Tältä näyttää Skyrim pelattuna näppäimistön näytöllä Kommentit pois päältä artikkelissa Tältä näyttää Skyrim pelattuna näppäimistön näytöllä

The Elder Scrolls V: Skyrim

Uutisoimme taannoin kuinka eräs modaaja oli saanut alkuperäisen Doom -pelin toimimaan raskaustestillä. Nyt eräs Redditin käyttäjä on saanut Skyrimin toimimaan näppäimistön näytöllä.

So, I got Skyrim running on my keyboard. from skyrim

Tokikaan peli ei pyöri itse näppäimistöllä vaan taustalla oleva PC käyttää näppäimistön mininäyttöä näyttölaitteena. Kyseessä olevan SteelSeries Apex 7 TKL -näppäimistön lisänäytöllä, jossa normaalisti näytetään funktioita, videoita tai giffejä.

The Elder Scrolls V: Skyrim ilmestyi alunperin vuonna 2011 ja sen jatko-osaa on odoteltu kovasti jo vuodesta 2018 kun siitä ensimmäistä kertaa kuultiin. Microsoft osti kyseisen pelisarjan kehittäjän Bethesdan emoyhtiö ZeniMaxin aiemmin tänä vuonna.

Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä

Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick arvioi haastattelussa, että peliala on selvästi siirtymässä kohti PC:tä, vaikka perinteiset pelikonsolit eivät olekaan katoamassa mihinkään. Hänen mukaansa tulevaisuus suosii avoimia järjestelmiä suljettujen sijaan, ja PC istuu tähän kehitykseen luontevasti.

Zelnick muistutti, että konsoli on lopulta enemmän kokemus kuin laite. Rikas, pitkä peli, jota pelataan isolta ruudulta, ei ole häviämässä, vaikka teknologia sen takana muuttuisi. Markkina on tällä hetkellä jakautunut tasaisesti konsolien ja mobiilin välillä, mutta mobiili kasvaa yhä nopeammin, eikä hidastumista ole näkyvissä.

Kehityksen suunta näkyy jo alan jättien liikkeissä. Sony ja Nintendo pitävät kiinni perinteisistä konsoleista, mutta Microsoft vihjaa yhä avoimempaan, PC-lähteiseen suuntaan tulevissa laitteissaan. Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella totesi hiljattain, että Xbox kehitettiin alun perin paremmaksi PC:ksi pelaamista varten, ja siihen filosofiaan saatetaan palata. Myös Valve on lisännyt vettä myllyyn julkaisemalla uuden Steam Machine -hybridinsä.

Vaikka Take-Two tunnetaan jättisarjoistaan, kuten Grand Theft Auto, Borderlands ja NBA 2K, se investoi viime vuosina massiivisesti mobiilipelaamiseen. Yhtiö osti Zyngan vuonna 2022 noin 11,7 miljardilla eurolla, ja ostos on sittemmin osoittautunut erittäin kannattavaksi. Viime neljänneksellä mobiilipelien osuus Take-Twon liikevaihdosta oli 46 %, kun konsolit tuottivat 41 % ja PC sekä muut alustat 13 %.

Zelnickin mukaan mobiilin vetovoima on yksinkertainen. Se kulkee mukana, on helppo palata ja puhuttelee valtavan suurta yleisöä. Hän ennustaa mobiilille noin 10 prosentin kasvua jo seuraavalla neljänneksellä. Vaikka pandemiahuippujen jälkeen markkina notkahti, tänä vuonna mobiilipelaaminen on jälleen piristymässä, samalla kun PC pelaamisen sydämenä vahvistuu entisestään.

Todd Howard myöntää: Elder Scrolls 6 on yhä kaukana – “Skyrimista on kulunut liian kauan” Kommentit pois päältä artikkelissa Todd Howard myöntää: Elder Scrolls 6 on yhä kaukana – “Skyrimista on kulunut liian kauan”

The Elder Scrolls V: Skyrim

On kulunut uskomattomat 14 vuotta Skyrimin julkaisusta, eikä The Elder Scrolls 6:sta ole vieläkään juuri muuta kuin vuonna 2018 nähty lyhyt teaseri. Nyt Bethesda Game Studiosin johtaja Todd Howard myöntää sen, minkä fanit ovat tienneet jo pitkään: odotus on venynyt liian pitkäksi.

The Elder Scrolls on ollut liian pitkään tauolla tehdään se selväksi. – Howard sanoo suoraan uudessa GQ:n haastattelussa.

Hän kuitenkin puolustaa studion päätöstä keskittyä ensin Starfieldiin, jota hän kuvaa luovana nollauksena.

Halusimme tehdä jotain uutta, jotakin erilaista ennen kuin palaamme sarjan pariin. – Howard kommentoi.

Howardin mukaan pitkät tauot voivat myös palvella yleisöä.

On hyvä pitää pieni hengähdys, ettei seuraava peli tunnu vain ‘plus ykköseltä’ edelliseen. – Howard jatkoi.

Silti hän myöntää, että The Elder Scrolls 6 on yhä kaukana valmistumisesta.

Bethesdan fanit saavat siis varautua odottamaan vielä vuosia ennen kuin Tamrielin tarinat jatkuvat. Sillä välin Howard toivoo kärsivällisyyttä. Mutta kun Starfieldin tähtimatkat eivät ole onnistuneet täyttämään samaa taikavoimaa kuin Skyrim tai Oblivion, monen mielestä se on helpommin sanottu kuin tehty.