The Division -pelisarjan tulevaisuutta avattiin Division Day -lähetyksessä Kommentit pois päältä artikkelissa The Division -pelisarjan tulevaisuutta avattiin Division Day -lähetyksessä

The Division Heartland

Suositun The Division -pelisarjan jatkosuunnitelmat julkistettiin viime yönä Ubisoftin järjestämässä Division Day -lähetyksessä, jossa julkaistiin tukkukaupalla tietoa pelisarjan tulevista julkistuksista.

Lähetyksessä juhlistettiin moninpelivetoisen The Division -pelisarjan seitsemättä pelivuotta. Syntymäpäivätapahtuman humussa julkistettiin The Division 2 -pelin viidennen pelivuoden ensimmäisen kauden sisältö ja tulevan Tom Clancy’s The Division Heartland -pelin testivaiheet sekä annettiin lisätietoja The Division Resurgence -mobiilipelistä.

Lähitulevaisuuden kuvitteellisen pandemian jälkitapahtumin sijoittuva The Division -peliuniversumi on muodostunut yhdeksi Ubisoftin merkittävimmistä ja arvostetuimmista pelisarjoista. Tämän ansiosta pelisarja laajenee uusille vesille ja tarjoaa kiehtovaa lisäpelattavaa monella eri alueella.

The Division 2

The Division 2 -pelin viides pelivuosi alkaa kesäkuussa Broken Wings -kaudella ja tuo mukanaan muun muassa uuden Descent-pelimuodon. Sen testiversio on nyt koepelattavissa pc-alustan julkisilla testipalvelimilla, joissa kyseistä pelimuotoa ja sen toimivuutta testataan pelaajien kanssa. Peliin sisään 25. huhtikuuta ja 9. toukokuuta välisenä aikana kirjautuneet pelaajat saavat käyttöönsä Resident Evil -pelisarjasta tutun Leon Kennedy RPD -asusteen hahmolleen.

Neljään kauteen jaettu viides pelivuosi tuo ensimmäisenä mukanaan roguelite-pelimuodon, joka tarjoaa erilaisia haasteita sekä pelin konkareille että uusille pelaajille. Manhunt-tehtäviin on tarjolla uusia käänteitä, jonka lisäksi jatkoa tarjotaan myös Castle Settlementin uudisrakennukselle. Premium-kausikortin omistajille on luvassa Splinter Cell -teemainen asu Washingtonin ja New Yorkin läpi taisteluun.

Viidennen pelivuoden muut osat eli Puppeteers, Vanguard ja Black Diamond tarjoavat kohtaamisia muun muassa Cleaners-jengin kanssa, uusia juonenkäänteitä Rogues-liittoumaan nivoutuen sekä lopulta uuden tarinalinjan uusine tapahtumapaikkoineen. Lisäksi jokaisella pelikaudella on luvassa uusia Manhunt-tehtäviä, liigapäivityksiä ja erilaisia tapahtumia. Tarinalliseen sisältöön vaaditaan pelaajalta Warlords of New York -lisäosa.

The Division Heartland

The Division Heartland -moninpeli vie pelaajansa Yhdysvaltojen keskilänteen pois suurkaupungeista. Pandemia on tehnyt tuhojaan ympäri maata eikä keskilännen alue ole poikkeus. Keskiössä on Division-agenttien tukikohta, jossa pelaajahahmoa varustellaan, muokataan ja aseistetaan tehtävistä saaduilla tarvikkeilla ja alati kasvavalla arsenaalilla. Koska tehtävät ja niiden luonne vaihtelevat, myös pelaajien pitää sopeutua erilaisiin haasteisiin eri tarvikkein ja taktiikoin. Valittavana on eri hahmoluokkia, joiden taidot ja pelityylit vaihtelevat toisistaan.

Kiehtovaksi pelin tekee pelaajien keskinäinen pelimuoto, jossa myös tekoälyn ohjaamat ympäristöuhat ja viholliset ovat keskeisessä osassa yhteenottoa ja taisteluita. Peliä hiotaan alati ja pelaajat voivat jo nyt rekisteröityä sen tuleviin testivaiheisiin kokeilemaan pelin toimivuutta ja näin edesauttamaan sen kehitystä paremmaksi pelikokemukseksi.

The Division Heartlandin näyttävän elokuvamaisen esittelyvideon voi katsoa alta.

Pidemmän kehittäjävideon voi katsoa alta.

