The Alters -pelin kehittäjältä anteeksipyyntö tekoälyn käytöstä Kommentit pois päältä artikkelissa The Alters -pelin kehittäjältä anteeksipyyntö tekoälyn käytöstä

Puolalainen pelistudio 11-bit Studios on joutunut pyytämään anteeksi, kun sen uudessa -pelissä havaittiin tekoälyn luomia sisältöjä, eikä niistä ollut kerrottu pelaajille etukäteen. Tarkkasilmäiset pelaajat huomasivat pelissä näkyvissä monitoreissa tekoälylle kirjoitettuja tekstikomentoja, ja eri kieliversioiden pelivideoissa oli viitteitä tekoälykäännöksistä.

Studion mukaan tekoälyä käytettiin alun perin vain työn alla oleviin versioihin, mutta yksi AI-luotu elementti lipsahti vahingossa mukaan lopulliseen julkaisuun. Lisäksi osa pelin tekstityksistä käännettiin tekoälytyökaluilla juuri ennen julkaisua, kun aika yksinkertaisesti loppui kesken.

Meidän olisi pitänyt kertoa tästä teille avoimesti alusta asti. – Studio totesi tiedotteessaan ja myönsi ratkaisun olleen jälkikäteen ajateltuna virhe.

Nyt käännöksiä ollaan päivittämässä yhteistyössä ammattikääntäjien kanssa.

Tapaus nostaa esiin myös Steamin politiikan: alustan sääntöjen mukaan kehittäjien pitää ilmoittaa, jos pelissä on tekoälyn tuottamaa sisältöä, olipa kyse kuvista, koodista tai äänistä. Vuodesta 2024 lähtien tämä on ollut pakollinen osa julkaisulomaketta.

The Alters ei ole ensimmäinen peli, jonka AI-sisällöt ovat herättäneet keskustelua. Vain muutama päivä sitten veti :sta pois tekoälyllä luodut hahmokuvansa yleisön reaktioiden jälkeen. Tekoäly on pelialalla tulossa jäädäkseen, mutta pelaajat vaativat yhä enemmän avoimuutta.

Rentouttava pulmapeli Out of Sight ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Rentouttava pulmapeli Out of Sight ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Out of Sight

Piilotettujen esineiden etsintään keskittyvä rentouttava -peli on muuttunut maksullisesta täysin ilmaiseksi Steamissa. Päätös johtuu siitä, että pelin kehittäjä on lopettanut sen aktiivisen tukemisen, eikä uusia päivityksiä tai sisältöjä ole enää tulossa. Samalla peli vapautettiin kaikkien saataville veloituksetta.

Alunperin vuonna 2021 ilmestynyt peli on kerännyt käyttäjiltään paljon positiivista palautetta. Siinä tutkitaan kauniisti animoituja pienikokoisia maailmoja etsimällä piilotettuja esineitä omaan tahtiin, rauhoittavan lo-fi-musiikin soidessa taustalla. Jokaisessa kentässä on mahdollisuus joko edetä löydettyjen esineiden jälkeen tai viipyä hetki maisemia ihaillen.

Voit ladata pelin täysin ilmaiseksi täältä.

The Alters pelin fanit raivostuivat piilotetusta tekoälyn käytöstä Kommentit pois päältä artikkelissa The Alters pelin fanit raivostuivat piilotetusta tekoälyn käytöstä

The Alters

Scifi-peli on saanut osakseen rajua kritiikkiä, kun pelaajat huomasivat siinä merkkejä tekoälyn, erityisesti generatiivisten kielimallien (LLM), käytöstä ilman minkäänlaista ilmoitusta. Kyse ei ole pelkästä huhusta, sillä pelin sisäisestä tekstistä on löytynyt suoria viitteitä tekoälypromptien jäämiseen näkyviin, kuten: ”Sure, here's a revised version focusing purely on scientific and astronomical data.”

Valve on vuodesta 2024 asti vaatinut, että kaikki Steamissä julkaistut pelit ilmoittavat, jos ne käyttävät tekoälyä esimerkiksi koodin, taiteen, tekstin tai äänen tuottamiseen. The Altersin -sivu ei kuitenkaan mainitse asiasta sanaakaan. Pelaajien mielestä kyse on räikeästä läpinäkyvyyden puutteesta.

Erityisesti pelin käännökset ovat herättäneet suuttumusta. Brasilian portugalin ja Korean versioissa on raportoitu useita sekavia ja virheellisiä tekstikohtia, joiden uskotaan olevan tekoälyn tuottamia ja ilman ihmiseditointia. Korealainen kääntäjä Handong Ryu vahvisti, että peliin päätyi selvästi tekoälyn tuottamaa sisältöä hänen vaikutusvaltansa ulkopuolelta.

Kaikki eivät kuitenkaan koe asiaa suurena ongelmana. Osa puolustaa kehittäjiä toteamalla, että kyseiset AI-tekstit ovat vain taustarekvisiittaa tai grafiikoita, joita ei ole tarkoituskaan lukea tarkasti. Toiset, kuten pelilokalisaation ammattilainen Lucile Danilov, näkevät asian vakavampana:

“Tämä on kansainvälisen yleisön halveksuntaa – AI-promptien jättäminen peliin on noloa ja epäammattimaista.”

The Altersin kehittäjä ei ole kommentoinut kohua julkisesti. Pelaajayhteisö seuraa tilannetta tarkasti, ja osa vaatii pelin vetämistä pois Steamistä, kunnes ilmoitus tekoälyn käytöstä päivitetään näkyville.