This War of Mine -pelin kehittäjä lahjoitti yli 600 000 euroa UkrainalleKommentit pois päältä artikkelissa This War of Mine -pelin kehittäjä lahjoitti yli 600 000 euroa Ukrainalle
Frostpunkin ja This War of Minen kehittäjänä tunnettu 11 bit studios on ajautunut syvään kuoppaan. Yhtiö perui yllättäen massiivisen 12 miljoonan dollarin projektinsa nimeltä “Project 8” vain muutama kuukausi sen jälkeen, kun se vielä uskoi sen menestykseen ja nyt sijoittajat vaativat vastauksia.
Puolalaiset yksityissijoittajat ovat esittäneet kovaa kritiikkiä, miten voi olla, että syyskuussa 2024 projektia vielä kehuttiin, ja joulukuussa se vedettiin seinään? Sijoittajien yhdistys vaatii läpinäkyvyyttä ja on jo kääntynyt Puolan rahoitusvalvontaviranomaisten puoleen mahdollisten laittomuuksien vuoksi.
Tilannetta ei helpota se, että 11 Bit Studiosilta ei ole saatu selkeitä vastauksia, ellei kysymyksiä ole esitetty virallisesti kirjallisina. Tämä on nostanut epäilyksiä siitä, onko yhtiö antanut sijoittajille harhaanjohtavaa tietoa.
Ja tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun studio on jättänyt asioita kertomatta. Hiljattain julkaistussa The Alters -pelissä löytyi kehityksestä jääneitä ChatGPT-kehotteita, vaikka generatiivisen tekoälyn käyttö pitäisi ilmoittaa avoimesti, erityisesti Steamissa.
12 miljoonan dollarin katoaminen ilman kunnollisia selityksiä ei jää ilman seuraamuksia. Netin suututtaminen on yksi asia, mutta kun suututat myös sijoittajat ja valvontaviranomaiset, alkaa peli muuttua toisenlaiseksi.
Ubisoft on vahvistanut julkaisevansa Just Dance 2026 Editionin konsoleille. Peli saapuu kauppoihin 14. lokakuuta 2025 ja jatkaa suositun tanssipelisarjan kehitystä entistä monipuolisempaan suuntaan.
Tällä kertaa mukana on 40 uutta kappaletta, joista ensimmäisinä on paljastettu mm. ROSÉ & Bruno Marsin “APT.”, Dua Lipan “Houdini”, OneRepublicin “Counting Stars”, Madonnan “Hung Up” ja Smash Mouthin “All Star”. Soittolista yhdistelee tuoreita hittejä ja ajattomia klassikoita.
Uutuutena Just Dance 2026 esittelee kaksi täysin uutta pelitilaa. Party Mode on joukkueisiin jaettava tanssikilpailu, jossa on mukana yllätyksellisiä elementtejä. Camera Controller Mode taas mahdollistaa pelaamisen ilman käsivarusteita – puhelimen kamera tunnistaa liikkeet koko vartalon seurantaa hyödyntäen.
Mukana pysyvät myös tutut suosikit kuten Workout Mode, Challenge Mode sekä paikallinen moninpeli kuudelle pelaajalle. Pelin kaikki tilat yhdistelevät musiikkia, liikettä ja viihdettä sujuvasti yhteen.
Pelaajien käytettävissä on yhteinen käyttöliittymä, johon on koottu kaikki Just Dance -sisällöt vuosilta 2023–2026. Näin oman suosikkikappaleen löytäminen onnistuu aiempaa helpommin. Pelin mukana tulee kuukauden ilmainen Just Dance+ -tilaus, joka avaa pääsyn laajempaan kappalekirjastoon.
Just Dance -sarja on tänä viikonloppuna esillä myös Assembly Summer 2025 -tapahtumassa, jossa peliä pääsee vapaasti kokeilemaan Assygames-alueella. Tarjolla on myös täysin uudenlainen lavaohjelma, joka tuo yhteisöllisen tanssikokemuksen osaksi tapahtumaa.