Stellar Bladen kehittäjä Shift Up harkitsee jatko-osaa pelille Kommentit pois päältä artikkelissa Stellar Bladen kehittäjä Shift Up harkitsee jatko-osaa pelille

Stellar Blade

Toimintaseikkailupeli Stellar Bladen kehittäjä harkitsee pelin jatko-osan tekemistä. Studiopäällikkö ja Stellar Bladen ohjaaja Kim Hyung Tae sekä tekninen johtaja Lee Dong Gi keskustelivat Shift Upin suunnitelmista peliä varten Famitsu-lehden haastattelussa, jonka Genki Twitterissä käänsi.

Haastattelussa kaksikko kertoi Shift Upin suunnittelevan peliin kuvaustilaa ja lisäasuja. Tämän lisäksi heillä on pitkäaikaissuunnitelma pelin jatkokehitystä varten, joka sisältää lisää mielenkiintoisia päivityksiä.

Jatko-osasta kumpikaan johtaja ei kommentoinut paljoakaan, mutta he kertoivat selvittävänsä mitä ominaisuuksia fanit ensimmäisestä pelistä pitivät, jotta he voivat ottaa ne huomioon jatko-osan suunnittelussa.

Stellar Blade

Vaikka kommentit eivät olleet kovin yksityiskohtaisia, ne tukevat Gematsun aiemmin uutisoimaa tietoa. Julkinen liittyminen Korean osakeindeksiin vahvisti Shift Upin ”harkitsevan Stellar Bladen PC-versiota ja jatko-osaa”. Pelistä nauttineille faneille on siis syytä toivoon, vaikka virallisesta ilmoituksesta jatko-osasta on todennäköisesti vielä pitkä matka.

julkaistiin :lle huhtikuun 26. päivä 2024 ja on toistaiseksi saatavilla vain kyseiselle alustalle. Pelin inspiraatioiden joukkoon kuuluu Kimin mukaan Alita: Battle Angel -elokuva, 80- ja 90-luvun science fiction sekä taksilakko. Peli on jo saanut muutaman julkaisupäivän jälkeisen päivityksen, joista yksi lisäsi peliin vihollishaasteen, uusia asuja ja muuta sisältöä.

Voit tutustua Errorin arvosteluun kyseisestä pelistä tästä.

Lähde: IGN

Shift Up on ostanut Shinji Mikamin johtaman Unbound-studion Kommentit pois päältä artikkelissa Shift Up on ostanut Shinji Mikamin johtaman Unbound-studion

Pelialan konkarin Shinji Mikami johtama studio on siirtynyt kokonaan korealaisen -yhtiön omistukseen. Kaupan myötä Shift Up vastaa jatkossa studion pelien julkaisemisesta ja globaalista tuesta, eli tähtäin on selvästi kansainvälisillä markkinoilla.

Mikami tunnetaan Resident Evil -sarjan luojana sekä peleistä kuten Devil May, Dino Crisis ja The Evil Within. Shift Up tunnetaan muun muassa peleistä ja , joten kyse ei ole mistään pienestä pelurista. Yhteistyötä juhlistettiin julkaisemalla video, jossa Mikami ja yhtiön toimitusjohtaja Kim Hyung Tae keskustelevat yhteisestä visiostaan, kunnianhimoisesta pelistä, jossa ei tingitä laadusta tai luovuudesta.

Kaksikon mukaan yhteistyö syntyi harvinaisen hyvin yhteen osuvista tavoitteista. Molemmat puhuvat yhteisestä vakaumuksesta ja halusta luoda jotain suurta. Mikami kehuu erityisesti Kimiä käytännönläheiseksi tekijäksi, joka on itse mukana pelinkehityksessä, eikä vain johtamassa sitä etäältä.

Kulisseissa Unbound on jo työstämässä uutta alkuperäispeliä, jota kuvaillaan AAA-laadun ja AA-laajuuden yhdistelmäksi. Samalla kehitteillä on myös pienempiä, kokeellisempia projekteja :lle ja konsoleille. Nyt kun julkaisupuoli on Shift Upin käsissä, kaikki projektit suunnataan suoraan globaalille yleisölle.

Tuore yritysosto antaa myös lisäpainoa aiemmille vihjailuille Mikamin ja Kimin yhteistyöstä. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, pelialalle voi olla syntymässä uusi kovan luokan tekijä ja ehkä seuraava suuri hitti.

GTA VI esittelee vallankumouksellisen dynaamisen lasifysiikan Kommentit pois päältä artikkelissa GTA VI esittelee vallankumouksellisen dynaamisen lasifysiikan

Grand Theft Auto VI

:n odotettu jättipeli saattaa sisältää uudenlaisen, proseduraalisen rikkoutuvan lasin järjestelmän. Tieto nousi esiin entisen kehittäjän Brady Jessup -profiilista, jossa hän kertoi johtaneensa seuraavan sukupolven lasinsärkymisteknologian kehitystä ajoneuvoihin ja ympäristön esineisiin.

Vaikka maininta poistettiin nopeasti todennäköisesti studion tiukan viestintälinjan vuoksi, viitteet teknologiaan jäivät elämään. Proseduraalinen järjestelmä tarkoittaa käytännössä sitä, että lasi ei hajoa ennalta määrättyjen animaatioiden mukaan, vaan reagoi tilanteeseen dynaamisesti. Lopputuloksena jokainen kolari tai luodinreikä voisi näyttää hieman erilaiselta.

Teknologia sopii hyvin :stä tuttuun, järjestelmäpohjaiseen pelisuunnitteluun, jossa fysiikka ja simulaatio ovat keskiössä. Samassa hengessä huhut kertovat myös parannetusta veden fysiikasta sekä tarkemmista ajoneuvovaurioista, joita mahdollistaa aiempaa yksityiskohtaisempi mallinnus.

Kaiken tämän tavoitteena on tehdä pelimaailmasta entistä uskottavampi ja kaoottisempi. Jos tiedot pitävät paikkansa, pienetkin yksityiskohdat, kuten rikkoutuva tuulilasi, voivat nostaa immersiota yllättävän paljon.

Grand Theft Auto VI on määrä julkaista 19. marraskuuta 2026 :lle ja Xbox Series X and Series S:lle.