The Witcher -aiheinen AR-peli haastaa Pokémon GOn Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher -aiheinen AR-peli haastaa Pokémon GOn

The Witcher: Monster Slayer

Suursuosioon noussut The Witcher on muuntumassa lisätyn todellisuuden peliksi mobiililaitteille. The Witcher: Monster Slayer tulee olemaan sijaintiin perustuva ilmaispelattava roolipeli ja se ilmestyy tämän vuoden lopulla iOS ja Android -laitteille.

Pelin tarina tulee sijoittumaan aikaan paljon ennen tunnettuja The Witcher -pelejä. Pelialueena tunnettu Continent on täynnä erilaisia hirviöitä, joita pelaaja joutuu taltuttamaan. Pelaajat joutuvat jäljittämään, tutkimaan ja lopulta taistelemaan jo entuudestaan tuttuja sekä uusia hirviöitä vastaan.

Oikean maailman sääolosuhteet tulevat vaikuttamaan myös peliin ja taisteluihin. Pelaajat joutuvat myös sekoittamaan peleistä tuttuja juomia ja öljyjä selviytyäkseen. Pelihahmoa voi myös luonnollisesti päivittää ja parantaa, jotta voi haastaa vaikeampia hirviöitä.

Pelin kehittäjänä toimii CD Projekt Redin alainen puolalainen Spokko. The Witcher: Monster Slayer ilmestyy tämän vuoden lopulla iOS ja Android -laitteille.

Cyberpunk: Edgerunners 2 sai räjähtävän ensimmäisen trailerinsa Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk: Edgerunners 2 sai räjähtävän ensimmäisen trailerinsa

Cyberpunk-fanit ovat saaneet uuden syyn palata Night Cityn kaduille. Netflixin ja CD Projekt Redin 2 -animesarjan ensimmäinen teaser julkaistiin, ja tarkkasilmäiset pelaajat ovat jo löytäneet trailerista tuttuja paikkoja suoraan -pelistä.

Uudessa noin puolentoista minuutin mittaisessa trailerissa nähdään välähdyksiä tulevan kauden uusista hahmoista, kuten Weak Kingsleystä, D:stä, Roman Caraxista ja Talia Yangista. Tunnelma vaikuttaa jälleen olevan tuttua Edgerunnersia, mikä sisältää vauhtia, kaaosta ja Night Cityn armotonta menoa.

Fanien huomio kiinnittyi erityisesti siihen, kuinka tarkasti anime näyttää seuraavan pelin maailmaa. Pelaajat ovat verranneet trailerin kohtauksia Cyberpunk 2077:n ympäristöihin ja löytäneet muun muassa Riot-yökerhon läheisen sillan Watsonin ja City Centerin alueelta sekä ikonisen Afterlife-baarin, joka on tärkeä paikka myös pelin päähenkilö V:n tarinassa.

Lisäksi trailerista on bongattu muita tuttuja alueita, kuten Little Chinan Deravaja Dojon ympäristö sekä rakennustyömaa Arasaka Industrial Parkin lähellä. Osa faneista innostui erityisesti siitä, että jopa mainokset ja pienet yksityiskohdat näyttävät olevan samoja kuin pelissä.

Studio Triggerin tarkka työskentely ei tule sarjan faneille yllätyksenä. Jo ensimmäinen Cyberpunk: Edgerunners vuonna 2022 sai kiitosta siitä, kuinka hyvin se toi Cyberpunk 2077:n maailman eloon. Nyt näyttää siltä, että sama yksityiskohtien metsästys jatkuu myös toisella kaudella.

julkaistaan Netflixissä syksyllä 2026. Siihen asti fanit voivat odottaa, että jokainen katu, rakennus ja neonvalo Night Cityssä joutuu tarkkaan tutkintaan, koska tässä kaupungissa mikään yksityiskohta ei tunnu olevan sattumaa.

The Witcher 3: Wild Hunt saa kolmannen suuren lisäosan nimeltä Songs of the Past Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 3: Wild Hunt saa kolmannen suuren lisäosan nimeltä Songs of the Past

Melkein kymmenen vuotta vanha 3: Wild Hunt ei näytä suostuvan eläköitymään. ilmoitti yllättäen, että peli saa vuonna 2027 täysin uuden kolmannen lisäosan nimeltä .

Uudessa lisäosassa pelaajat palaavat jälleen legendaarisen hirviönmetsästäjän Geralt of Rivian saappaisiin täysin uudessa tarinassa. Tarkempia juoniyksityiskohtia ei vielä paljastettu, mutta lisätietoja luvataan loppukesälle 2026. Tällä hetkellä tiedetään ainakin se, että lisäosa julkaistaan :lle, :lle ja Series X|S:lle.

Projektia ei tehdä yksin, sillä mukana kehityksessä on myös , jonka riveissä työskentelee useita alkuperäisen Witcher 3:n veteraaneja. Tämä on monille faneille hyvä merkki, sillä odotukset ovat luonnollisesti korkealla. Kun peliä on pidetty jo vuosia yhtenä kaikkien aikojen parhaista roolipeleistä, uuden lisäosan pitää olla jotain muutakin kuin “Geralt käy taas hakemassa kattilan kylän mummolle”.

The Witcher 3 julkaistiin alun perin vuonna 2015, ja sen suosio on ollut lähes poikkeuksellista. Peliä on myyty yli 60 miljoonaa kappaletta, ja se on kerännyt satoja Vuoden peli -palkintoja. Harva peli saa uutta suurta sisältöä näin pitkän ajan jälkeen, joten Songs of the Past on monella tavalla poikkeuksellinen paluu vanhaan mutta erittäin rakastettuun fantasiamaailmaan.