The Division 2 -pelin yhdeksäs kausi tuo mukanaan uuden pelitilan ja muuta Kommentit pois päältä artikkelissa The Division 2 -pelin yhdeksäs kausi tuo mukanaan uuden pelitilan ja muuta

The Division 2

Ubisoft on julkaisemassa -räiskintäpelin yhdeksännen kauden nimeltään Hidden Alliance tällä viikolla. Päivitys tuo mukanaan uuden pelitilan, ominaisuuksia sekä uusia aseita ja varusteita.

Yhdeksäs kausi tuo mukanaan uuden Captain Lewis -pahiksen, joka on entinen Division johtaja. Ennen kuin pelaajat pääsevät hänen kimppuunsa, pitää selviytyä tämän neljästä True Son johtajasta.

Countdown on uusi intensiviinen co-op pelitila, jossa kahdeksan pelaajaa yrittää taltuttaa tehtaan 15 minuutin ajan välttääkseen lukituksen. Pelaajat ovat jaettu kahteen neljän hengen tiimiin.

Uusi kausi tuo mukanaan myös Expertisen, jossa pelaajat voivat parantaa varusteidensa vakiolukuja kuten tehoa, suojaa sekä taitopisteitä.

Mukana on myös liuta uusia aseita ja varusteita kuten Heartbreaker varustekokonaisuus, uusia Exotic -varusteita sekä muita nimettyjä varusteita.

Yhdeksäs kausi starttaa The Division 2 -pelissä torstaina toukokuun 12. päivä. Samalla pelisarjan ensimmäinen osa tulee ilmaiseksi saataville Xbox ja PlayStation -konsoleille sekä :lle Epic Games Storen kautta.

The Division 2 on saatavilla sekä – ja -pelikonsoleille, että PC:lle. Peli toimii myös ja sekä S -konsoleilla.

Ubisoft on myös parhaillaan kehittämässä myös ilmaispelattavaa samaan universumiin sijoittuvaa Tom Clancy’s The Division: Heartland moninpeliä. Myös The Division -aiheinen mobiilipeli on tulossa.

Resident Evil -sarjan päättarina kietoutuu kasaan tulevan vuosikymmenen aikana Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil -sarjan päättarina kietoutuu kasaan tulevan vuosikymmenen aikana

Capcomin kauhupelisarjan tarinalle on olemassa suunniteltu päätös, paljastaa vastaava tuottaja Jun Takeuchi. Se ei kuitenkaan tarkoita, että zombit katoaisivat ruuduilta aivan lähiaikoina.

-pelisarjan pitkä tarina saattaa lähestyä loppuaan tulevan vuosikymmenen aikana. Capcomin vastaava tuottaja Jun Takeuchi kertoi haastattelussa, että sarjan laajempi tarinakokonaisuus voisi saada päätöksensä seuraavien kymmenen vuoden kuluessa. Takeuchin mukaan tänä vuonna julkaistu merkitsee eräänlaisen ensimmäisen kymmenvuotiskauden päättymistä.

Takeuchi kertoi, ettei koko sarjan tarinaa suunniteltu alun perin valmiiksi asti, vaan kokonaisuus on kasvanut pelien mukana. Resident Evil 2 uusioversiota suunniteltaessa tiimi kuitenkin kehitti kymmenvuotisen suunnitelman, jonka tarkoituksena oli rakentaa sarjalle yhtenäisempi kokonaisuus. Tuottajan mukaan myös uusioversioiden julkaisujärjestyksellä on oma merkityksensä kokonaisuuden ymmärtämisessä.

Vaikka päätarina saattaa joskus tulla päätökseensä, pelaajien ei tarvitse vielä pakata zombienmetsästysvarusteitaan varastoon. Takeuchi vahvisti, että Capcomilla on suunnitteilla useita uusia Resident Evil -pelejä, mutta ei paljastanut niistä tarkempia tietoja. Toistaiseksi ei myöskään tiedetä, mitä mahdollinen päätös tarkoittaisi sarjan tuttujen hahmojen, kuten Leon S. Kennedyn, kannalta.

Sarjan menestys ei ainakaan anna syytä kiirehtiä loppuratkaisua. Resident Evil 2 uusioversio on noussut pelisarjan myydyimmäksi osaksi, ja myös Resident Evil 7, Resident Evil 4 uusioversio sekä Requiem ovat menestyneet vahvasti. Capcomilla on lisäksi työn alla Resident Evil Code: Veronica -uusioversio, jonka on määrä ilmestyä ensi vuoden alkupuolella.

Vaikka päätarina siis joskus päättyisi, se ei välttämättä tarkoita koko pelisarjan loppua. Kymmenen vuotta on pitkä aika, ja siihen mahtuu vielä monta epäonnista laboratoriokoetta, kammottavaa kartanoa ja tietenkin aivan liian sitkeitä zombeja.

Ghost of Yōtein kehittäjästudio Sucker Punch irtisanoo 26 työntekijää menestyksestä huolimatta Kommentit pois päältä artikkelissa Ghost of Yōtein kehittäjästudio Sucker Punch irtisanoo 26 työntekijää menestyksestä huolimatta

Ghost of Yōtein kehittäjästudio Productions on tiettävästi irtisanonut 26 työntekijää. Päätöstä perustellaan pelialan haastavalla markkinatilanteella ja tulevan projektin henkilöstötarpeilla. Irtisanomiset tulevat yllätyksenä, sillä studion tuore peli on menestynyt kaupallisesti erinomaisesti.

Sucker Punchin johto kertoi henkilöstölle lähettämässään viestissä, ettei päätöstä tehty kevyin perustein. Studion mukaan se on pyrkinyt tukemaan irtisanottavia työntekijöitä muutoksen aikana. Henkilöstölle on luvattu lisätietoja studion tulevaisuudesta seuraavalla viikolla.

Ghost of Yōtei myi ensimmäisen julkaisukuukautensa aikana 3,3 miljoonaa kappaletta, mikä ylitti edeltäjänsä Ghost of Tsushiman vastaavan ajanjakson myynnin. Myös on kehunut pelin taloudellista menestystä ja kertonut sen vaikuttaneen merkittävästi yhtiön taloudellisiin tuloksiin. Lisäksi pelin kehityskustannusten kerrotaan jääneen monia muita suuria -pelejä pienemmiksi.

Irtisanomiset muistuttavat karulla tavalla siitä, ettei menestyspelikään takaa työpaikkojen säilymistä. Vastaavanlainen tapaus nähtiin Microsoftilla, kun -pelin kehittänyt suljettiin vuonna 2024, vaikka oli aiemmin kuvaillut peliä menestykseksi keskeisillä mittareilla. Studio sai myöhemmin uuden mahdollisuuden uuden omistajan alaisuudessa.

Sucker Punchin ei kerrota olevan sulkemassa oviaan, mutta irtisanomiset herättävät jälleen kysymyksiä pelialan työntekijöiden asemasta. Jos miljoonamyynnit, hyvät arviot ja emoyhtiön kehut eivät takaa kehittäjille turvaa, menestys tuntuu olevan pelialalla toisinaan paljon epävarmempi asia kuin voisi kuvitella.