Stranger Things 3: The Game saapui iOS ja Android -laitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Stranger Things 3: The Game saapui iOS ja Android -laitteille

Stranger Things 3: The Game on vihdoin saapunut iOS ja Android -laitteille. Peli ilmestyi PC:lle, Macille sekä PlayStation 4, Nintendo Switch ja Xbox One -konsoleille heinäkuun 4. päivä. Sen on kehittänyt yhdysvaltalainen indiepelifirma BonusXP.

16-bittiseen tyyliin toteutetussa hack-n-slash tyyppisessä seikkailupelissä pelaaja hallitsee sarjasta tuttuja hahmoja tehtäviä tehden ja mysteerejä selvittäen. Aiempaan poiketen tässä pelissä on myös co-op ominaisuus, joten voit pelata myös kavereidesi kanssa.

Stranger Things 3: The Game perustuu nimensä mukaan sarjan kolmanteen tuotantokauteen. Järjestyksessään peli on kuitenkin toinen sarjaan perustuva peli. Alkuperäinen ensimmäisen ja toisen kauden väliin sijoittuva Stranger Things: The Game -mobiiliseikkailupeli ilmestyi vuonna 2017.

Voit ladata pelin iOS -laitteille App Storesta ja Android -laitteille Play Storesta.

Kotimaisen Next Gamesin oma Stranger Things peli ilmestyy ensi vuonna

Myös suomalainen Next Games on työstämässä omaa Stranger Things -aiheista mobiilipeliä yhteistyössä Netflixin kanssa. The Walking Dead -peleistä tutun firman versio on sijaintiin perustuva roolipeli pulmanratkonnalla höystettynä.

Tyyliltään peli noudattelee 80-luvun aamuista tunnettuja piirrettyjä. Peli on Google Maps -integroitu, joten pelaajat voivat kokea Ylösalaisen maailman vaikka matkalla töihin ja taistella pahuutta vastaan kavereidensa kanssa.

Pelin on määrä ilmestyä iOS ja Android -laitteille vuonna 2020.

Marvel Cosmic Invasion räjäyttää käyntiin galaksiseikkailun Kommentit pois päältä artikkelissa Marvel Cosmic Invasion räjäyttää käyntiin galaksiseikkailun

Marvel-fanit, huomio! Uusi toimintapeli Marvel Cosmic Invasion on nyt saatavilla, ja se vie pelaajat suoraan galaksin tuhoavien uhkien keskelle. Tribute Gamesin kehittämä 2D beat ’em up -peli tarjoaa taistelua ikonisten Marvel-hahmojen, kuten Iron Manin, Wolverinen ja Spider-Manin, kanssa.

Pelaajat pääsevät kohtaamaan niin sankarit kuin konnatkin erilaisissa tutuissa lokaatioissa, kun Annihilation Wave -uhka vyöryy kohti galaksia. Taistelu on nopeaa, näyttävää ja täynnä supersankarihenkistä kaaosta.

Peli on julkaistu laajalti: sitä voi pelata PlayStation 4:llä ja 5:llä, Xbox Series X|S:llä, Nintendo Switchillä ja Switch 2:lla sekä PC:llä Steamin kautta. Marvelin maailmaan sukeltaminen ei ole koskaan ollut näin helppoa tai näin villiä.

Jos olet aina haaveillut taistelevasi sivuttain Iron Manin rinnalla tai kiskaisevasi Wolverinen kynnet esiin roistoja vastaan, nyt siihen on täydellinen tilaisuus. Galaksi odottaa, ja se ei aio antaa armoa!

Suomen peliala porskuttaa – joulukuun katsaus Kommentit pois päältä artikkelissa Suomen peliala porskuttaa – joulukuun katsaus

Suomalainen peliala päättää vuoden hurjassa iskussa. Marraskuu ja joulukuu ovat tuoneet pöytään niin uusia julkaisuja, testivaiheeseen edenneitä projekteja kuin merkittäviä pelialan yritysliikkeitä. Kotimaiset studiot näyttävät olevan yhtä aikaa sekä kunnianhimoisia että kekseliäitä ja tulosta syntyy.

Kuukauden aikana julkaistiin koko kirjo pelejä retrohenkisestä Desert Race Adventures -ralliseikkailusta aina visuaalisesti tykittävään Sektori-toimintapeliin. Indie-kehittäjät pitävät pintansa, ja esimerkiksi Glitch Hammer Games päästi jättirobotit vapaaksi Get Colossalin alfatestissä, kun taas Boom Karts vaihtoi vaihteen VR-maailmaan saapumalla Meta Questille. Myös avaruudessa tapahtuu, sillä pitkään kehitetty Reentry-simulaattori ja tähtivakoojaksi vievä Interstellar Espionage Inc. täydensivät julkaisulistaa.

Yrityspuolella sosiaalisen pelaamisen parissa tunnettu Social First laajensi reviiriään ostamalla pelisisältöjen kauppapaikan GamerPay.gg:n. Kauppapaikka pyörittää Counter-Strike 2:n skinikauppaa, jonka globaalit volyymit liikkuvat yli miljardissa eurossa. Kauppa laajentaa suomalaisstudion toimintaa turvallisen digitaalisen kaupankäynnin suuntaan.

Oulusta kuului myös isoja uutisia. Ephemeris-avaruusstrategiapeli sai yli 130 000 euron EU-rahoituksen. Tuki vauhdittaa pelin kehitystä kohti ensimmäistä julkaisua. Kyseessä on kunnianhimoinen 4X-strategiapeli, joka lupaa reaaliaikaisia taisteluita kolmiulotteisessa avaruudessa, ei ihan pikkuprojekti yhdelle kehittäjälle.

Lisäksi Netflixin omistama Next Games esitteli kerralla neljä uutta peliä osana Game Night -kokonaisuutta. Mukana on televisiolla pelattavia seurapelejä sekä pulmapelivalikoima, joka yhdistää viihdejätin sarjat ja elokuvat uuteen pelilliseen muotoon. Näitä ovat Boggle Party, Pictionary: Game Night ja Party Crashers: Fool Your Friends.

Kaupungeista kiinnostuneille riittää myös hyviä uutisia. Tamperelainen Iceflake Studios ottaa vuodenvaihteessa vastuulleen koko Cities: Skylines -pelisarjan kehityksen. Kollegoiden käsissä aiemmin ollut kaupunkirakentelun ykkösnimi jatkaa näin suomalaisvoimin ja vieläpä kotikaupungissaan.

Suomen pelialalla ei siis hiljene edes joulukuussa. Jos tahti pysyy tällaisena, ensi vuodesta on tulossa vähintään yhtä vauhdikas.