The Witcher: Monster Slayer -mobiilipelin ennakkotestaukseen voi nyt hakea Android -käyttäjät Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher: Monster Slayer -mobiilipelin ennakkotestaukseen voi nyt hakea Android -käyttäjät

The Witcher: Monster Slayer

Pokémon Go AR-pelin haastava The Witcher: Monster Slayer ilmestyy myöhemmin tänä vuonna mobiililaitteille, mutta nyt Android käyttäjät voivat osallistua sen ennakkojulkaisun testaukseen. Ennakkorekisteröinnin voi suorittaa pelin kotisivuilla.

Pelin tarina sijoittuu aikaan ennen tunnettuja The Witcher -pelejä ja sarjaa. Pelialueena tunnettu Continent on täynnä erilaisia hirviöitä, joita pelaaja joutuu taltuttamaan. Pelaajat joutuvat jäljittämään, tutkimaan ja lopulta taistelemaan jo entuudestaan tuttuja sekä uusia hirviöitä vastaan.

Oikean maailman sääolosuhteet tulevat vaikuttamaan myös peliin ja taisteluihin. Pelaajat joutuvat myös sekoittamaan peleistä tuttuja juomia ja öljyjä selviytyäkseen. Pelihahmoa voi myös luonnollisesti päivittää ja parantaa, jotta voi haastaa vaikeampia hirviöitä.

Pelin kehittäjänä toimii CD Projekt Redin alainen puolalainen Spokko. The Witcher: Monster Slayer ilmestyy tämän vuoden lopulla iOS ja Android -laitteille.

Unity paljasti merkittävän tietoturva-aukon Kommentit pois päältä artikkelissa Unity paljasti merkittävän tietoturva-aukon

Pelinkehittäjätyökalu Unity on paljastanut merkittävän tietoturva-aukon, joka vaikuttaa peleihin ja sovelluksiin, joita on kehitetty sen editorilla vuodesta 2017 lähtien. Aukko olisi voinut mahdollistaa haittaohjelman ajamisen ja luottamuksellisten tietojen varastamisen käyttäjän laitteelta, jos peli on rakennettu haavoittuvalla Unity Runtime -versiolla. Alustat, joita tämä koskee, ovat Android, Windows, Linux ja macOS.

Ei ole näyttöä siitä, että aukkoa olisi koskaan hyödynnetty, eikä käyttäjiin tai asiakkaisiin ole kohdistunut vaikutuksia. – Unityn yhteisö- ja viestintäjohtaja Larry Hryb rauhoitteli.

Yritys on kuitenkin julkaissut korjauksia kaikille Unity Editorin merkittävimmille ja pienemmille versioille alkaen versiosta 2019.1. Lisäksi Unity on julkaissut työkalun, joka korjaa jo julkaistut sovellukset takaisin vuoteen 2017.1 asti.

Kehittäjille suositellaan päivitysten lataamista, sovellusten uudelleenkääntämistä ja julkaisemista uudelleen turvallisuuden varmistamiseksi. Käyttäjiä kehotetaan pitämään laitteensa ajan tasalla, käyttämään automaattisia päivityksiä ja ylläpitämään ajantasaisia virustorjuntaohjelmia.

Microsoft Defender ja Valve ovat myös reagoineet. Defender on päivitetty tunnistamaan ja estämään haavoittuvuutta, ja Steamille on tuotu lisäsuojauksia. Jotkut pelinkehittäjät, kuten Obsidian, ovat poistaneet osan peleistään digitaalisilta myyntialustoilta varotoimenpiteenä.

Vaikka tilanne kuulostaa hurjalta, käyttäjät voivat huokaista helpotuksesta, tähän mennessä kukaan ei ole kärsinyt vahinkoa, ja Unity on reagoinut nopeasti.

Witcher-kirjailija Sapkowski harmittelee videopelien luomaa ”kouluhypeä” Kommentit pois päältä artikkelissa Witcher-kirjailija Sapkowski harmittelee videopelien luomaa ”kouluhypeä”

The Witcher -kirjasarjan luoja Andrzej Sapkowski on myöntänyt, että yksi hänen kirjoissaan mainitsemistaan “noituri-kouluista” oli täysin turha lisäys. Lyhyt viittaus Wolf Schooliin The Last Wish -kertomuskokoelmassa on sittemmin saanut videopeliversion tekijät CD Projektin kehittämään koko järjestelmän, johon kuuluu nyt seitsemän koulua, kuten Cat, Griffin, Bear ja Viper.

Sapkowskin mukaan alkuperäinen lause oli epämerkityksellinen ja jopa haitallinen juonen kannalta, eikä hän olisi halunnut sen kehittyvän näin isoksi osaksi sarjan lorea.

En koskaan enää viitannut mihin tahansa Witcher Gryffindoriin tai Slytheriniin. – Kirjailija kirjoitti Redditin Q&A:ssa.

Videopeliversion fanit sen sijaan ovat ottaneet koulut omakseen, ja niistä on muodostunut olennainen osa Witcher-maailmaa. CD Projektin ensimmäinen teaser The Witcher 4:stä sai fanit spekuloimaan uuden koulun, School of the Lynxin, medallionin merkitystä.

Sapkowski pohtii nyt, pitäisikö viittaus poistaa tulevista painoksista vai selventää sitä tulevissa kirjoissa, esimerkiksi noiturien medallioneiden merkityksen kautta. Uusi Witcher-kirja Crossroads of Ravens, joka esittelee nuoren Geraltin alkuvaiheita Kaer Morhenissä, julkaistaan nyt englanniksi lähes vuoden myöhässä Puolasta.

Samalla Netflixin The Witcher -sarjan neljäs kausi saa ensi-iltansa 30. lokakuuta. Sapkowskin kommentit muistuttavat, että kirjailijan visio ja videopelien laajennettu lore eivät aina kulje käsi kädessä, vaikka fanit nauttivatkin kouluhypestä.