Suomen peliala porskuttaa – joulukuun katsaus Kommentit pois päältä artikkelissa Suomen peliala porskuttaa – joulukuun katsaus

Suomalainen peliala päättää vuoden hurjassa iskussa. Marraskuu ja joulukuu ovat tuoneet pöytään niin uusia julkaisuja, testivaiheeseen edenneitä projekteja kuin merkittäviä pelialan yritysliikkeitä. Kotimaiset studiot näyttävät olevan yhtä aikaa sekä kunnianhimoisia että kekseliäitä ja tulosta syntyy.

Kuukauden aikana julkaistiin koko kirjo pelejä retrohenkisestä Desert Race Adventures -ralliseikkailusta aina visuaalisesti tykittävään -toimintapeliin. Indie-kehittäjät pitävät pintansa, ja esimerkiksi päästi jättirobotit vapaaksi Get Colossalin alfatestissä, kun taas vaihtoi vaihteen VR-maailmaan saapumalla Meta Questille. Myös avaruudessa tapahtuu, sillä pitkään kehitetty Reentry-simulaattori ja tähtivakoojaksi vievä Interstellar Espionage Inc. täydensivät julkaisulistaa.

Yrityspuolella sosiaalisen pelaamisen parissa tunnettu laajensi reviiriään ostamalla pelisisältöjen kauppapaikan :n. Kauppapaikka pyörittää :n skinikauppaa, jonka globaalit volyymit liikkuvat yli miljardissa eurossa. Kauppa laajentaa suomalaisstudion toimintaa turvallisen digitaalisen kaupankäynnin suuntaan.

Oulusta kuului myös isoja uutisia. Ephemeris-avaruusstrategiapeli sai yli 130 000 euron EU-rahoituksen. Tuki vauhdittaa pelin kehitystä kohti ensimmäistä julkaisua. Kyseessä on kunnianhimoinen 4X-strategiapeli, joka lupaa reaaliaikaisia taisteluita kolmiulotteisessa avaruudessa, ei ihan pikkuprojekti yhdelle kehittäjälle.

Lisäksi Netflixin omistama esitteli kerralla neljä uutta peliä osana Game Night -kokonaisuutta. Mukana on televisiolla pelattavia seurapelejä sekä pulmapelivalikoima, joka yhdistää viihdejätin sarjat ja elokuvat uuteen pelilliseen muotoon. Näitä ovat Boggle Party, ja .

Kaupungeista kiinnostuneille riittää myös hyviä uutisia. Tamperelainen ottaa vuodenvaihteessa vastuulleen koko Cities: Skylines -pelisarjan kehityksen. Kollegoiden käsissä aiemmin ollut kaupunkirakentelun ykkösnimi jatkaa näin suomalaisvoimin ja vieläpä kotikaupungissaan.

Suomen pelialalla ei siis hiljene edes joulukuussa. Jos tahti pysyy tällaisena, ensi vuodesta on tulossa vähintään yhtä vauhdikas.

Xbox suunnittelee Game Passin täydellistä remonttia Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox suunnittelee Game Passin täydellistä remonttia

Xbox Game Pass

Xboxin uusi toimitusjohtaja Asha Sharma haluaa tehdä pelipalvelu :sta aiempaa edullisemman ja houkuttelevamman laajemmalle yleisölle. Raporttien mukaan yhtiö harkitsee uusia hinnoittelumalleja, joissa voisi olla myös halvempia tilausvaihtoehtoja.

Taustalla on selvä paine, sillä viime vuosina on nostanut hintoja useaan otteeseen niin konsoleissa kuin palveluissakin. Esimerkiksi Game Pass Ultimate -tilaus on noussut jo noin 30 dollariin kuukaudessa (noin 28 euroa), mikä on herättänyt kuluttajissa kritiikkiä.

Uuden linjauksen mukaan tavoitteena olisi tehdä palvelusta jälleen helpommin lähestyttävä, mahdollisesti myös erilaisten pakettien ja yhteistyökuvioiden kautta. Yhtenä vaihtoehtona on jopa kumppanuudet muiden suurten palveluiden, kuten :n kanssa, mikä voisi tuoda yhteistilauksia tai uusia sisältöpaketteja.

Halvempien hintojen kääntöpuolena saattaa kuitenkin olla kompromisseja. Alan sisällä on spekuloitu esimerkiksi mainosrahoitteisista tasoista tai rajoitetummista pelikirjastoista. Jo nyt edullisin Xbox Game Pass -taso tarjoaa lähinnä peruspalvelut ilman uusimpia huippupelejä julkaisupäivänä.

Asha Sharma on samalla yrittänyt rauhoitella pelialaa vakuuttamalla, ettei Xbox ole muuttumassa pois pelibisneksestä tai siirtymässä pelkkään tekoälypainotteiseen suuntaan. Uusi strategia näyttääkin tähtäävän ennen kaikkea yhteen asiaan, siihen, että yhä useampi pelaaja voisi palata Game Passin pariin ilman että lompakko huutaa hoosiannaa.

Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen

on raottanut verhoa Assassin’s Creed -sarjan tulevaisuudesta, ja luvassa on isoja uutisia niin nostalgikoille kuin uusillekin pelaajille. Pitkään huhuttu uusintaversio pelistä on nyt virallisesti esitelty ensimmäistä kertaa. Samalla yhtiö vahvisti, että Assassin’s Creed Unity saa ilmaisen 60 ruudun sekuntinopeuteen nostavan päivityksen nykykonsoleille.

Ubisoftin tuoreen blogikirjoituksen mukaan sarjan tuorein osa Assassin’s Creed Shadows lähestyy ensimmäistä vuosipäiväänsä. Julkaisun jälkeen peliä on hiottu aktiivisesti pelaajapalautteen perusteella, esimerkiksi parkour-liikkumista on parannettu yhteisön toiveiden mukaisesti. Shadows siirtyy pian tukensa viimeiseen vaiheeseen, mikä tarkoittaa harvempia päivityksiä kehittäjien siirtyessä uusiin projekteihin.

Tulossa on myös täysin uusia suuntia. : Codename Hexe on Ubisoft Montrealin kehittämä synkempi ja tarinavetoisempi Assassin’s Creed -kokemus, jota luotsaa sarjan veteraanitekijä Jean Guesdon. puolestaan keskittyy moninpeliin ja PvP-toimintaan -kehitystiimin veteraanien voimin. Lisäksi kehityksessä on muun muassa , ja Ubisoft vihjaa myös yhteistyöpelimuodon mahdollisesta paluusta tulevaisuudessa.

Teknisellä puolella fanit saavat konkreettista iloa heti, kun Unityn ilmainen 60 FPS -päivitys julkaistaan :lle sekä Series X|S -konsoleille. Tämä tarkoittaa sulavampaa seikkailua 1700-luvun Pariisissa ilman lisäkustannuksia.

Sarja laajenee myös pelien ulkopuolelle. Ubisoft lupaa lisätietoa pitkään kehitteillä olleesta Assassin’s Creed -live action -sarjasta, joka on tulossa -palveluun. Lisäksi useita Assassin’s Creed -pelejä voi kokeilla maksutta Xboxin Free Play Days -tapahtumassa 2.–6. huhtikuuta. Näyttää siltä, että salamurhaajien veljeskunta ei ole katoamassa minnekään, päinvastoin, se vasta lämmittelee seuraavaa loikkaansa.