The Division Resurgence

Lisää The Division -herkkua on luvassa kesällä julkaistavan The Division Resurgence -mobiilipelin myötä. Se tarjoaa iOS- ja Android-pelaajille mahdollisuuden kokea The Division -pelimaailmasta tutut tahot, liittoumat ja pelityylin uudenlaisella tavalla. Peliin voi rekisteröityä ennakkoon täällä. Sen myötä saa lisätietoa pelin tulevista vaiheista sekä mahdollisuuden osallistua pelin pelaamiseen sen avautuessa.

Lisäksi suoratoistolähetyksessä kerrottiin myöhemmin tänä vuonna julkaistavista Caleb Dunne- ja Brian Johnson -keräilyfiguureista. Näiden ohella ensi vuonna on luvassa verkkosarjakuva, joka laajentaa peliuniversumin tarinaa teksasilaisen opettajan kuvakulmasta koettuna.

Tom Clancy’s The Division 2 -toimintapeli on saatavana sekä PlayStation 5, PlayStation 4 , Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille että PC:lle. Lisäksi peli on saatavilla Ubisoft+-palvelussa.

Assassin’s Creed Black Flag palaa merille Resynced-versiona Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Black Flag palaa merille Resynced-versiona

Ubisoft nostaa purjeet ja piraattihatut jälleen esiin! Assassin’s Creed Black Flag saa pitkään odotetun remake-version nimeltään Assassin’s Creed Black Flag Resynced. Uusi versio on jo löytynyt viralliselta PEGI-ikärajastussivustolta, ja se on tarkoitettu täysi-ikäisille väkivallan ja kielenkäytön vuoksi.

Remaken tarkka julkaisupäivä on arviolta maaliskuun 23. päivä 2026, ja Ubisoftilta odotetaan lisätietoja pian. Fanien odotus on ollut pitkä, sillä peli on vuotanut lukemattomia kertoja netissä ja herättänyt spekulaatioita vuosien ajan. Nyt nimi on vahvistettu, ja huhujen mukaan peliin tulee myös mahdollisuus tehdä pelinsisäisiä ostoksia.

Vaikka Ubisoft ei ole vielä paljastanut kaikkia yksityiskohtia, on todennäköistä, että klassikon ikimuistettavat meriseikkailut ja Freedom Cry -lisäosa saavat uuden elämän. On myös epäselvää, miten remake liittyy Animus Hubiin, jossa nykyään voi ostaa kosmeettista sisältöä ja mahdollisia tulevia lisäosia.

Peli on osa Ubisoftin julkaisusuunnitelmaa ennen yhtiön talousvuoden loppua 31. maaliskuuta 2026. Fanit voivat siis pian valmistautua purjehtimaan Karibian merille jälleen kerran, mutta tällä kertaa uudistetussa ja entistä terävämmässä muodossa.

Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle

Assassin’s Creed -pelisarja tekee uuden tempun, Shadows-seikkailut ovat nyt saatavilla myös Nintendo Switch 2 -pelikonsolilla. Ubisoft on hyödyntänyt uuden konsolin ominaisuuksia, kuten kosketusnäyttöä, jolloin kartalla liikkuminen ja kohteiden valinta on aiempaa helpompaa ja sujuvampaa. Peli näyttää upealta ja pyörii sulavasti myös kannettavassa muodossa.

Switch 2 -versio sisältää alkuperäisen pelin kaikki päivitykset ja erikoistehtävät, mutta Claws of Awaji -laajennus julkaistaan konsolille vasta alkuvuodesta 2026. Peli on saatavilla sekä fyysisenä korttina että digitaalisesti Nintendo eShopista, ja Ubisoft Connect -palvelu mahdollistaa tallennusten jakamisen eri laitteiden välillä.

Shadows vie pelaajat 1500-luvun Japaniin, jossa shinobi Naoe ja legendojen samurai Yasuke kohtaavat historiallisia hahmoja valtataisteluiden keskellä. Avoin pelimaailma elää sään ja vuodenaikojen mukaan, tarjoten runsaasti tutkittavaa ja kauniita ympäristöjä.

Peli on julkaistu aiemmin myös PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle, PC:lle ja Macille, ja se löytyy myös Ubisoft+ -palvelusta. Ikäraja on PEGI 18. Assassin’s Creed Shadows jatkaa perinteistä tarinankerrontaa historiallisessa miljöössä, mutta nyt mukaan mahtuu myös napakalla kosketusnäytön ohjauksella varustettu taskuseikkailu.