The Division valtaa mobiililaitteet – katso uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa The Division valtaa mobiililaitteet – katso uusi traileri

The Division Resurgence

Julkaisija ja pelinkehittäjä laajentaa suosittua Tom Clancy's -pelisarjaa - ja -mobiilipelialustoille. Voit katsoa pelin trailerin alta.

Tom Clancy's The Division Resurgence on ilmaiseksi pelattava toimintapeli, jossa yhdistyvät toisiinsa roolipelielementit ja taktinen ulottuvuus. Kolmannen persoonan kuvakulmasta koettava mobiilipeli sukeltaa The Division -pelisarjasta tuttuun maailmaan, jonka lähitulevaisuus kouristelee katastrofaalisten tapahtumien kourissa. Peli esittelee täysin uuden tarinalinjan uusine hahmoluokkineen ja vihollisryhmittymineen.

The Division Resurgence sijoittuu maailmanlaajuisen kriisin jälkeiseen aikaan nykypäivän New Yorkissa. Pelin tapahtumat sijoittuvat samalle aikajanalle Tom Clancy's The Division- ja Tom Clancy's The Division 2 -pelien kanssa, mutta lähestyvät tapahtumia eri perspektiivistä. New York on sekasorron vallassa ja erilaiset jengiryhmittymät ovat vallanneet alueita. Samalla ensimmäisen aallon Strategic Homeland Division -toimijat saavat tehtäväkseen rauhoittaa alueita ja suojella siviilejä väkivaltaisilta ryhmittymiltä tavoitteenaan rakentaa parempaa huomista. Samalla pelaaja tutustuu uusiin merkittäviin taustahahmoihin ja -tarinoihin, jotka syventävät pelimaailman tapahtumia ja seuraussuhteita.

Avoimen pelimaailman The Division Resurgence on pelaajan koluttavissa joko yksin tai kiehtovissa moninpelitiloissa. Mukana on muun muassa haastavia yhteistyötehtäviä ja tarinavetoisia operaatioita, jotka tarjoavat kutkuttavia hetkiä upeasti luodussa pelimaailmassa. Näyttävä peligrafiikka eri yksityiskohtineen syventää tarinankerrontaa ja antaa pelaajille paljon nähtävää hahmonkehityksen ja saaliin keräämisen ohella.

Pelaaja voi räätälöidä omaa hahmoaan varusteita ja aseita keräämällä sekä olemassa olevia varusteita virittämällä. Paremmat varusteet aseista erikoistavaroihin parantavat pelaajahahmon mahdollisuuksia vihamielisessä ympäristössä ja korostavat pelin roolipelimäisyyttä. Myös kehityksen myötä avautuvat erikoiskyvyt ja nimikkoaseet tuovat vaihtelua ja kiehtovuutta hahmonkehitykseen. Erilaisten erikoistaitojen, aseiden ja varusteiden synergiaedut muiden Division-agenttien kanssa moninpelitehtävissä ovatkin yksi pelin merkittävimmistä yksityiskohdista.

The Division Resurgence -peliä kehitetään ja optimoidaan lukemattomille erilaisille iOS- ja Android -mobiililaitteille. Jotta pelaaminen olisi mahdollisimman sujuvaa ja mielekästä, peliä testataan eri tavoin niin pelattavuuden kuin käyttöliittymänkin osalta. Pelaajat voivat jo nyt rekisteröityä pelisivustolle saadakseen kutsun pelin eri testivaiheisiin. Rekisteröityminen tapahtuu täältä.

Pelin julkaisupäivä ilmoitetaan myöhemmin. Peli tulee ilmaiseksi ladattavaksi iOS- ja Android-käyttöjärjestelmille App Store- ja Google Play -kauppapaikoista.

Critical Role tekee videopelistä totta yhteistyössä AdHoc Studion kanssa Kommentit pois päältä artikkelissa Critical Role tekee videopelistä totta yhteistyössä AdHoc Studion kanssa

Kymmenen vuotta sitten ystäväporukan D&D-peli muuttui maailmanlaajuiseksi ilmiöksi nimeltä . Nyt tämä suosittu roolipelisarja ottaa seuraavan suuren askeleen, oma videopeli on virallisesti työn alla.

Peli sijoittuu Exandrian fantasiamaailmaan, mutta tarkat yksityiskohdat pidetään vielä tiukasti salassa. CR:n toimitusjohtaja ja ääninäyttelijä Travis Willingham paljastaa kuitenkin, että peli tulee seuraamaan tarinapohjaista pelityyliä, jossa pelaajan valinnoilla on väliä, aivan kuten AdHocin tulevassa pelissä .

AdHoc Studio on kokenut indie-tiimi, jonka riveissä on entisiä Telltale Gamesin ja Ubisoftin veteraaneja. Yhteistyö sai alkunsa, kun Willingham näki Dispatchin demoversion ja ihastui sen tyylikkääseen animaatioon. Dispatch julkaistaan loppuvuodesta 2025 ja sen äänirooleissa kuullaan muun muassa Aaron Paulia, Jeffrey Wrightia, sekä CR-tähtiä kuten Matthew Mercer ja Laura Bailey.

Critical Role -peli ei tule olemaan jättimäinen AAA-projekti, vaan “Goldilocks-tason” hanke, tarpeeksi iso ollakseen merkittävä, mutta ei niin massiivinen, että kehitys kestäisi viisi vuotta. Realistinen aikataulu on noin pari vuotta, joten julkaisu tapahtunee aikaisintaan 2027–2028.

Samalla CR jatkaa laajentumistaan muillakin rintamilla, saa neljännen kauden Amazonilla ja -sarja on kehitteillä. Nyt fanit voivat odottaa myös ensimmäistä virallista seikkailuaan Exandriassa ohjaimen kanssa.

Assassin’s Creed: Shadows saattaa hiipiä Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed: Shadows saattaa hiipiä Switch 2:lle

Ubisoftin sijoittajapuhelussa lipsahti useita vihjeitä, jotka viittaavat siihen, että Assassin's Creed: Shadows on matkalla :lle, vaikka virallista vahvistusta ei vielä tullut.

Yhtiön talousjohtaja Frédérick Duguet kertoi, että kuluvan tilikauden (joka päättyy maaliskuussa 2026) julkaisuihin kuuluu pari muuta peliä, jotka paljastetaan myöhemmin. Hän lisäsi myös, että yksi näistä julkaistaan Switch 2:lle. Myöhemmin toimitusjohtaja Yves Guillemot vihjasi, että Shadowsista on tulossa uusia versioita muille laitteille.

Vaikka ei suoraan myöntänyt mitään, peli on jo saanut huhutut PEGI-luokitukset Switch 2:lle, ja kun huomioi rivien välistä annetut vihjeet, on melko todennäköistä, että samurait ja ninjat löytävät tiensä Nintendon uutuuskonsolille ennen ensi kevättä.

Assassin's Creed: Shadows julkaistiin aiemmin :lle, Xbox Series X|S:lle, :lle ja pilvipalveluihin.