Stellar Bladen kehittäjä Shift Up harkitsee jatko-osaa pelille Kommentit pois päältä artikkelissa Stellar Bladen kehittäjä Shift Up harkitsee jatko-osaa pelille

Stellar Blade

Toimintaseikkailupeli Stellar Bladen kehittäjä harkitsee pelin jatko-osan tekemistä. Studiopäällikkö ja Stellar Bladen ohjaaja Kim Hyung Tae sekä tekninen johtaja Lee Dong Gi keskustelivat Shift Upin suunnitelmista peliä varten Famitsu-lehden haastattelussa, jonka Genki Twitterissä käänsi.

Haastattelussa kaksikko kertoi Shift Upin suunnittelevan peliin kuvaustilaa ja lisäasuja. Tämän lisäksi heillä on pitkäaikaissuunnitelma pelin jatkokehitystä varten, joka sisältää lisää mielenkiintoisia päivityksiä.

Jatko-osasta kumpikaan johtaja ei kommentoinut paljoakaan, mutta he kertoivat selvittävänsä mitä ominaisuuksia fanit ensimmäisestä pelistä pitivät, jotta he voivat ottaa ne huomioon jatko-osan suunnittelussa.

Stellar Blade

Vaikka kommentit eivät olleet kovin yksityiskohtaisia, ne tukevat Gematsun aiemmin uutisoimaa tietoa. Julkinen liittyminen Korean osakeindeksiin vahvisti Shift Upin ”harkitsevan Stellar Bladen PC-versiota ja jatko-osaa”. Pelistä nauttineille faneille on siis syytä toivoon, vaikka virallisesta ilmoituksesta jatko-osasta on todennäköisesti vielä pitkä matka.

julkaistiin :lle huhtikuun 26. päivä 2024 ja on toistaiseksi saatavilla vain kyseiselle alustalle. Pelin inspiraatioiden joukkoon kuuluu Kimin mukaan Alita: Battle Angel -elokuva, 80- ja 90-luvun science fiction sekä taksilakko. Peli on jo saanut muutaman julkaisupäivän jälkeisen päivityksen, joista yksi lisäsi peliin vihollishaasteen, uusia asuja ja muuta sisältöä.

Voit tutustua Errorin arvosteluun kyseisestä pelistä tästä.

Lähde: IGN

Avaruusmatka tyssäsi lähtöviivalle: Starfieldin PS5-julkaisu on tekninen katastrofi Kommentit pois päältä artikkelissa Avaruusmatka tyssäsi lähtöviivalle: Starfieldin PS5-julkaisu on tekninen katastrofi

on saanut :llä kivisen alun, kun pelaajat ympäri verkkoa raportoivat vakavista ongelmista, jotka ovat tehneet pelistä monille käytännössä pelikelvottoman. Käynnistyskaatumiset, jumiutumiset ja tallennusongelmat ovat nousseet esiin heti julkaisun jälkeen, ja osa pelaajista kertoo jo suoraan hakevansa hyvityksiä.

Ongelmat eivät ole pieniä nykimisiä tai satunnaisia bugeja, vaan useiden käyttäjien mukaan peli voi kaatua kesken lennon, planetalle laskeutumisen tai jopa tallennuksen yhteydessä.

Olen jo yli 20 kertaa kohdannut jäätymisen ja kaatumisen, tämä täysin pelikelvoton. – Eräs pelaaja kuvaili tilannetta turhautuneesti.

Toinen taas kertoi, ettei peli enää edes käynnisty uudelleenasennuksista huolimatta.

Huolestuttavaa on myös se, että ongelmat näyttävät koskevan sekä perus-PS5:ttä että tehokkaampaa Pro-mallia. Myöskään fyysisen ja digitaalisen version välillä ei ole havaittu selkeää eroa. Osa pelaajista on yrittänyt kiertää ongelmia esimerkiksi poistamalla automaattisen tallennuksen, mutta sekään ei ole ratkaissut tilannetta kaikille.

ei ole vielä antanut virallista kommenttia tilanteesta, ja vaikka julkaisupäivän päivitys toi korjauksia, se ei näytä poistaneen kriittisimpiä ongelmia. Turhautuminen onkin levinnyt nopeasti, ja osa pelaajista kokee tulleensa yksinkertaisesti petetyiksi odotetun suurjulkaisun kohdalla.

Tilanne on ristiriitainen, sillä Starfield on aiemmin saanut kiitosta massiivisesta maailmastaan ja kunnianhimoisesta skaalastaan, mutta PS5-versiossa tekniset ongelmat näyttävät varjostavan koko kokemusta. Nyt katseet ovat päivityksissä. Pystytäänkö peli vielä pelastamaan, vai jääkö tämä avaruusseikkailu maan pinnalle jo ennen kuin se kunnolla alkaa.

Call of the Elder Gods lupaa mysteerejä ja kosmista kauhua toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of the Elder Gods lupaa mysteerejä ja kosmista kauhua toukokuussa

Pulma-seikkailupelien ystäville on hyviä uutisia, kun saapuu markkinoille 12. toukokuuta. Kehittäjä vahvisti julkaisupäivän, ja peli nähdään useilla alustoilla, kuten :llä, Switch 2:lla, :llä sekä Xbox Series -konsoleilla. Kärsimättömimmät pääsevät jo nyt kokeilemaan peliä, sillä Steamissa julkaistu demo sisältää koko ensimmäisen luvun – ja tallennus siirtyy suoraan kokoversioon.

Kyseessä on jatko-osa vuoden 2020 -pelille, joka hurmasi pelaajat tarinallaan ja pulmillaan. Uusi osa vie pelaajat synkempiin tunnelmiin kahden hahmon, professori Harry Everhartin ja opiskelija Evangeline Draytonin, matkassa. Tarina alkaa Miskatonic University -yliopistosta, jossa kaikki ei todellakaan ole kohdallaan, missä varjot liikkuvat silmäkulmassa ja unet tuntuvat turhankin todellisilta.

Kaksikko lähtee selvittämään outojen tapahtumien taustaa, mutta vastaukset eivät ole sieltä helpoimmasta päästä. Pelin kuvauksen mukaan luvassa on paljastuksia, jotka ovat kirjaimellisesti ikivanhoja ja todennäköisesti myös melko karmivia. Jos pidät hitaasti aukeavista mysteereistä ja aavistuksen ahdistavasta tunnelmasta, tämä voi olla juuri sinun juttusi.

Ensimmäinen osa sai aikanaan kiitosta erityisesti omaperäisestä tarinastaan ja pulmistaan, jotka jäivät pyörimään mieleen vielä pelisession jälkeenkin. Jos jatko-osa onnistuu tavoittamaan saman taian ja lisää siihen ripauksen kosmista kauhua, toukokuussa voi olla luvassa varsin koukuttava seikkailu.