Terminator: Survivors -peli viivästyy vuoteen 2025 Kommentit pois päältä artikkelissa Terminator: Survivors -peli viivästyy vuoteen 2025

Terminator

Nacon on ilmoittanut, että sen avoimen maailman yhteistyöpeli Terminator: Survivors on viivästynyt. Alun perin lokakuussa Early Access -versiona julkaistavaksi suunniteltu peli siirtyy nyt vuoteen 2025. Studio haluaa varmistua siitä, että peli vastaa fanien odotuksia.

Terminator: Survivors on selviytymispeli, joka sijoittuu tuhoisan Tuomion päivän jälkeiseen maailmaan, ennen kuin John Connor ehtii perustaa vastarintaliikettään. Pelaajat taistelevat sekä ihmisvihollisia että armottomia Terminatoreita vastaan.

Vaikka viivästyminen onkin pettymys faneille, Nacon vakuuttaa, että lisäaika on tarpeen pelin toteuttamiseksi parhaalla mahdollisella tavalla.

Lisäksi on syytä mainita, että Terminator-universumiin sijoittuva animesarja Terminator Zero julkaistaan 29. elokuuta 2024.

Terminator: Survivors myöhästyy (taas) – moninpeli romukoppaan, fokus yksinpelissä Kommentit pois päältä artikkelissa Terminator: Survivors myöhästyy (taas) – moninpeli romukoppaan, fokus yksinpelissä

Terminator

NACON ja NACON Studio Milan ovat ilmoittaneet, että Terminator: Survivors ei ilmesty suunnitellusti vuonna 2025. Kehittäjät kertovat tarvitsevansa lisää aikaa tehdäkseen pelistä Terminator-universumin arvoisen kokonaisuuden – eikä kyse ole vain pienestä viilauksesta, vaan selkeästä suunnanmuutoksesta.

Studion johtaja Marco Ponte paljastaa avoimessa kirjeessä faneille, että peliin kaavailtu yhteistyömoninpeli on päätetty jättää kokonaan pois. Tavoitteena on nyt tarjota mahdollisimman autenttinen Terminator-kokemus, jossa ammunta, tutkiminen, tarina ja maailman synkkä tunnelma ovat etusijalla. Kehittäjien mukaan kompromisseille ei ole tilaa, kun kuvataan maailmaa Tuomiopäivän jälkeen.

Samalla studio luopuu early access -julkaisusta. Terminator: Survivors aiotaan julkaista vasta täysiverisenä, valmiina pelikokemuksena. Tämä tarkoittaa pidempää odotusta, mutta kehittäjien mukaan lopputulos on sen arvoinen.

Pelin uusi julkaisuaika ilmoitetaan myöhemmin, mutta odotusta helpotetaan suljetuilla pelitesteillä, joita järjestetään vuoden 2026 aikana. Niiden avulla pelaajat pääsevät antamaan palautetta jo ennen varsinaista julkaisua. Vaikka viivästys kirpaisee, NACON vaikuttaa päättäneen tehdä mieluummin vähemmän – ja paremmin – kuin kiirehtiä puolivalmiin Terminatorin linjoille.

Terminator 2D: No Fate myöhästyy taas Kommentit pois päältä artikkelissa Terminator 2D: No Fate myöhästyy taas

Terminator-fanit saavat vielä odottaa. Terminator 2D: No Fate on siirretty jo kolmannen kerran, ja uusi julkaisupäivä on nyt 12. joulukuuta 2025. Syynä ei ole Skynetin hyökkäys, vaan paljon arkisempi ongelma, nimittäin fyysisten peliversioiden kokoaminen vie odotettua enemmän aikaa.

Retrohenkinen toimintapeli yhdistää Terminator 2: Judgment Dayn ikonisia kohtauksia uusiin skenaarioihin ja useisiin loppuratkaisuihin. Pelaaja pääsee ohjaamaan Sarah Connoria ja T-800-robottia, jotka yrittävät pysäyttää Skynetin ennen ihmiskunnan tuhoa.

Julkaisua on lykätty jo kolmesti, ensin syyskuulta lokakuulle, sitten marraskuulle, ja nyt joulukuulle. Vaikka ongelmat koskevat ensisijaisesti fyysisiä keräilijäversioita, lykkäys vaikuttaa myös digitaalisiin julkaisuihin kaikilla alustoilla.

Tiedämme, että olette odottaneet kauan. Emme halua tuottaa pettymystä, vaan haluamme toimittaa pelin, jonka te ansaitsette. – Kehittäjä Reef Entertainment pahoittelee faneilleen toistuvia viivästyksiä ja vakuuttaa, että viimeistely on loppusuoralla.

Jos kaikki sujuu suunnitelmien mukaan, Sarah Connor palaa ruutuun juuri sopivasti ennen joulua ja ehkä Arnoldin puuttumisen korvaa pieni annos 90-luvun nostalgiaa ja pikselipuhdasta toimintaa.