The Batman -jatko-osa alkoitetaan kuvata ensi vuonna, Pingviinin toinen kausi neuvotteluasteella Kommentit pois päältä artikkelissa The Batman -jatko-osa alkoitetaan kuvata ensi vuonna, Pingviinin toinen kausi neuvotteluasteella

-elokuvan ohjaaja on vahvistanut, että odotettua jatko-osaa aletaan kuvata ensi vuonna.

Haastattelussa ohjaaja ja näyttelijä keskustelivat elokuvan jatko-osasta.

”Olemme viimeistelemässä käsikirjoitusta ja aloitamme kuvaukset ensi vuonna”, Reeves vahvisti.

Lisäksi on mahdollisuus, että -sarjalle tehdään toinen kausi.


”Olemme keskustelleet käsikirjoittaja Laurencen kanssa toisesta kaudesta”, Reeves kertoi. ”Se oli erityinen kokemus. Nämä hahmot eivät kuulu minulle, ne kuuluvat maailmalle. Kyse on siitä, osaatko lähestyä niitä omalla tavallasi.”

Ben Affleck avautui Batman-uransa päättymisestä Kommentit pois päältä artikkelissa Ben Affleck avautui Batman-uransa päättymisestä

Näyttelijä Ben Affleck on avannut GQ-lehdelle kokemuksistaan :n Batman-hahmona. Hän kuvaili rooliaan ”tuskalliseksi” ja myönsi, ettei tuonut parhainta mahdollista energiaa tuolloiseen työhönsä. Affleckin mukaan hänen oma poikansa oli liian peloissaan katsoakseen Batman v. -elokuvaa, mikä oli merkittävä käännekohta näyttelijän ajattelussa.

Affleck tunnusti, että hänen DC-vuosillaan oli monta syytä olla hankalia: agendasovitusten ristiriidat, odotuksien kohtaamattomuus ja hänen oma henkilökohtainen tyytymättömyytensä. Affleck korosti, ettei aiheuttanut ongelmia tuotannossa, mutta teki töitä ilman suurempaa intohimoa.

DC-universumin tulevaisuus näyttää kuitenkin lupaavalta James Gunnin suunnitelmien myötä. Affleck on selkeästi jättänyt Batman-roolinsa taakse, eikä ole kiinnostunut palaamaan supersankarielokuvien pariin. Hänen tarinansa Batman-hahmona on päättynyt, mutta DC jatkaa kehittymistään uusilla poluillaan.

Ohjaaja James Gunn paljastaa: DC kehittää uuden aloitussekvenssin Elseworlds-projekteille Kommentit pois päältä artikkelissa Ohjaaja James Gunn paljastaa: DC kehittää uuden aloitussekvenssin Elseworlds-projekteille

Studiosin toinen toimitusjohtaja James Gunn on ilmoittanut, että DC kehittää uniikkia aloitussekvenssiä Elseworlds-projekteille, kuten , erottaakseen ne :n eli jaetun universumin projekteista, kuten tulevasta -elokuvasta.

Gunn selvensi -palvelussa, miksi esimerkiksi -animaatiosarja tai The Batman -spin-off eivät sisällä DC Studiosin tunnusbrändäystä samalla tavalla kuin DCU:n ensimmäinen virallinen avaus, Creature Commandos. Gunnin mukaan Harley Quinn kehitettiin ennen DC Studiosin nykyistä johtoa, joten sen brändääminen uudelleen ei olisi ollut oikeudenmukaista. The Penguin taas sisältää -animaation, mutta eri muodossa.

Gunn vahvisti, että tulevaisuudessa tullaan näkemään selkeämpi tapa erottaa Elseworlds-projektit DCU-tuotannoista.

Työstämme parhaillaan Elseworlds-avausta. -Gunn sanoi.

Elseworlds-termin alla kulkevat projektit eivät muodosta omaa jaettua universumia, vaan niillä on oma itsenäinen tarinankerrontansa, joka ei ole osa DCU:ta. Esimerkiksi The Batman -elokuva, sen spinoff-sarja The Penguin ja tuleva jatko-osa The Batman 2 kuuluvat -kokonaisuuteen, mutta ovat Elseworlds-projekteja eivätkä DCU:n virallista kaanonia.

Vaikka DCU on vielä kehitysvaiheessa, sen virallinen käynnistys tapahtuu Superman: Legacy -elokuvalla 11. heinäkuuta 2025. Tämän jälkeen julkaistaan uusia projekteja, kuten -sarjan toinen kausi, Lanterns-sarja ja Supergirl: Woman of Tomorrow -elokuva.

Elseworlds-aloitus antaa DC:lle mahdollisuuden korostaa tarinankerronnallista monimuotoisuuttaan, samalla kun fanit voivat nauttia sekä jaetusta universumista että itsenäisistä, kokeellisemmista projekteista.