Titanfall 2 elää nyt renessanssia – ilmaisviikonloppu nosti pelaajamäärät hurjiin lukemiin Kommentit pois päältä artikkelissa Titanfall 2 elää nyt renessanssia – ilmaisviikonloppu nosti pelaajamäärät hurjiin lukemiin

Uutisoimme aiemmin Titanfall 2 -pelin nousseista pelaajamääristä ja nyt näyttääkin siltä, ettei voittokulku ole ainakaan vielä loppumassa. Respawn Entertainmentin -räiskintäpeli koki taas kunnioitettavan nousun pelaajamäärissä :llä, kun julkaisu oli pelattavissa -palvelussa ilmaiseksi viikonlopun ajan.  Vuonna 2016 julkaistu peli todisti viikonloppuna, että titaanitaisteluille löytyy vielä kysyntää pelaajien keskuudessa. Steamchartsin mukaan Titanfall 2 sai huiman nousun pelaajamäärissä muutamassa päivässä ja rikkoi samalla pelin yhtäaikaisten pelaajien ennätyksen 27,547 pelaajalla. Pelkästään huhtikuun aikana peli sai noin 4000 pelaajaa lisää, joka on noin 258 prosentin nousu aiemmista lukemista.

Pelaajaluvut varmasti rauhoittuvat tulevaisuudessa, mutta julkaisu on saanut ansaitsemaansa huomiota viimeiaikoina. Yleisesti aliarvostettuna pelinä pidetty Titanfall 2 sai vaisun vastaanoton haastavan julkaisuajankohtansa vuoksi. Nyt useat fanit ovatkin lupailleet palaavansa pelin pariin suurin joukoin. Viimeaikoina pelaajamäärät ovatkin olleet nousussa kaikilla peliä tukevilla alustoilla. Myös pelin sivuilla Reddit -palvelussa ihmisiä on kannustettu palaamaan takaisin pelin ääreen. Monet faneista liittyvät joukkoihin toiveenaan saada kolmas lisäys Respawnin pelisarjaan. Tällä hetkellä tiedossa on Respawnin kehittävän uutta peliä, joka ei tosin olisi Titanfall 3. Uudet luvut ovat kunnioitettava suoritus yli neljä vuotta vanhalta peliltä. Toivotaan siis, että ja Respawn vastaavat fanien pyyntöihin ja aloittavat kehityksen kolmannen pelin osalta.

Titanfall 2 on saatavilla PC, PS4 ja Xbox One -alustoille.

Meccha Chameleon rikkoi 10 miljoonan myydyn pelin rajan kuukaudessa Kommentit pois päältä artikkelissa Meccha Chameleon rikkoi 10 miljoonan myydyn pelin rajan kuukaudessa

Steamissa nähdään välillä tarinoita, jotka muistuttavat siitä, ettei valtava markkinointikoneisto ole aina menestyksen salaisuus. Japanilaisen indie-tiimin kahden tekijän kehittämä nousi yllättäen yhdeksi vuoden 2026 suurimmista pelihiteistä ja nappasi peräti 10 miljoonaa myytyä kappaletta vain 16 päivässä.

Peli julkaistiin kesäkuussa, ja sen takana ovat kehittäjät lemorion_1224 ja Haganeiro. Kaksikko rakensi pelin vain noin kahdessa kuukaudessa ilman maksettua mainontaa. Sen sijaan Meccha Chameleon levisi pelaajien, -lähetysten, -videoiden ja -sisällön kautta kuin digitaalinen kulovalkea.

Pelissä yhdistellään piilosta tuttua ideaa ja kekseliästä naamioitumista. Pelaajat ohjaavat pieniä valkoisia Chameleon-hahmoja, jotka eivät muutu esineiksi perinteisten Prop Hunt -pelien tapaan, vaan piiloutuvat ympäristöön maalaamalla itsensä sopivan värisiksi ja valitsemalla oikean asennon. Hyvä piilopaikka vaatii siis enemmän luovuutta kuin pelkkää onnea ja huonosti valittu naamio voi johtaa nopeasti hauskaan paljastumiseen.

Meccha Chameleon tarjoaa useita pelitiloja, kuten perinteisen Hide-and-Seekin, Infection-tilan sekä Double-tilan, joissa roolit vaihtuvat ottelun aikana. Pelaajia voi olla mukana tavallisissa peleissä noin 2–12, mutta yhteisöpalvelimilla määrä voi nousta suuremmaksi.

Pelistä tekee erityisen vaikuttavan sen valtava kasvu ilman mainosbudjettia. Myynti nousi nopeasti 250 000 kappaleesta kesäkuun puolivälissä aina 10 miljoonaan asti kuun loppuun mennessä. Kehittäjät juhlistivat rajapyykkiä yksinkertaisesti kiittämällä pelaajia tuesta.

Meccha Chameleonin menestys näyttää jälleen kerran, että omaperäinen idea voi päihittää suuret tuotannot. Jos peli on hauska, helposti lähestyttävä ja tarpeeksi kekseliäs, pelaajat voivat tehdä siitä maailmanlaajuisen ilmiön, jopa ilman kallista mainoskampanjaa.

Peruttu The Last of Us -moninpeli herää eloon PC-version jättimäisenä moninpelimodina Kommentit pois päältä artikkelissa Peruttu The Last of Us -moninpeli herää eloon PC-version jättimäisenä moninpelimodina

:n moninpelihistoria ei ehkä koskaan saanut virallista jatkoa, mutta nyt sarjan fanit saavat siihen uudenlaisen “lohdutuspalan”. Pelin alun perin peruttu moninpeliprojekti elää nimittäin uudelleen :lle kehitteillä olevan PvP-modin muodossa.

Modia kehittää modderi Speclizer, joka on julkaissut jo varhaista pelikuvaa projektista. Suunnitelmana on tuoda pelaajien väliset ottelut, joissa ikoniset hahmot kuten Ellie ja Abby voivat kohdata toisensa taistelukentällä. Julkaisua tavoitellaan tälle syksylle, joten aivan vielä ei tarvitse lähteä kilpailemaan selviytymisestä, mutta suunta on selvä.

Ensimmäiset videot paljastavat, että mukana on yllättävän paljon rakenteita, kuten matchmaking-järjestelmä, karttoja ja varustelun valintaa ennen ottelua. Vaikka kokonaisuus on vielä keskeneräinen, se näyttää jo nyt kunnianhimoiselta yritykseltä herättää henkiin idea, joka jäi virallisesti toteutumatta.

Taustalla on Sonyn ja Naughty Dogn vuonna 2023 peruttu -projekti. Studio päätti keskittyä jatkossa yksinpelikokemuksiin, vaikka moninpelille oli suunniteltu pitkä elinkaari ja laaja sisältötuki. Kehittäjien mukaan kunnianhimo kasvoi lopulta liian suureksi yhdelle projektille.

Vaikka virallinen moninpeli jäi historiaan, faniprojekti osoittaa, että kiinnostus sarjan PvP-puoleen ei ole kadonnut mihinkään. Nyt jää nähtäväksi, kuinka pitkälle modderin visio etenee ja pystyykö se täyttämään sen aukon, jonka peruttu moninpeli jätti pelaajien mieliin.