The Witcher -aiheinen AR-peli haastaa Pokémon GOn Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher -aiheinen AR-peli haastaa Pokémon GOn

The Witcher: Monster Slayer

Suursuosioon noussut The Witcher on muuntumassa lisätyn todellisuuden peliksi mobiililaitteille. The Witcher: Monster Slayer tulee olemaan sijaintiin perustuva ilmaispelattava roolipeli ja se ilmestyy tämän vuoden lopulla iOS ja Android -laitteille.

Pelin tarina tulee sijoittumaan aikaan paljon ennen tunnettuja The Witcher -pelejä. Pelialueena tunnettu Continent on täynnä erilaisia hirviöitä, joita pelaaja joutuu taltuttamaan. Pelaajat joutuvat jäljittämään, tutkimaan ja lopulta taistelemaan jo entuudestaan tuttuja sekä uusia hirviöitä vastaan.

Oikean maailman sääolosuhteet tulevat vaikuttamaan myös peliin ja taisteluihin. Pelaajat joutuvat myös sekoittamaan peleistä tuttuja juomia ja öljyjä selviytyäkseen. Pelihahmoa voi myös luonnollisesti päivittää ja parantaa, jotta voi haastaa vaikeampia hirviöitä.

Pelin kehittäjänä toimii CD Projekt Redin alainen puolalainen Spokko. The Witcher: Monster Slayer ilmestyy tämän vuoden lopulla iOS ja Android -laitteille.

Resident Evil Survival Unit ei pakota maksamaan suosikkihahmoista Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Survival Unit ei pakota maksamaan suosikkihahmoista

Resident Evil -sarjan uusi mobiilipeli Survival Unit antaa faneille mahdollisuuden koota oman tiimin klassikkohahmoja kuten Jill Valentine, Leon S. Kennedy ja Claire Redfield ilman, että maksaminen olisi pakollista. Pelin kehittäjä Joycity on luvannut, ettei peli perustu monissa mobiilipeleissä nähtyihin maksullisiin gacha-mekaniikkoihin.

Pelaajat voivat toki halutessaan maksaa tietyn hahmon avaamisesta aiemmin, mutta tämä tapahtuu suorien mikrotransaktioiden kautta, joten pelaaja valitsee itse, mihin sijoittaa. Suurin osa pelin sisällöstä on kuitenkin täysin avoinna ilmaisille pelaajille. Kehittäjä Jun Seung Park korostaa, että yhteistyö muiden pelaajien kanssa tekee kokemuksesta täysipainoisen, vaikka et maksaisi penniäkään.

Pelin ydintoiminta pyörii tutun kartanomaisen tukikohdan ympärillä, jossa hahmot asuvat ja vuorovaikuttavat. Pelaajat suuntaavat sieltä selviytymismission toisensa jälkeen, taistelevat zombien ja Umbrella Corporationin luomusten kanssa sekä osallistuvat globaaliin moninpelikokemukseen. Mukana on myös PvP-harjoitusalue, jossa voi testata taitojaan muita pelaajia vastaan.

Survival Unit lanseerataan ennen vuoden 2025 loppua sekä iPhonelle että Android-laitteille. Peli tarjoaa jännitystä ja yhteistyömahdollisuuksia, kunnes ensi vuonna julkaistava Resident Evil Requiem tulee teattereihin 27. helmikuuta 2026.

Liam Hemsworth astuu noiturin saappaisiin – The Witcher saa kahden kauden päätöksen Kommentit pois päältä artikkelissa Liam Hemsworth astuu noiturin saappaisiin – The Witcher saa kahden kauden päätöksen

Netflixin The Witcher on tulossa tiensä päähän ja vaihtanut samalla sankariaan. Henry Cavillin jättäydyttyä pois sarjasta tarttui miekkaan australialainen Liam Hemsworth, joka lupaa tuoda Geralt-noituriin uudenlaista sielua ja kuivaa huumoria.

Sarjan luoja Lauren Schmidt Hissrich kertoo, että päätös oli tehty sydämellä, sillä Hemsworthin fyysinen karisma ja empaattinen ote vakuuttivat heti.

Liam pystyy yhdistämään voiman ja herkkyyden tavalla, joka tuntuu aidolta jopa hirviöitä vastaan taistellessaan. – Hissrich sanoi haastattelussa.

Cavillin jättäminen taakse ei ollut helppoa myöskään Hemsworthille.

En halunnut kopioida Henryn tulkintaa. Halusin näyttää, mitä Geraltin sielussa tapahtuu, kun hän on heikoimmillaan, – Näyttelijä kuvaili.

Hänen tulkintansa noiturista on vähemmän juro ja hieman lämpimämpi, jopa hymyilevä.

Sarjan neljäs kausi julkaistaan 30. lokakuuta, ja viides jää The Witcherin viimeiseksi. Hissrich lupaa faneille aidosti palkitsevan lopun kahdeksan vuoden ja 16 jakson mittaiselle eepokselle.

Se on ollut elämäni matka ja nyt olemme valmiit päästämään Geraltin lepäämään. – Hissrich totesi.