alustalle. Pelin inspiraatioiden joukkoon kuuluu Kimin mukaan Alita: Battle Angel -elokuva, 80- ja 90-luvun science fiction sekä taksilakko. Peli on jo saanut muutaman julkaisupäivän jälkeisen päivityksen, joista yksi lisäsi peliin vihollishaasteen, uusia asuja ja muuta sisältöä.

Voit tutustua Errorin arvosteluun kyseisestä pelistä tästä.

Lähde: IGN

Riders Republic -pelin uusi kausi tuo katutyylin extreme-urheiluun Kommentit pois päältä artikkelissa Riders Republic -pelin uusi kausi tuo katutyylin extreme-urheiluun

Riders Republic

Riders Republicin 18. pelikausi on käynnistynyt, ja mukana on iso yhteistyökumppani: Authentic Brands Group tuo peliin maailmanluokan katubrändit kolmen kauden ajaksi.

Quicksilver ja DC astuvat peliin

Ensimmäisenä yhteistyön hedelmät näkyvät Quicksilver- ja DC-merkkien muodossa. Quicksilver tarjoaa kaksi surffaustaustastaan inspiroitunutta asukokonaisuutta sekä surffilaudan aaltojen valloittamiseen. DC puolestaan tuo mukanaan krossipyörille sopivan asukokonaisuuden ja BMX-pyörän, joka on kuin luotu kaiteille ja hyppyreille.

Uutuuksista erikoisin on DC Pockett Bike X -minimoottoripyörä. Tämä pienoismönkijä on suunniteltu temppuratojen haastamiseen, ja se lupaa omanlaistaan menoa niin hyppyreissä kuin grindeissäkin. Harjoittelu kannattaa – muuten edessä saattaa olla pusikkoseikkailuja.

Rabbid-jänöjä metsästämässä

Pelikauden erikoistapahtuma Rabbid Hunters palaa Camp Curryn maisemiin 1.–8. huhtikuuta. Sekoilevien Rabbid-jänöjen jahtaaminen palkitaan ainutlaatuisilla palkinnoilla, joten kunnon metsästysretki on paikallaan.

Kausi tuo lisäksi kolme uutta massa-ajoa: 1. ja 22. huhtikuuta sekä 13. toukokuuta. Tekniikan puolella skeittaus on saanut merkittävän päivityksen, joka tekee temppujen suorittamisesta tarkempaa ja luontevampaa. Pelikuvauskisa järjestetään 6.–12. huhtikuuta, ja kolme parasta ryhmäkuvaajaa palkitaan 500 Republic Coinilla.

Extreme-urheilu sosiaalisena leikkikenttänä

on alusta asti rakentanut identiteettinsä vauhdikkaan sosiaalisen pelaamisen ympärille. Maastopyöräily, laskettelu, lumilautailu, liitopukulentäminen ja raketit – lajivalikoima on laaja, ja pelimaailma koostuu tarkasti mallinnetuista amerikkalaisista kansallispuistoista kuten Bryce Canyonista, Yosemitesta ja Grand Tetonista.

Riders Republic on saatavana :lle, :lle, Series X:lle, Xbox Series S:lle ja Xbox Onelle sekä :lle Epic Games Storen ja Storen kautta. Peli löytyy myös Ubisoft+-tilauspalvelusta. Ikäraja on PEGI 12.

LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin

on päättänyt ilahduttaa -faneja aikaistamalla -pelin julkaisua. Alun perin toukokuun loppuun kaavailtu peli saapuukin nyt viikkoa aiemmin, jo 22. toukokuuta 2026. Samalla julkaistiin lyhyt traileri, joka vahvistaa uuden päivämäärän.

Tarjolla on kaksi versiota, perusversio sekä laajempi Deluxe Edition. Ennakkotilaajat saavat bonuksena The Dark Knight Returns -asusteen, mutta Deluxe-versio tarjoaa enemmän herkkua, sillä mukana on muun muassa Legacy Collection, joka sisältää Arkham-trilogian inspiroimia sisältöjä sekä Batman Beyond -paketin. Lisäksi pakettiin kuuluu myöhemmin julkaistava Mayhem Collection -lisäosa, jossa päästään pelaamaan esimerkiksi Jokerilla ja Harley Quinnilla kokonaan uudessa tehtävässä.

Peli käy läpi Lepakkomiehen pitkää historiaa aina alkuajoista moderneihin tulkintoihin. Pelaajat pääsevät harjoittelemaan League of Shadowsin riveissä, partioimaan Gotham Cityä ja ottamaan yhteen ikonisten vihollisten, kuten Joker, Penguin ja Bane kanssa.

Suurin vetonaula on täysin avoin Gotham City, jota voi tutkia vapaasti omassa tahdissa. Peli julkaistaan :lle, :lle ja Series -konsoleille toukokuussa, kun taas Switch 2 -versio seuraa myöhemmin. Batmanin ystäville tämä tarkoittaa yhtä asiaa: viitta päälle hieman odotettua aikaisemmin.