The Witcher 4 saa avuksi kokenutta Kingdom Come -tiimiä Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4 saa avuksi kokenutta Kingdom Come -tiimiä

CD Projekt vahvistaa The Witcher 4:n kehitystiimiä uudella osaamisella. Karel Kolmann, joka toimi useita vuosia Kingdom Come: Deliverance 2:n kirjoittajana, skriptaajana ja vanhempi pelin kehittäjä, siirtyy nyt CD Projektille. Hän työskentelee jatkossa pelin vanhempana tehtävänsuunnittelijana, eli vastaa muun muassa tarinatehtävien ja pelin tehtäväpolkujen suunnittelusta.

Kolmann oli myös johtava gameplay-suunnittelija Kingdom Come: Deliverance 2:n Hardcore-moodissa, joka julkaistiin ilmaisena päivityksenä huhtikuussa. Hänen mukaantulonsa tuo The Witcher 4:ään lisää kokemusta ja syvyyttä, erityisesti haastavien pelimekaniikkojen suunnitteluun.

Työ pelin parissa alkoi jo 2022, mutta täysimittainen tuotanto käynnistyi viime vuonna. Yksi merkittävä muutos sarjassa on, että Ciri ottaa Geraltin paikan pääprotagonistina, vaikka vanha mestari on yhä mukana tarinassa.

Hyvä uutinen on, että kehitystyö etenee, mutta huono puoli on odotus, että CD Projekt on vahvistanut ettei peli näe päivänvaloa ennen vuoden 2026 loppua, mikä vihjaa, että kyseessä saattaa olla jopa seuraavan sukupolven konsolien peli. Fanien kärsivällisyys joutuu siis koetukselle, mutta odotettavissa on varmasti vaikuttava jatkoosa.

The Witcher 4 ei ilmesty vuonna 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4 ei ilmesty vuonna 2026

CD Projekt Redin tuore tulospuhelu toi mukanaan nipun mielenkiintoisia paljastuksia, joista yksi kirvoitti erityisen huomion, The Witcher 4 ei ilmesty vuonna 2026. Samalla studio vahvisti, että koko uusi Witcher-trilogia aiotaan julkaista kunnianhimoisesti kuuden vuoden aikataululla.

The Witcher 3:n julkaisusta tuntuu kuluneen pieni ikuisuus, ja Cyberpunk 2077:n vaiherikkaiden vuosien jälkeen fanit odottavat jo malttamattomina seuraavaa Geraltin saagaa tai ainakin sen hengellistä jatkajaa. Cyberpunkin uusimmat myyntiluvut ja Phantom Liberty -lisäosan menestys ovat kuitenkin antaneet CDPR:lle tilaa keskittyä jälleen täysillä Witcher-maailmaan.

Tulospuhelussa Michał Nowakowskilta kysyttiin suoraan, missä vaiheessa The Witcher 4:n kehitys on ja millaiset riskit voisivat siirtää julkaisua. Vastaus oli tyly mutta selkeä: tarkkaa julkaisupäivää ei kerrota, peli ei tule vuonna 2026, ja kehitys etenee suunnitellusti ilman erikoisia huolia. Toisin sanoen, mitään dramaattista ei ole meneillään, mutta myöskään kiirehtimään ei lähdetä.

Yllätyksenä tuli kuitenkin se, että studio aikoo yhä pitää kiinni kunnianhimoisesta suunnitelmastaan julkaista koko uusi trilogia kuuden vuoden sisällä. Tämä tarkoittaisi huomattavasti lyhyempiä kehityssyklejä Witcher 4:n, 5:n ja 6:n välillä. CDPR:n mukaan tavoite on täysin tietoinen, ja tarkoituksena on välttää menneiden projektien venähtämiset.

Vaikka Witcher 4:n näkeminen 2026 olisi monen unelma, pelivuosi näyttää muutenkin olevan täynnä julkaisuja. Toisaalta ajatus hyvin tehdystä, laadukkaasta trilogiasta tiukalla mutta hallitulla aikataululla kuulostaa vähintäänkin kutkuttavalta. Seuraavien vuosien aikana nähtäneen, onko CD Projekt Red löytänyt kehitysmallin, jolla noituuden voi pullottaa nopeammin ilman että laatu kärsii.

Witcher-veteraani linjaa: tekoäly voi auttaa, muttei korvata ihmisiä Kommentit pois päältä artikkelissa Witcher-veteraani linjaa: tekoäly voi auttaa, muttei korvata ihmisiä

Entinen CD Projektin luottotekijä Konrad Tomaszkiewicz puhuu tekoälyn käytöstä pelinkehityksessä suoraan ja yllättävän rennosti. Antamassaan haastattelussa hän kertoo, että hänen uusi studionsa Rebel Wolves hyödynsi tekoälyä The Blood of Dawnwalker -roolipelin kehityksessä, mutta vain testausvaiheessa ja vain siksi, että ääniraidat kannattaa kuulla ajoissa.

Käytännössä AI tuotti väliaikaisia ääninäytteitä, jotta pelitiimi pystyi hahmottamaan, miten dialogi toimii käytännössä. Kun tarina alkoi olla kasassa, mukaan kutsuttiin oikeat näyttelijät. Tomaszkiewiczin mukaan tämä on tekoälyn järkevää käyttöä, ei sen enempää.

Hän korostaa, ettei pidä tekoälyä vihollisena, mutta nykyisessä muodossaan se ei hänen mielestään ole työkalu, joka voisi korvata luovan työn tekijät. Hän vertaa AI:ta Google Translateen, kätevä apulainen, muttei mikään varsinainen taiteentekijä.

En usko, että pelit, jotka tehdään pelkästään tekoälyllä, voivat koskaan tuntua eläviltä. Niistä puuttuu sielu. – Tomaszkiewicz kommentoi.

Tomaszkiewicz tietää mistä puhuu, sillä hän työskenteli CD Projektilla yli 17 vuoden ajan, muun muassa The Witcher-sarjan ja Cyberpunk 2077:n parissa, edeten lopulta koko pelikehityksen varajohtajaksi. Vuonna 2022 hän perusti Rebel Wolves -studion, joka sai nopeasti sijoitusta NetEaselta.

Uusi studio painottaakin, että tekoäly on työkalu, mutta luovuus syntyy edelleen ihmisistä.