The Crew 2 -ajopelin viides vuosi käynnistyy tänään jenkkilegendoilla Kommentit pois päältä artikkelissa The Crew 2 -ajopelin viides vuosi käynnistyy tänään jenkkilegendoilla

The Crew 2

on käynnistänyt -ajopelinsä viidennen pelivuoden ensimmäisen kauden legendaaristen amerikkalaisten autojen siivittämänä. Voit katsoa kauden trailerin alta.

American Legends -pelilaajennus aloittaa pelin viidennen kauden ja tuo mukanaan uuden pelitilan sekä valikoiman uusia kulkuneuvoja uusitun Motorpass-järjestelmän myötä. Lisäksi pelikauden aikana saataville tulee uusia koriste-esineitä ja kiehtovia LIVE Summit -pelitapahtumia.

Uutena pelimuotona nähdään tarinavetoinen Stories-pelitila, jossa keskitytään tällä kertaa amerikkalaisiin legendoihin. Tutkimalla pelimaailmaan sijoitettuja vinkkejä ja pitämällä silmät auki voi pelaaja selvittää kiehtovien tarinoiden alkuperän ja tulla samalla palkituksi muikeilla pelipalkinnoilla. Pelikauden aikana on luvassa kaksi uutta tarinaa jokaiselle viikolle, joten kiinnostavaa tekemistä ja ajamista on runsaasti.

Tutkivat kuljettajat palkitaan avokätisesti. Tästä esimerkkinä pidemmän tarinakaaren myötä palkintona häämöttävä ja katukisoihin sopiva Porsche 550 Spyder. Uusia palkintoja sekä ostettavia kaaroja tulee mukaan läpi kauden ja esimerkiksi kuun lopussa on luvassa poliisiauton ajattomuutta huokuva Ford Crown Victoria INTERCEPTION UNIT -malli. Kaikkiaan uusia koriste-esineitä on tarjolla yli 40 erilaista Motorpass-järjestelmän 50 eri tason läpi jaettuna.

Heti tänään on tarjolla ensimmäinen Live SUMMIT -tapahtuma Porsche Addict 2 -teemalla. Viikkoa myöhemmin, 23. maaliskuuta, on vuorossa ensimmäinen Premium LIVE Summit -tapahtuma, jossa platinapalkintona on upea Indian Motorcycle SCOUT The Cruiser Edition -moottoripyörä.

The Crew 2 on julkaistu sekä , , ja S sekä -pelikonsoleille, että :lle. Lisäksi peli on saatavilla Google Stadia ja Ubisoft+ -pelipalveluissa.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, |S:lle ja :lle. PS4 ja jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.

Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle

-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä saapuu Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.

Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.

Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.

Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.

Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.