The Fisherman – Fishing Planet lupailee realististinta kalastussimulaattoria tähän asti Kommentit pois päältä artikkelissa The Fisherman – Fishing Planet lupailee realististinta kalastussimulaattoria tähän asti

Kalastuspeli mikä minuun on tehnyt suurimman vaikutuksen koskaan oli Sega Dreamcastille aikanaan julkaistu Bass Fishing. Alunperin kolikkopelinä toiminut kalastushuvittelu oli kääntynyt kotikonsolille mukavasti jopa vavan vartta ja siimakelaa matkivan erikoisohjaimen myötä.

The Fisherman – Fishing Planet on uusi kalastuspeli, mikä julkaistaan 17. päivänä Xbox Onelle, PS4:lle sekä :lle. Alunperin peli oli ilmainen pelata, mutta sisälsi mikro-ostoksia ja DLC-paketteja, mitä ilman peli jäi hiukan köyhäksi kokemukseksi. Ei ole siis ollenkaan hullu idea julkaista peli muodossa, missä kaikki lisäsisältö on verkotettu yhteen katiskaa, varsinkin kun peli on hintalapultaan hieman edullisempi kuin useimmat uudet pelit.

Peli tarjoaa moninpeli, 143 eri kalalajia, lähes 20 erilaista kalastuspaikkaa Amerikan ja Euroopan mantereilla, eli kalastustekniikoita, 1000 kalastustuotetta ja paljon muuta. Kalastettavaa on tarjolla siis paljon!

Jos olet jo hankkinut alkuperäiseen peliin sisältöä, pääset ostamaan uuden pelin jo nyt (tai niin ne väittää, allekirjoittanut tätä ei pysty varmentamaan, sillä ei alkuperäistä iteraatiota omista).

Peli itse kertoo itsestään seuraavaa (vapaasti suomentaen):

Kultainen standardi kalastuspeleille nyt saatavilla kokonaisena versiona! Koe kalastuksen kaikki huvi ja hiero taitojasi yksin- ja moninpeleissä. Eksklusiivinen sisältö tuo uuden kartan Ranskan Creusessa, uistelun, neljä uutta kalalajia ja kaksi moottorivenettä. 143 kalaa todellisella käyttäytymisellä. 19 eri ympäristöä Euroopassa ja Yhdysvalloissa. 4 eri kalastustekniikkaa. Yli 1000 erilaista kalastusvälinettä ainutlaatuisine ominaisuuksineen. Dynaamiset sää, vuorokaudenvaihtelu ja vuodenajat.

Blood Bowl 3 -fantasiaurheilupeli laajenee uudella kaoottisella tiimillä Kommentit pois päältä artikkelissa Blood Bowl 3 -fantasiaurheilupeli laajenee uudella kaoottisella tiimillä

Alkuvuodesta julkaistu -fantasiaurheilupeli on päivittynyt ja laajenee julkaisunsa jälkeen sekä uusilla ominaisuuksilla että uudenlaisilla joukkueilla. Nyt joukkuetäydennystä on tarjolla maanalaisista maailmoista, kun pahamaineinen Underworld Denizens valtaa kentät.

Kaaosta, hulluutta ja silkkaa ennakoimattomuutta on luvassa, kun kahdesta eri maanalaisrodusta koostuva tiimi syöksyy pelikentille kuljettamaan palloa ja taklaamaan kilpajoukkueen pelaajia. Tiimin muodostavat sekä vikkelät ja ketterät rottamaiset skavenit että sääntöjä usein kiertävät goblinit.

Kun kaksi näinkin epämääräistä ja hämäräperäistä pelaajaryhmittymää lyövät hynttyyt yhteen yhdessä tiimissä, on luvassa hauskoja ja arvaamattomia hetkiä fantasiapalloilun parissa!

Blood Bowl 3 on vauhdikas, raju ja väkivaltainen pallopeli, jossa yhdistyvät monet eri fantasiarodut kääpiöistä ja haltioista örkkeihin ja peikkoihin. Lajina se yhdistelee amerikkalaisen jalkapallon tyylistä pallonkuljetusta, heittämistä ja rajuja taklauksia toisiinsa.

Blood Bowl 3 on saatavilla , , ja S, -konsoleille että :lle.

Synkässä Beast -roolipelissä voi pelata myös pelin pahiksella – katso uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Synkässä Beast -roolipelissä voi pelata myös pelin pahiksella – katso uusi traileri

Beast

Puolalaisen False Prophetin tulevassa vuoropohjaisessa taktisessa -roolipelissä pelaajat voivat hypätä pääpahiksen prinssi Nicolain rooliin. Katso uusi traileri alta.

Kuningas Luriuksen adoptoima Nicolai kasvoi kruunun perilliseksi ja tottui etuoikeutettuun asemaansa, kunnes hänelle selvisin kuninkaan synkkä menneisyys. Nicolai lähtee estämään päähahmo Anton Sabbadosin tehtävää.

Pelissä sukelletaan ruton riivaamaan pimeään keskiaikaan, jossa pelaaja tekee valinnan onko tämä sankari vai hirviö. Käytätkö sisäistä petoa vai peittoatko sen?

Tarinan päähahmo on Anton Sabbados, kovaksi taistelijaksi karaistunut sotaveteraani, joka palaa kotiin vuosien vankeuden jälkeen. Kuningas-profeetta Lurius värvää hänet tehtävään taistelemaan tappavaa ruttoa vastaan.

Anton ja hänen ryhmänsä lähtevät vaaralliselle matkalle ruton saastuttamien Karpaattien vuoristojen halki, missä liittolaisten, aseiden ja varusteiden kerääminen on elintärkeää menestyksen kannalta.

”Beastin kehittäminen on ollut meille suorastaan mullistava kokemus. Rikomme taktisten roolipelien rajoja tarjoamalla ennennäkemättömiä pelimekaniikkoja ja rikkaan, kypsän tarinan. Yli 30 omistautuneesta ammattilaisesta koostuva tiimimme on työstänyt tämän tunnelmallisen kokemuksen huolellisesti, emmekä malta odottaa, että pelaajat pääsevät astumaan tähän monimutkaiseen, moraalisesti monitulkintaiseen maailmaan.”

kertoo Piotr Pacynko, False Prophetin perustaja.

Beast ilmestyy :lle Steamin kautta ensi vuoden puolella. Peli on myös yhteensopiva Deck -laitteen kanssa.