The Division 2 -pelin neljäs pelivuosi tulee päätökseen liekkimeressä Kommentit pois päältä artikkelissa The Division 2 -pelin neljäs pelivuosi tulee päätökseen liekkimeressä

The Division 2

Ubisoft laajentaa suosittua Tom Clancy’s -peliä neljännen pelivuoden päätösosalla. Voit katsoa julkaisutrailerin alta.

Kuvitteellisen lähitulevaisuuden synkkiin pandemian jälkeisiin tapahtumiin sijoittuva The Division 2 -toimintapeli on kertonut alati laajentuvaa ja jännittävää tarinaa jo vuosien ajan. Pelin yhdestoista kausi, Reign of Fire, päättää pelin neljännen pelivuoden uudella käänteellä.

Kun Black Tusk- ja True Sons -ryhmät liittoutuivat keskenään ja kapteeni Lewis liittyi osaksi Division-tiimiä, ovat rintamaviivat piirtyneet uudenlaisiksi. Tämä on osaltaan tuonut Natalya Sokolovan esille varjoista johtamaan Black Tuskia entistäkin aggressiivisemmalla tavalla. Samalla Hunters-ryhmä on aktivoitunut Yhdysvaltojen pääkaupunkialueella uudella tavalla.

The Division 2 -pelin draamankaari saa uutta vauhtia tapahtumiinsa, kun pommeja tuhoamaan lähetetty räjähdeasiantuntija Zachary ”Stovepipe” Beattie onkin liittynyt Black Tuskin joukkoihin. Tämän myötä etsimistehtäväksi laajentunut kokonaisuus vie Division-agentit jahtaamaan neljää vastarintakohdetta. Vain nämä neutraloimalla on agenteilla mahdollisuus päästä Stovepipen jäljille ja pysäyttää Black Tiuskin tulenarat suunnitelmat.

Reign of Fire -kausi tarjoaa sekä paljon uutta tekemistä että uusia aseita, varusteita ja taitoja tarjolle. Mukana on esimerkiksi aiemmasta The Division -pelistä tuttu pelaajasuosikki eli NinjaBike Messenger Bag -varustereppu.

Uusien varustelisäysten ohella päivitys tuo pienempiä muutoksia pelimekaniikkaan moninpeli- ja käyttöliittymäpuolelle sekä hienoisia korjauksia olemassa oleviin varusteisiin, hahmokykyihin ja havaittuihin bugeihin. Uuden kauden myötä tulee ostettavaksi myös uusi kausikohtainen Season Pass -laajennuskortti täynnä kosmeettisia päivitysosia.

The Division 2 on saatavilla sekä – ja -pelikonsoleille, että :lle. Peli toimii myös ja sekä S -konsoleilla.

Ubisoft on myös parhaillaan kehittämässä myös ilmaispelattavaa samaan universumiin sijoittuvaa Tom Clancy’s The Division: Heartland moninpeliä. Myös The Division -aiheinen mobiilipeli on tulossa. Lisäksi peli on saatavilla Ubisoft+-palvelussa.

Suosittu solarpunk-MMO Loftia sai julkaisupäivän ja suuntaa varhaisjulkaisuun marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Suosittu solarpunk-MMO Loftia sai julkaisupäivän ja suuntaa varhaisjulkaisuun marraskuussa

Synkät tulevaisuuskuvat saavat hetkeksi väistyä, sillä tarjoaa vaihtoehdoksi kelluvia saaria, yhteisöllistä elämää ja ripauksen ympäristöystävällistä tulevaisuusoptimismia. Qloud Gamesin kehittämä MMO-elämäsimulaattori siirtyy Early Access -vaiheeseen 3. marraskuuta 2026.

Loftiassa jokainen pelaaja saa oman kelluvan saarensa, jota voi rakentaa ja koristella mielensä mukaan. Kodin lisäksi pelaajat voivat kasvattaa kasveja hydroponisilla viljelyhyllyillä, pelastaa eläimiä ja suunnata muiden pelaajien kanssa erilaisiin seikkailuihin. Perinteisen taistelun sijaan haasteet painottuvat pulmiin ja tasohyppelyyn.

Yhteisöllisyys on tärkeässä roolissa, sillä pelaajat voivat osallistua yhteisiin rakennusprojekteihin ja kehittää omaa yhteisöään. Käytännössä Loftia vaikuttaa peliltä, jossa naapurin kanssa voi ennemmin rakentaa aurinkopaneelin kuin ampua tätä raketinheittimellä.

Kaikki ei kuitenkaan ole pelkkää rauhallista puutarhanhoitoa pilvien päällä. Uusi traileri vihjaa, että kelluvia saaria uhkaa jonkinlainen maailmanlopun tapahtuma, joka aiheuttaa jopa halkeamia saariin. Pelaajien tehtäväksi jää selvittää yhdessä, kuinka oma yhteisö voidaan pelastaa.

Loftia julkaistaan :lle Early Accessiin 3. marraskuuta. Peliä on kehitetty noin neljän vuoden ajan, ja sen voi lisätä jo nyt Steam-toivelistalle.

Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta

Wardogsin kehittäjä Bulkheadin toimitusjohtaja Joe Brammer on ottanut varsin suorasanaisesti kantaa pelialalla paljon puhuttavaan crunchiin eli pitkiin ja tavallista raskaampiin työjaksoihin. Brammerin mukaan studio ei edes palkkaa ihmisiä, jotka vastustavat crunch-kulttuuria aktiivisesti.

Brammer kertoi haastattelussa, että pyrkii tasapainoon tekemällä välillä pidempiä työjaksoja ja antamalla työntekijöille sen jälkeen mahdollisuuden höllätä tahtia ilman pelkoa potkuista. Hänen mukaansa Wardogsin parissa viimeiset kolme kuukautta ovat olleet monille työntekijöille tärkeämpiä kuin perhe-elämä, mutta nyt tilanteen pitäisi kääntyä toiseen suuntaan.

Studion työntekijöiden elämäntilanteet ovat myös muuttuneet vuosien varrella. Brammerin mukaan tiimi on vanhentunut ja yhä useampi työntekijä perustaa perhettä, mikä tekee pitkistä työjaksoista hankalampia. Bulkhead onkin muuttanut isyysvapaakäytäntöjään ja tarjoaa nykyisin kahden viikon isyysvapaan sekä puolikkaita työpäiviä helpottamaan paluuta töihin.

Crunchia vastustavat työntekijät eivät kuitenkaan välttämättä päädy Bulkheadille lainkaan. Brammerin mukaan studio etsii ihmisiä, jotka hyväksyvät sen, että kovia työjaksoja tulee joskus vastaan. Hän perustelee käytäntöä myös rahallisilla kannustimilla, jossa osa työntekijöistä saa merkittäviä bonuksia ja osuuksia yrityksestä vastineeksi kovasta työpanoksesta.

on joka tapauksessa lähtenyt Early Accessissa vauhdilla liikkeelle. Peli on myynyt jo kaksi miljoonaa kappaletta alle viikossa, ja konsoliversiot on tarkoitus julkaista vuonna 2028. Nyt Bulkhead aikoo siis ottaa aikaa ainakin konsoliversioiden kanssa. Toivottavasti samalla myös kehittäjille jää aikaa nostaa jalat pöydälle.