Tiimivetoinen XDefiant -moninpeli tarjoilee runsaasti erilaisia pelimuotoja Kommentit pois päältä artikkelissa Tiimivetoinen XDefiant -moninpeli tarjoilee runsaasti erilaisia pelimuotoja

XDefiant

on nopeatempoinen ja ryhmävetoinen toimintapeli, joka on saanut innoituksensa muista Ubisoft-peleistä eri teemoineen. Tekemisen keskiössä on vimmainen ja tiivistunnelmainen pelattavuus. Ryhmittymien välisestä toiminnasta kertova ammuntapeli on nyt koettavissa suljetussa beetatestissä. Sen myötä pelaajat pääsevät tutustumaan pelikokemuksen luonteeseen, oppimaan sen erilaisten pelimuotojen erot ja kokeilemaan hahmojen erilaisia ominaisuuksia.

Suljetussa beetatestivaiheessa on mukana neljä pelattavaa ryhmittymää, joilla on käytössään 16 erilaista erikoiskykyä. Eri pelimuotoja on viisi ja pelikarttoja peräti 14 erilaista. Asevalikoimaa on kattavasti, sillä tarjolla on peräti 24 eri asetta, joita pääsee räätälöimään 44 erilaisella viritysosalla. Vaihtoehtoja siis riittää moneen makuun ja erilaisiin pelityyleihin.

On myös olennaista huomata, että jokainen eri ryhmittymä on erilainen ja vaatii näin ollen erilaista lähestymistapaa ja jopa erilaisia strategioita. Sama pätee pelikarttoihin, sillä jokainen kenttä on yksilöllinen kokemuksensa. Näin ollen myös käytetyt taktiikat vaihtelevat kentästä toiseen. Tämänkaltainen vaihtelu pitää pelattavuuden rikkaana ja raikkaana, kun samat lähestymistavat eivät toimikaan samalla tavalla kaikkialla. Peliä aloittaessa pelaaja valitsee oman ryhmittymänsä, joka määrittää pelihahmon passiivisen ominaisuuden, erikseen aktivoitavan kyvyn ja käytössä olevan varustuksen aseineen.

Pelimuodot jaetaan kahteen ryhmään: areenoihin ja lineaarisiin kenttiin. Areenakentissä taistelut käydään symmetrisellä pelattavuudella eli joukkueet ovat lähtökohtaisesti tasavertaisia ja käyvät taistonsa huippupisteistä. Lineaarisissa kartoissa yksi joukkue edustaa hyökkääjiä ja toinen puolustajia. Tämä myös osittain määrittää käytettäviä taktiikoita ja pelityyliä.

Areenatiloja on kolme, joita ovat Domination, Occupy ja HotShot. Dominationissa joukkueet kisaavat kolmen valtauspisteen hallinnasta. Tällaisissa taisteluissa puolustus ja tilanhallinta ovat äärimmäisen tärkeitä, sillä pelaajien pitää kyetä sekä valtaamiseen että puolustautumiseen. Occupy poikkeaa tästä merkittävästi, sillä vallattavia alueita on vain yksi. Tämä kuitenkin vaihtaa alati paikkaa, joten hahmoilta täytyy löytyä liikkumiskykyä ja sopeutuvuutta. Hitaat hahmot ovat alakynnessä, kun taas soluttautumiskyvystä on selkeää hyötyä.

Beetatestin jälkeen mukaan lisättävä HotShots-areenamuoto tekee pelaajista haluttavia kohteita, sillä jokainen kaadettu vihollinen pudottaa palkkion. Näitä poimimalla ja omaan turvaan viemällä ansaitsee pisteitä. Myös oman joukkueen kaatuneilta voi ottaa palkkiot talteen, jotta vihollinen ei saisi niitä haltuunsa. Tässäkin tapauksessa nopeus ja tehokas hyökkäysvoima ovat valttia.

Lineaarisista pelimuodoista mainittakoon ensimmäisenä saattotehtävä Escort, jossa pelaaja tiimeineen pyrkii suojelemaan saatettavaa kohdetta ennalta määritellyllä reitillä. Saattajien kannattaa hyödyntää erilaisia puolustustoimia, kuten suojakilpiä, kun taas hyökkäävän tiimin kannattaa satsata hyökkäys- ja väijytyskeinoihin. Zone Control -pelitilassa pyritään saamaan haltuun lineaarisella kartalla olevia valtauspisteitä. Haltuun otetut alueet kasvattavat tiimin valtausmittaria, joka puolestaan vie joukkuetta lähemmäs voittoa. Valtaus kuitenkin vie aikansa, joten pelimuodossa yhtäältä puolustus- kuin hyökkäyskyvytkin tulevat tarpeeseen, taktiikoista puhumattakaan.

Pelistä on julkaistu beetatestin myötä kattava määrä videomateriaalia, jota selventävät pelattavuutta ja taktiikoita sekä antavat vinkkejä eri pelimuotojen kokemiseen. Videot ovat katsottavissa alta:

Lisätietoa pelin beetatestistä ja siihen rekisteröitymisestä löytyy pelin kotisivuilta. Pelin ikäraja on PEGI 16.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 5, ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.

The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii

CD Projekt RED ei halua toistaa julkaisun virheitä kanssa. Studio kertoo ottaneensa käyttöön uuden tiukan kehitysmallin, jossa pelin tekninen toimivuus tarkistetaan jatkuvasti kaikilla kohdealustoilla. Jos jokin tärkeä testi epäonnistuu yhdelläkin alustalla, kehitys pysähtyy siihen asti, että ongelma on korjattu.

Käytännössä The Witcher 4 pitää läpäistä tekniset tarkistukset samanaikaisesti :llä, 5:llä ja |S:llä. Studio ei siis halua rakentaa peliä ensisijaisesti tehokkaimman PC ehdoilla ja miettiä konsoliversioita vasta myöhemmin. CD Projekt RED mukaan tavoitteena on yksinkertaisesti varmistaa, että peli oikeasti toimii.

Taustalla kummittelee tietenkin Cyberpunk 2077 vuoden 2020 julkaisu, joka oli erityisesti vanhoilla – ja One -konsoleilla niin pahassa kunnossa, että peli poistettiin hetkeksi jopa PlayStation Storesta. CD Projekt RED myönsi myöhemmin, että studio oli aliarvioinut pelin skaalaamisen vanhemmille konsoleille liittyneet haasteet.

Uusi lähestymistapa näyttää kuitenkin jo tuottavan tulosta. CD Projekt RED toimitusjohtaja Michał Nowakowski vahvisti, että The Witcher 4 on tällä hetkellä pelattavissa PC:llä, :llä ja :llä. Jos jokin versio alkaa yskiä, kehittäjät eivät siis vain kohauta olkapäitään ja jatka eteenpäin, vaan koko kehitys saa luvan odottaa, kunnes ongelma on selätetty.