Tencent laajentaa verkkojaan länsimaissa – osti osuuden DayZ ja Arma -pelien kehittäjästä Kommentit pois päältä artikkelissa Tencent laajentaa verkkojaan länsimaissa – osti osuuden DayZ ja Arma -pelien kehittäjästä

DayZ

Kiinalainen pelijätti Tencent on laajentanut osuuttaan länsimaissa ostamalla osuuden tsekkiläisestä Bohemia Interactivesta, joka tunnetaan parhaiten DayZ, Arma ja Vigor -pelien kehittäjänä. Bohemia kertoi aiheesta kotisivuillaan.

Kauppojen myötä yritykset ovat työskentelemässä PC ja mobiilialustoille suunatun Ylands -alustan parissa. Alustaa ollaan viemässä kiinalaisten pelinkehittäjille ja pelaajille.

Bohemia tulee säilymään itsenäisenä toimijana ja sen hallintojäsenet tulevat pysymään ennallaan.

Tencent on aktiivisesti investoinut länsimaisiin peliyrityksiin hiljattain. Viimeisimpänä yritys osti osuuden Life is Strange -kehittäjä Dontnod Entertainmentista ja Klei Entertainmentista tammikuussa.

Loot box -kritiikki kiihtyy: Dean Hall haastaa Valven uhkapelimekanismien takia Kommentit pois päältä artikkelissa Loot box -kritiikki kiihtyy: Dean Hall haastaa Valven uhkapelimekanismien takia

Counter-Strike 2

DayZ:n ja Icarus-pelien luoja Dean Hall on ottanut jyrkästi kantaa Valven tapaan rahastaa pelejään uhkapeliä muistuttavilla mekaniikoilla. Eurogamerin haastattelussa Hall totesi suoraan, että Valve ei saa läheskään tarpeeksi kritiikkiä sen tavasta hyödyntää vedonlyöntiä muistuttavia järjestelmiä.

Hall viittasi erityisesti Counter-Strike 2:n loot box -mekaniikkaan, jossa pelaajat maksavat ase- ja varusteskinien avaamisesta. Näitä voi jälleenmyydä pelaajien kesken, mikä on synnyttänyt miljardiluokan markkinan ja samalla kasvattanut peliin kytkeytyvää vedonlyöntiä.

Monet maat ovat jo tutkineet loot boxien vaikutuksia nuoriin, ja useat peliyhtiöt ovat luopuneet niistä. Valve kuitenkin kiersi sääntelyn muuttamalla järjestelmän muotoon, jossa pelaaja maksaa suoraan laatikon sisällöstä, ei itse laatikosta. Hallin mielestä tämä on silti uhkapelin kiiltäväksi kiillotettu versio.

Jos kehittäjät todella uskovat, ettei tässä ole ongelmaa, heidän pitäisi julkaista data yliopistojen tutkittavaksi. – Hall haastoi.

Samaan aikaan Hallin oma studio RocketWerkz etsii vaihtoehtoista rahastusmallia tulevan Kitten Space Agency -pelin kautta. Hän aikoo tarjota sen ilmaiseksi, jättäen maksun pelaajan harkittavaksi.

Pelit voivat inspiroida, ja inspiraation pitäisi olla ilmaista. – Hall tiivisti.

Ubisoft ja Tencent perustavat Vantage Studiosin – vastuulle jättisarjoja Assassin’s Creedistä Far Cryhin Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft ja Tencent perustavat Vantage Studiosin – vastuulle jättisarjoja Assassin’s Creedistä Far Cryhin

Ubisoft ja kiinalainen pelijätti Tencent ovat virallistaneet uuden yhteisyrityksen, joka kantaa nimeä Vantage Studios. Vastaperustettu studio ottaa vastuulleen useita Ubisoftin tunnetuimpia pelisarjoja, kuten Assassin’s Creed, Far Cry ja Rainbow Six.

Vantage Studios aloittaa toimintansa 2 300 työntekijän voimin, koostuen useista Ubisoftin kehitystiimeistä Montrealista, Sherbrookesta, Saguenaysta, Sofiasta ja Barcelonasta. Studiota johtavat Christophe Derennes ja Charlie Guillemot. Uuden yksikön on tarkoitus toimia hajautetummalla mallilla, jossa tiimeillä on enemmän päätösvaltaa omista projekteistaan, näin niiden uskotaan pystyvän reagoimaan nopeammin alan muutoksiin ja pelaajien odotuksiin.

Tencent omistaa uudesta yhtiöstä 25 prosenttia ja toimii neuvonantajana, mutta luovat ja liiketoiminnalliset päätökset jäävät edelleen Ubisoftin johdolle. Ubisoftin tavoitteena on lisätä kehittäjien luovaa vapautta ja vauhdittaa suurten sarjojensa uudistumista, mikä on ollut yhtiölle haastavaa viime vuosina.

Uudistus on merkittävä, sillä Ubisoft työllistää noin 20 000 ihmistä maailmanlaajuisesti. Vielä ei tiedetä, miten loput ~17 000 työntekijää sovitetaan yhtiön uuteen, hajautetumpaan toimintamalliin. Vantage Studiosin perustaminen kuitenkin alleviivaa sitä, että Ubisoft hakee isoa suunnanmuutosta ja tekee sen yhteistyössä maailman suurimman pelialan sijoittajan kanssa.