Titanfallin battle royale spinoff Apex Legends nyt saatavilla Kommentit pois päältä artikkelissa Titanfallin battle royale spinoff Apex Legends nyt saatavilla

Kuten monet muutkin pelifirmat, myös EA:n alaisuudessa toimiva Respawn Entertainment on hypännyt mukaan battle royale huumaan ja julkaissut oman tulkintansa Apex Legendsin. Peli pohjautuu samaisen yhtiön tuottamaan Titanfall -sarjaan, mutta siinä ei kuitenkaan nähdä peleistä tuttuja mecha-robotteja.

Apex Legends on kuin yhdistelmä Overwatchia ja Call Of Dutyn Blackout -pelimuotoa. Pelaaja voi valita kuudesta eri hahmotyypistä, joilla on erityyppiset ominaisuudet. Pelissä ryhmät koostuvat kolmesta pelaajasta ja yhteensä pelaajia on 60.

Kehittäjä lupailee pelille jatkokehitystä muista saman kategorian peleistä tutulla Seasons -menetelmällä. Kaudet tuovat uusia tavaroita, aseita sekä hahmoja.

Apex Legends on ladattavissa ilmaiseksi Xbox One ja Playstation 4 -konsoleille sekä Origin -kaupasta PC:lle.

F1 25 -formulapeli kokeiltavissa ilmaiseksi viikonloppuna – haasta Ollie Bearman Kommentit pois päältä artikkelissa F1 25 -formulapeli kokeiltavissa ilmaiseksi viikonloppuna – haasta Ollie Bearman

EA Sports F1 25

Electronic Arts tarjoaa F1-faneille vauhdikkaan viikonlopun, kun EA Sports F1 25 avautuu kaikkien pelattavaksi maksutta 16.–20. lokakuuta. Samalla pelaajat pääsevät haastamaan Haas-tallin nuoren tähden Ollie Bearmanin upouudessa Pro Challengessa.

Kaikki pelitilat auki koko viikonlopun

PlayStation 5:llä, Xbox Series X ja S:llä sekä PC:llä (Steam) pelattavissa oleva ilmaisjakso tarjoaa täyden pääsyn vuoden 2025 Formula 1 -kauden sisältöihin. Mukana ovat sekä tarinallinen Braking Point, My Team 2.0 että tuore F1 World -pelitila.

Ilmaispeluu on ajankohtainen erityisesti siksi, että oikea F1-karavaani saapuu samaan aikaan Austiniin Yhdysvaltain osakilpailuun. Kyseessä on samalla Haas-tallin kotikisa, jota juhlistetaan pelissä erikoistapahtumalla.

Haasta Bearman ja voita erikoislivery

Viikonlopun erikoisherkkuna toimii Haas Pro Challenge, jossa pelaajat yrittävät päihittää Ollie Bearmanin kierrosajan Circuit of the Americas -radalla. Bearman kisasi aikaa vastaan tallikaveriaan Esteban Oconia vastaan – ja nappasi voiton.

Haaste on avoinna F1 World -tilassa, ja sen suorittamalla pelaajat voivat avata Haas-tallin vuoden 2025 USA GP -erikoisvärityksen. Livery saapuu peliin samanaikaisesti oikean kisan kanssa, joten autenttisuudesta ei tingitä.

“Ocon yritti kyllä parhaansa, mutta en todellakaan antanut sitä nopeinta aikaa helpolla. Nyt on teidän vuoronne – katsotaan kuka on tarpeeksi nopea.”

naureskeli Bearman

Tuplapisteet ja alennuksia uusille pelaajille

Ilmaisjakson aikana pelissä on käynnissä tuplapisteet Podium Passiin, joten eteneminen käy tavallista nopeammin. Mikäli kokeilu koukuttaa, voi pelin lunastaa omakseen 30 % alennuksella 20. lokakuuta asti. Ale koskee Xboxin, Steamin ja PlayStationin (vain Standard Edition) digikauppoja. Kaikki ilmaispelissä ansaittu sisältö ja edistyminen säilyvät ostetussa versiossa.

Lisätietoa pelistä voi lukea Formula 1 -peliblogista ja pelin virallisista somekanavista.

Battlefield 6 myynyt hurjat 6,5 miljoonaa kappaletta ensimmäisinä päivinään Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 myynyt hurjat 6,5 miljoonaa kappaletta ensimmäisinä päivinään

Electronic Artsin tuorein räiskintäpeli Battlefield 6 on saanut lentävän lähdön. Analyytikko Rhys Elliottin (Alinea Analytics) mukaan peliä on myyty ensimmäisten päivien aikana peräti 6,5 miljoonaa kappaletta – lähes Call of Duty -luokan julkaisulukemia. Myynti vastaa noin 350 miljoonan euron tuloja.

Steam-versio on ollut erityisen suosittu, se vastaa yli puolta kokonaismyynnistä, noin 3,5 miljoonaa kopiota ja 220 miljoonan euron liikevaihtoa. PS5-versiota myytiin 1,5 miljoonaa ja Xbox Series X|S -versiota 1,2 miljoonaa kappaletta. Pelin yhtäaikainen pelaajamäärä Steamissa on rikkonut jopa 747 000 pelaajan rajan, eli enemmän kuin EA:n aiemmassa menestyspelissä Apex Legendsissä.

Elliottin mukaan julkaisu on EA:n historian menestynein premium-ampujapelin lanseeraus, mutta todellinen haaste on vielä edessä: pystyykö Battlefield 6 säilyttämään momenttinsa pitkällä aikavälillä?

Pelin ensimmäinen kausi alkaa 28. lokakuuta, jolloin sen odotettu battle royale -tila on myös huhujen mukaan tulossa julki. Marraskuussa ja joulukuussa julkaistavat lisäosat tuovat mukanaan uusia karttoja, aseita ja pelimuotoja, EA:n toki toivoessa, että räiskintähitti pysyy pinnalla yhtä pitkään kuin sen pahin kilpailija.