Tilki kerää 2,2 miljoonaa dollaria tuodakseen AI-pelinkehityksen kaikille Kommentit pois päältä artikkelissa Tilki kerää 2,2 miljoonaa dollaria tuodakseen AI-pelinkehityksen kaikille

AI-pelinkehitysalusta Tilki on saanut 2,2 miljoonan dollarin pre-seed -rahoituksen tavoitteenaan demokratisoida videopelien tekeminen.

Tilkin visiona on antaa kenelle tahansa lapsista kirjailijoihin ja ammattipelisuunnittelijoihin, mahdollisuus luoda dynaamisia, tarinavetoisia pelejä ilman ohjelmointitaitoja. Pelaajien valinnat vaikuttavat merkittävästi pelimaailmaan, ja NPC-hahmot voivat toimia autonomisesti, tehdä päätöksiä ja jättää pysyviä jälkiä ympäristöön.

CEO Barn Cleave korostaa, että Tilki ei vain lisää AI:ta olemassa oleviin pelimoottoreihin, vaan rakentaa alustan AI-ensimmäisenä ratkaisuna. Esimerkiksi majatalonpitäjä voi joko majoittaa pelaajan tai innostaa koko kylän kapinaan, kaikki pelaajan vuorovaikutuksen seurauksena.

Yrityksen 17 hengen tiimi koostuu pelikehittäjistä, tekoälytutkijoista ja koneoppimisinsinööreistä, joilla on kokemusta mm. Atarilta, Sonylta, Microsoftilta ja Nvidialta. He ovat rakentaneet aiemmin käyttäjien luomaa sisältöä 14 miljoonalle pelaajalle ja perustaneet useita AI-startupeja.

Rahoitus käytetään suljetun betan kehittämiseen (julkaisu 6 kk:n kuluttua) ja avoimeen betaan vuoden sisällä. Tilki aikoo myös avata markkinapaikan, jossa pelaajat voivat jakaa sisältöä ja tehdä yhteistyötä pelielementtien parissa.

Cleave uskoo, että Tilki voi myös palvella suuria IP-omistajia tai kirjailijoita, joille pelikehitys on ollut aiemmin liian kallista. Hänen mukaansa tavoitteena on Westworldin kaltaiset reaaliaikaiset, elävät narratiivit, joita pelaajat ja AI rakentavat yhdessä.

Tämä lähestymistapa voi haastaa pelialan perinteiset mallit, joissa tarinavetoiset pelit jäävät lyhyiksi ja sisältö staattiseksi. Tilkin mukaan pelaajien luomilla, rajattomasti kehittyvillä maailmoilla voi olla merkittävä rooli 176 miljardin dollarin maailmanlaajuisilla pelimarkkinoilla.

Sony on saavuttanut teknologian katon – PS5 tekee jo lähes kaikesta pelistä paremman Kommentit pois päältä artikkelissa Sony on saavuttanut teknologian katon – PS5 tekee jo lähes kaikesta pelistä paremman

Sony

Pelimaailmassa on viime vuosina puhuttu yhä nopeammista ruudunpäivityksistä ja upeammista grafiikoista, mutta entinen PlayStation-johtaja Shuhei Yoshida on nyt todennut, että teknologia on saavuttanut rajansa. Yoshidan mukaan uusilla konsoliteknologioilla, kuten ray tracingillä tai 120 fps -toteutuksilla, on vaikea huomata eroa, ellei asioita vertaa tarkasti rinnakkain.

Sony on tähän mennessä onnistunut parantamaan pelikokemusta PS5:llä huomattavasti, mutta Yoshidan mukaan samaa temppua ei voi jatkaa loputtomiin.

Selvästi he eivät voi jatkaa samalla tavalla kuin ennen, eli lisätä vain grafiikkatehoa ja tarjota huippukokemuksia. – Yoshida kommentoi.

PS5:n suurin saavutus on kuitenkin käytännöllinen, nopea SSD on tehnyt peleistä sujuvampia ja parantanut latausaikoja merkittävästi. Yoshidan mukaan tämä on nostanut lähes kaikki pelit paremmalle tasolle ja tarjonnut pelaajille laadukkaan kokemuksen ilman jatkuvaa kilpavarustelua grafiikan suhteen.

Yoshidan näkemyksen mukaan pelinkehittäjät ovat myös väsyneet tekevänsä samaa pitkään, ja tulevaisuus saattaa tuoda enemmän AA-tyylisiä pelejä, joissa on monipuolista sisältöä ja eri kokoisia projekteja. Toisin sanoen, vaikka grafiikkaa ei enää voi nostaa taivaisiin, pelikokemuksen parantaminen voi tapahtua muilla tavoilla, kuten pelattavuudella, tarinankerronnalla ja innovatiivisilla konsepteilla.

PS5:n aikakausi näyttää siis olevan teknisesti huippuluokkaa, mutta sen myötä alan katseet suuntautuvat enemmän siihen, mikä tekee pelistä oikeasti hauskan ja elämyksellisen , eikä pelkästään kauniin.

Asus ROG Ally X julkaistiin – Xboxin seuraava sukupolvi kehitteillä Kommentit pois päältä artikkelissa Asus ROG Ally X julkaistiin – Xboxin seuraava sukupolvi kehitteillä

Asus on julkaissut uuden ROG Xbox Ally -käsikonsolin, joka tuo Windows-pohjaisen pelikokemuksen kätevästi mukaan minne tahansa. Perusmalli maksaa noin 599 dollaria (noin 550 euroa) ja huippumalli Ally X noin 999 dollaria (noin 920 euroa). Ally X:n erikoisuus on sen AMD Ryzen Z2 Extreme -prosessori, joka tarjoaa jopa 30 % paremman suorituskyvyn ja 110 % pidemmän akkukeston verrattuna edelliseen malliin. Molemmat mallit tulevat kolmen kuukauden Xbox Game Pass Premium -tilauksen kera, joten pelitarjontaa riittää heti alusta alkaen.

Vaikka Ally X:n hinta on monille korkea, Xboxin presidentti Sarah Bond kertoo, että hinta on määritelty täysin Asuksen toimesta. Microsoft on luottanut Asuksen asiantuntemukseen kannettavien pelilaitteiden markkinoilla, ja se on ollut mukana vain markkinoinnissa ja jakelussa.

Samalla Bond vahvisti, että Microsoft työskentelee jo seuraavan sukupolven Xbox-konsolin parissa yhteistyössä AMD:n kanssa. Vaikka tarkka julkaisuajankohta ei ole tiedossa, huhut viittaavat siihen, että uusi konsoli voisi ilmestyä vuonna 2027.