The Crew 2 -ajopelin viides vuosi käynnistyy tänään jenkkilegendoilla Kommentit pois päältä artikkelissa The Crew 2 -ajopelin viides vuosi käynnistyy tänään jenkkilegendoilla

The Crew 2

Ubisoft on käynnistänyt The Crew 2 -ajopelinsä viidennen pelivuoden ensimmäisen kauden legendaaristen amerikkalaisten autojen siivittämänä. Voit katsoa kauden trailerin alta.

American Legends -pelilaajennus aloittaa pelin viidennen kauden ja tuo mukanaan uuden pelitilan sekä valikoiman uusia kulkuneuvoja uusitun Motorpass-järjestelmän myötä. Lisäksi pelikauden aikana saataville tulee uusia koriste-esineitä ja kiehtovia LIVE Summit -pelitapahtumia.

Uutena pelimuotona nähdään tarinavetoinen Stories-pelitila, jossa keskitytään tällä kertaa amerikkalaisiin legendoihin. Tutkimalla pelimaailmaan sijoitettuja vinkkejä ja pitämällä silmät auki voi pelaaja selvittää kiehtovien tarinoiden alkuperän ja tulla samalla palkituksi muikeilla pelipalkinnoilla. Pelikauden aikana on luvassa kaksi uutta tarinaa jokaiselle viikolle, joten kiinnostavaa tekemistä ja ajamista on runsaasti.

Tutkivat kuljettajat palkitaan avokätisesti. Tästä esimerkkinä pidemmän tarinakaaren myötä palkintona häämöttävä ja katukisoihin sopiva Porsche 550 Spyder. Uusia palkintoja sekä ostettavia kaaroja tulee mukaan läpi kauden ja esimerkiksi kuun lopussa on luvassa poliisiauton ajattomuutta huokuva Ford Crown Victoria INTERCEPTION UNIT -malli. Kaikkiaan uusia koriste-esineitä on tarjolla yli 40 erilaista Motorpass-järjestelmän 50 eri tason läpi jaettuna.

Heti tänään on tarjolla ensimmäinen Live SUMMIT -tapahtuma Porsche Addict 2 -teemalla. Viikkoa myöhemmin, 23. maaliskuuta, on vuorossa ensimmäinen Premium LIVE Summit -tapahtuma, jossa platinapalkintona on upea Indian Motorcycle SCOUT The Cruiser Edition -moottoripyörä.

The Crew 2 on julkaistu sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -pelikonsoleille, että PC:lle. Lisäksi peli on saatavilla Google Stadia ja Ubisoft+ -pelipalveluissa.

Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen

Ilmaispelattavan Highguard-räiskinnän ympärillä ehdittiin jo soittaa hälytyskelloja, kun pelin virallinen verkkosivusto katosi yllättäen bittiavaruuteen. Kun playhighguard.com näytti vain “site unavailable” -ilmoitusta, moni pelaaja pelkäsi, että koko peli olisi pian vedetty töpselistä.

Kehittäjä Wildlight Entertainment kuitenkin rauhoitteli tilannetta nopeasti. Studion Discord-ylläpitäjä WL_Coronach kertoi, että sivusto palaa kyllä linjoille, mutta se on nyt matalan prioriteetin asia. Kaikki paukut suunnataan päivityksiin ja uuteen sisältöön. Uusi korjaus on työn alla, ja sen julkaisupäivästä luvataan tietoa pian ja mahdollisesti myös ennakkokatsauksen kera.

Highguardin alkuvuosi on ollut kivikkoinen. Peli julkaistiin 26. tammikuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille, ja se keräsi Steamissä avauspäivänään yli 97 000 samanaikaista pelaajaa. Nyt pelaajamäärät ovat pudonneet alle tuhanteen. Negatiiviset käyttäjäarviot ja studion laajat irtisanomiset ovat herättäneet kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Monella on muistissa yhä hetki, kun Geoff Keighley esitteli Highguardin yllätysnumerona The Game Awards 2025 -gaalassa. Hype oli kova, mutta julkaisun jälkeinen hiljaisuus ja viestinnän takeltelu söivät luottamusta nopeasti. Lisäksi raportit Tencentin taustarahoituksesta ovat lisänneet spekulaatiota.

Highguard ei ole näillä näkymin kuitenkaan sulkemassa oviaan. Nyt kaikki riippuu siitä, riittävätkö tulevat päivitykset kääntämään kurssin ja palaavatko pelaajat vielä kerran linjoille.

Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta

Activision on vahvistanut, että Call of Duty: Warzone Mobile suljetaan lopullisesti 17. huhtikuuta 2026. Julkaisija myönsi jo viime vuonna, että mobiiliversio ei valitettavasti täyttänyt odotuksia, ja nyt palvelimille on saatu tarkka sammutuspäivä.

Siihen asti pelaajat voivat edelleen pelata ja käyttää olemassa olevaa sisältöä, mutta käyttämättömiä COD-pisteitä tai ostettuja pelisisältöjä ei hyvitetä, joten ne kannattaa käyttää ennen huhtikuuta.

Activision suosittelee siirtymistä ilmaiseen Call of Duty: Mobileen, joka tarjoaa tuttuja pelimuotoja kuten Battle Royale, Multiplayer ja Zombies sekä uuden DMZ: Recon -tilan. Peli on ladattavissa Google Playsta ja Applen App Storesta, ja samalla Warzone on edelleen ilmainen PC:llä ja konsoleilla.

Warzone Mobile julkaistiin maaliskuussa 2024 iOS:lle ja Androidille, tarjoten jopa 120 pelaajan battle royale -kokemuksen ja cross-progressionin PC- ja konsoliversioiden kanssa. Silti peli ei onnistunut vangitsemaan mobiilipelaajien kiinnostusta samalla tavalla kuin PC- ja konsoliversiot, mikä johti sulkemispäätökseen vain vähän yli vuoden jälkeen.