The Crew 2 -ajopelin viides vuosi käynnistyy tänään jenkkilegendoilla Kommentit pois päältä artikkelissa The Crew 2 -ajopelin viides vuosi käynnistyy tänään jenkkilegendoilla

The Crew 2

on käynnistänyt -ajopelinsä viidennen pelivuoden ensimmäisen kauden legendaaristen amerikkalaisten autojen siivittämänä. Voit katsoa kauden trailerin alta.

American Legends -pelilaajennus aloittaa pelin viidennen kauden ja tuo mukanaan uuden pelitilan sekä valikoiman uusia kulkuneuvoja uusitun Motorpass-järjestelmän myötä. Lisäksi pelikauden aikana saataville tulee uusia koriste-esineitä ja kiehtovia LIVE Summit -pelitapahtumia.

Uutena pelimuotona nähdään tarinavetoinen Stories-pelitila, jossa keskitytään tällä kertaa amerikkalaisiin legendoihin. Tutkimalla pelimaailmaan sijoitettuja vinkkejä ja pitämällä silmät auki voi pelaaja selvittää kiehtovien tarinoiden alkuperän ja tulla samalla palkituksi muikeilla pelipalkinnoilla. Pelikauden aikana on luvassa kaksi uutta tarinaa jokaiselle viikolle, joten kiinnostavaa tekemistä ja ajamista on runsaasti.

Tutkivat kuljettajat palkitaan avokätisesti. Tästä esimerkkinä pidemmän tarinakaaren myötä palkintona häämöttävä ja katukisoihin sopiva Porsche 550 Spyder. Uusia palkintoja sekä ostettavia kaaroja tulee mukaan läpi kauden ja esimerkiksi kuun lopussa on luvassa poliisiauton ajattomuutta huokuva Ford Crown Victoria INTERCEPTION UNIT -malli. Kaikkiaan uusia koriste-esineitä on tarjolla yli 40 erilaista Motorpass-järjestelmän 50 eri tason läpi jaettuna.

Heti tänään on tarjolla ensimmäinen Live SUMMIT -tapahtuma Porsche Addict 2 -teemalla. Viikkoa myöhemmin, 23. maaliskuuta, on vuorossa ensimmäinen Premium LIVE Summit -tapahtuma, jossa platinapalkintona on upea Indian Motorcycle SCOUT The Cruiser Edition -moottoripyörä.

The Crew 2 on julkaistu sekä , , ja S sekä -pelikonsoleille, että :lle. Lisäksi peli on saatavilla Google Stadia ja Ubisoft+ -pelipalveluissa.

Yllätysveto Gearboxilta: Uusi Borderlands-peli julkaistiin ilmaiseksi mobiililaitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Yllätysveto Gearboxilta: Uusi Borderlands-peli julkaistiin ilmaiseksi mobiililaitteille

Borderlands 4

Vasta maaliskuussa 4 -lisäsisältöä julkaissut pelisarja on saanut täysin uuden pelin. Tällä kertaa kyseessä on mobiilialustoille suunnattu Borderlands Mobile, jonka kehityksestä vastaa Gearboxin sijaan mobiilipelijätti Zynga.

Peli on julkaistu ilman suurta ennakkomainontaa, mikä on saanut fanit hieraisemaan silmiään.Aito Borderlands-kokemus taskukoossaVaikka kyseessä on mobiilipeli, se on ulkoasultaan uskollinen sarjan tunnetulle cel-shading-tyylille. Mukana ovat kaikki tutut elementit: Vault-holvit, Claptrap-robotit ja jatkuva jahti yhä tehokkaammista aseista.

Pelin keskeiset ominaisuudet:

  • Yhteistyöpeli (Co-op): Voit metsästää varusteita yhdessä ystäviesi kanssa.
  • Optimoidut kontrollit: Pelattavuus on sovitettu kosketusnäytöille, mutta peli tukee myös ohjaimia (kuten Backbone).
  • Uusi kampanja: Peli sisältää täysin uuden tarinan, jonka tehtävät on suunniteltu lyhyiksi ja mobiiliystävällisiksi.
  • Hahmot: Julkaisuhetkellä pelattavana on yksi hahmo, mutta määrä nousee myöhemmin neljään Vault Hunteriin.

Pelaajat hämmästyivät laadusta

Ensimmäiset pelaaja-arviot ovat olleet yllättävän positiivisia. Redditissä fanit ovat raportoineet, ettei kyseessä ole pelkkä halpa rahastus, vaan peli tuntuu oikealta Borderlandsilta. ”Olen aidosti shokissa. Latasin pelin, ja tämä on oikeasti Borderlandsia eikä mikään kikka”, eräs pelaaja hehkutti.

Peli ei kuitenkaan sisällä :n kaltaista laajaa avointa maailmaa. Lisäksi osa ominaisuuksista, kuten Battle Passin hinnoittelu, on vielä vahvistamatta.

Saatavuus Suomessa

Tällä hetkellä peli näyttää olevan julkaistu rajoitetusti Apple-laitteille Yhdysvalloissa. Globaalin julkaisun – ja siten myös Suomen App Storen sekä Android-version – odotetaan seuraavan perässä hyvin pian.

Syvyydet kutsuvat toukokuussa: Subnautica 2:n uudet paljastukset nostavat odotukset pintaan Kommentit pois päältä artikkelissa Syvyydet kutsuvat toukokuussa: Subnautica 2:n uudet paljastukset nostavat odotukset pintaan

on jälleen pinnalla, ja tällä kertaa syynä ei ole pelkkä julkaisudraama vaan ihan itse peli. Kehittäjä on julkaissut uuden “Dive into the Legacy” -videosarjan, jossa kurkistetaan yhteisön ja tekijöiden kulissien taakse. Ensimmäisessä jaksossa ääneen pääsee Artyom, pitkäaikainen fani, josta kasvoi pelin tason suunnittelija.

Artyomin tarina on varsin poikkeuksellinen. Hän aloitti aikoinaan testaajana -pelissä ja päätyi lopulta kehittämään itse jatko-osaa. Hän kuvailee työskentelyä tiimin kanssa erittäin käytännönläheiseksi ja korostaa, että koko pelisarja on pitkälti rakentunut yhteisön palautteen varaan. Tämä näkyy myös siinä, miten fanien kokemuksia pyritään siirtämään suoraan uuden pelin maailmaan.

Tunnelman osalta Subnautica -sarjan ydin säilyy, eli tutkimisen ilo, pelko tuntemattomasta ja jatkuva uteliaisuus siitä, mitä seuraavan kulman takana odottaa. Artyomin mukaan kehityksessä on pyritty toistamaan nämä samat tunteet ja jopa vahvistamaan niitä entisestään jatko-osassa.

Suurin muutos liittyy kuitenkin tarinaan ja maailmaan. Kehittäjien mukaan Subnautica 2 tuplaa panokset alienien suhteen. Pelaajat pääsevät sukeltamaan syvemmälle kuin koskaan aiemmin, paljastamaan lisää salaisuuksia ja oppimaan enemmän planeetan mysteereistä. Ensivilkaisujen perusteella luvassa on myös entistä pelottavampia hetkiä, erityisesti jos pelaaja kohtaa tai joutuu kohtaamaan vieraita elämänmuotoja läheltä.

Subnautica 2 saapuu early access -vaiheeseen toukokuussa :lle ja Xbox Series -konsoleille. Tarkkaa sisältömäärää tai pitkän aikavälin suunnitelmia ei ole vielä paljastettu, mutta syvyyksiin kannattaa varautua, eikä pelkästään happivarannon osalta.