Tältä seuraava Fallout -peli voisi näyttää Unreal 5 -pelimoottorilla Kommentit pois päältä artikkelissa Tältä seuraava Fallout -peli voisi näyttää Unreal 5 -pelimoottorilla

Fallout (Unreal Engine 5)

Hiljattain ilmestyneen -pelimoottorin avulla on luotu jo useita eri näkemyksiä tulevaisuuden peleistä. Videoita ollaan saatu mm. Portal, Cyberpunk 2077 ja Halo -peleistä, jos ne olisi luotu kyseisellä pelimoottorilla.

Nyt vuorossa on Fallout -pelisarja, josta innokkaat fanit ovat luoneet uuden pelimoottorin avulla näkemyksen miltä tuleva -peli saattaisi näyttää.

Videolla nähdään erilaisia pätkiä, joissa nähdään ikonisia Fallout -aiheisia elementtejä kuten Power Armour -kypärä sekä Pip-Boy.

Videon taustalla on Enfant Terrible -kanava, joka on keskittynyt suosittuja pelejä modernisoiviin videoihin. Aiemmin kanavalla on nähty mm. ja -uusintovideoita.

Virallista Fallout 5 -peliä ei olla saamassa ihan hetkeen, sillä Bethesda työstää parhaillaan scifiroolipeliä , joka viivästyi hiljattain ensi vuoden puolelle. Sen jälkeen vuorossa on seuraava The Elder Scrolls -peli.

Tunteen kuohuja – Pelimusiikin ikivihreät, osa 10 Kommentit pois päältä artikkelissa Tunteen kuohuja – Pelimusiikin ikivihreät, osa 10

Pelimusiikin ikivihreät on Errorin artikkelisarja, jossa toimittajamme poimii kasaan kourallisen jollain tapaa hänen omaa elämäänsä mullistaneita pelisävellyksiä. Kappaleet ovat voineet riemastuttaa, vihastuttaa tai aiheuttaa monia muita vahvoja reaktioita, mutta ennen kaikkea, ne ovat jääneet elämään ikuisina korvamatoina omaan sisimpäänsä. Ne soivat kuin päättymättömältä kasetilta, joka ei koskaan mene solmuun.

Voit nyt myös äänestää artikkelisarjan lopussa omaa kappalesuosikkiasi.

Tämän kertaisen artikkelisarjan valinnat pienten nippelitietojen kera voit katsastaa tästä alta:

The Price of Freedom – Final Fantasy VII Crisis Core

”The Price of Freedom” (自由の代償, Jiyū no Daishō) on Takeharu Ishimoton säveltämä ja sovittama kappale peliin Crisis Core --. ”The Price of Freedom” soi, kun Zack Fair voittaa G Eraserin Sektori 8:ssa. Kappale kuullaan myös FMV-videossa ennen kolmen välistä kaksintaistelua Angeal Hewleyn, Genesis Rhapsodoksen ja Sephirothin välillä. Lopulta se soi kohtauksessa, jossa Angeal paljastaa siipensä Zackille, ja se toimii taisteluteemana Zackin viimeisessä taistelussa.

Kingdom Hearts – Dearly Beloved (Original Version)

”Dearly Beloved” on avainteema kaikissa -pelisarjan osissa, ja sen on säveltänyt Yoko Shimomura. Sitä pidetään Kingdom Hearts -sarjan tunnuskappaleena. Alkuperäinen versio sävellettiin yksinomaan pianolla. Hauska fatka: -sarjan jaksossa 17 ”Dearly Beloved” soi taustalla Zorc and Pals -mainoksessa.

Red Dead Redemption 2 – May I, Unshaken

Rockstar Gamesin mestariteos ei ole vain eeppinen lännenpeli, se on tunteikas, elokuvallinen kokemus, jossa tarina, hahmot ja tunnelma kietoutuvat saumattomasti yhteen. Yksi keskeinen osa tämän kokemuksen syvyyttä on pelin musiikki, ja erityisesti D'Angelon esittämä kappale ”Unshaken” on noussut fanien keskuudessa ikoniseen asemaan.

Unshaken” soi pelissä ratkaisevalla hetkellä, kun päähenkilö Arthur Morgan kulkee läpi vaikeuksien, kohti elämänsä suuria kysymyksiä. Kappale ei ainoastaan kuvita hetkeä, vaan tuo pelaajalle uudenlaista ymmärrystä Arthurin sisäisestä maailmasta.

Kappale syntyi artistin omasta halusta osallistua peliin – D'Angelo oli suuri Red Dead Redemptionin fani, ja kun hän sai tilaisuuden, hän tarttui siihen innolla. Yhdessä tuottaja Daniel Lanoisin ja Rocco DeLucan kanssa hän loi teoksen, jossa yhdistyvät lännen melankolia ja henkilökohtainen hengellisyys. Sanoitukset perustuvat muun muassa Paramahansa Yoganandan elämänviisauteen.

2 ei ole vain peli – se on matka. Ja ”Unshaken” on sen ääniraita, joka jää soimaan sydämeen vielä kauan lopputekstien jälkeen.

Mikä artikkelin kappalevalinnoista oli suosikkisi tällä kertaa?

Ja pelimusaraadin tällä kertaa voittaa?

Artikkeli: Mallu Millie

Oblivion Remastered valloittaa pelimarkkinat – myyntimenestys jo ensimmäisellä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Oblivion Remastered valloittaa pelimarkkinat – myyntimenestys jo ensimmäisellä viikolla

Bethesdan klassikkopelin uusi tuleminen on saanut lentävän lähdön: on noussut jo Yhdysvaltojen vuoden 2025 kolmanneksi myydyimmäksi peliksi – heti Monster Hunter: Wildsin ja Assassin's Creed: Shadowsin jälkeen. Uudistettu versio julkaistiin yllättäen 22. huhtikuuta, ja se keräsi ensimmäisen viikon aikana yli 4 miljoonaa pelaajaa.

Peli saavutti huiman 216 784 yhtäaikaisen pelaajan huipun Steamissa, mutta luku ei edes kata koko pelaajakuntaa – julkaistiin myös :lle, Xbox Series -konsoleille ja Xbox Game Passiin. Menestyksestä tekee erityisen se, että Game Pass -pelaajat eivät edes näy virallisissa myyntitilastoissa.

Oblivion Remastered on rakennettu :llä, ja se tuo mukanaan merkittäviä parannuksia: 4K-tarkkuus, 60 fps:n sulavuus, uudistettu taistelujärjestelmä, parempi hahmoluonti ja täysin uusi kolmannen persoonan näkymä tekevät pelistä lähes kuin uuden. Fanit puhuvat jo Oblivion 2.0:sta, vaikka itse kutsuu peliä remasteriksi.

Menestys on herättänyt toiveet muista Bethesdan klassikoiden uusintaversioista. ja New Vegas ovat vahvoilla, ja alkuperäisen 3:n suunnittelija Bruce Nesmith vihjaa, että mahdollinen remaster toisi mukanaan merkittäviä parannuksia ampumamekaniikkaan Fallout 4:n tyyliin.

Bethesda ei lepää laakereillaan – , , ja jopa Fallout-sarjan toinen kausi ovat kaikki työn alla. Oblivion Remastered näyttää kuitenkin, että klassikoiden uudelleenherättäminen voi olla juuri se, mitä fanit kaipaavat.