Titanfall 2 elää nyt renessanssia – ilmaisviikonloppu nosti pelaajamäärät hurjiin lukemiin Kommentit pois päältä artikkelissa Titanfall 2 elää nyt renessanssia – ilmaisviikonloppu nosti pelaajamäärät hurjiin lukemiin

Uutisoimme aiemmin Titanfall 2 -pelin nousseista pelaajamääristä ja nyt näyttääkin siltä, ettei voittokulku ole ainakaan vielä loppumassa. Respawn Entertainmentin Titanfall 2 -räiskintäpeli koki taas kunnioitettavan nousun pelaajamäärissä PC:llä, kun julkaisu oli pelattavissa Steam -palvelussa ilmaiseksi viikonlopun ajan.  Vuonna 2016 julkaistu peli todisti viikonloppuna, että titaanitaisteluille löytyy vielä kysyntää pelaajien keskuudessa. Steamchartsin mukaan Titanfall 2 sai huiman nousun pelaajamäärissä muutamassa päivässä ja rikkoi samalla pelin yhtäaikaisten pelaajien ennätyksen 27,547 pelaajalla. Pelkästään huhtikuun aikana peli sai noin 4000 pelaajaa lisää, joka on noin 258 prosentin nousu aiemmista lukemista.

Pelaajaluvut varmasti rauhoittuvat tulevaisuudessa, mutta julkaisu on saanut ansaitsemaansa huomiota viimeiaikoina. Yleisesti aliarvostettuna pelinä pidetty Titanfall 2 sai vaisun vastaanoton haastavan julkaisuajankohtansa vuoksi. Nyt useat fanit ovatkin lupailleet palaavansa pelin pariin suurin joukoin. Viimeaikoina pelaajamäärät ovatkin olleet nousussa kaikilla peliä tukevilla alustoilla. Myös pelin sivuilla Reddit -palvelussa ihmisiä on kannustettu palaamaan takaisin pelin ääreen. Monet faneista liittyvät joukkoihin toiveenaan saada kolmas lisäys Respawnin pelisarjaan. Tällä hetkellä tiedossa on Respawnin kehittävän uutta peliä, joka ei tosin olisi Titanfall 3. Uudet luvut ovat kunnioitettava suoritus yli neljä vuotta vanhalta peliltä. Toivotaan siis, että EA ja Respawn vastaavat fanien pyyntöihin ja aloittavat kehityksen kolmannen pelin osalta.

Titanfall 2 on saatavilla PC, PS4 ja Xbox One -alustoille.

Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä

Assassin's Creed Shadows

Ubisoft on julkaissut Claws of Awaji -lisäosan Assassin’s Creed Shadows -pelille. Uusi alue, viholliset, varusteet ja tarinakokonaisuus tekevät tästä merkittävän lisän jo entuudestaan laajaan peliin.

Uutta tarinaa ja seikkailuja Awajin saarella

Lisäosa sijoittuu Awajin saarelle, jonne päähenkilöt Naoe ja Yasuke matkaavat. Tarina käynnistyy, kun Naoe jäljittää salaperäistä shinobia, ja pian kaksikko kohtaa vaarallisen Sanzoku Ippa -ryhmän. Pelaajat pääsevät tutustumaan vilkkaisiin kaupunkeihin ja merellisiin maisemiin, mutta samalla heidän on varauduttava väijytyksiin ja ansakuolemiin.

Claws of Awaji tarjoaa yli kymmenen tuntia uutta sisältöä pääpelin tapahtumien jälkeen. Mukana on uusia taitoja, aseominaisuuksia, panssareita ja varusteita molemmille hahmoille. Saaren pomoviholliset tuovat omat, ainutlaatuiset haasteensa.

Naoe saa lisäosassa käyttöönsä uuden aseen, bo-sauvan. Se on nopea kahden käden ase, joka soveltuu monipuolisiin yhdistelmähyökkäyksiin useita vihollisia vastaan. Bo-sauvaan voi myös liittää kaiverruksia, jotka antavat lisäominaisuuksia.

Päivityksiä myös peruspeliin

Lisäosan rinnalla peliin on tuotu useita päivityksiä. Uusi New Game+ -tila antaa mahdollisuuden kokea tarina uudelleen säilyttäen hahmon kehityksen ja varusteet. Lisäksi mukana on erityisen haastava Nightmare-vaikeustaso.

Pelaajille on annettu myös mahdollisuus kelata vuorokaudenaikaa sekä paljastaa koko kartta, kun kaikki synkronisointipaikat alueella on saavutettu. Lisäksi tasokattoa on nostettu ja uusia varustetasoja on lisätty.

Peruspeli nyt alennuksessa

Claws of Awaji ilmestyi 16. syyskuuta 2025 kaikille alustoille, joilla Assassin’s Creed Shadows on saatavilla. Lisäosa sisältyi ilmaiseksi ennakkotilauksiin, mutta sen voi ostaa erikseen myös jälkikäteen.

Peruspeli on tällä hetkellä jopa 40 prosentin alennuksessa Ubisoft Storessa ja muissa jälleenmyyntikanavissa, joten uusi lisäosa tulee sopivaan aikaan houkuttelemaan uusia ja vanhoja pelaajia takaisin 1500-luvun Japaniin sijoittuvaan seikkailuun.

Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa Kommentit pois päältä artikkelissa Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa

Ranskalaisstudio Sandfall Interactiven ensimmäinen peli Clair Obscur: Expedition 33 on myynyt jo yli 4,4 miljoonaa kappaletta. Viralliset luvut pysähtyivät vielä kesällä 3,3 miljoonaan, mutta kehittäjät lipsauttivat todellisen määrän suorassa haastattelussa ranskalaiselle striimaajalle.

Peli julkaistiin huhtikuun lopussa PC:lle ja konsoleille, ja se oli heti ilmestymispäivänään myös Xbox Game Passissa. Kilpakumppanina oli varsin kova nimi, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, mutta siitä huolimatta Sandfallin debyytti RPG on onnistunut loistavasti.

Kriitikot ovat suitsuttaneet peliä modernina roolipelien klassikkona. Pelin vahvuutena pidetään sitä, että se osaa lainata elementtejä muista roolipeleistä mutta tekee niistä oman näköistään.

Sandfall julkaisi hiljattain päivityksen 1.4.0, joka toi muun muassa Battle Retry -toiminnon, visuaalisia parannuksia ja bugikorjauksia. Ja jos myyntiluvuista voi jotain päätellä, Clair Obscur ei jää yhdeksi peliksi, siitä on jo suunnitteilla kokonainen pelisarja.