Tulevan Zelda -elokuvan ohjaaja haaveili pestistään jo vuonna 2010 Kommentit pois päältä artikkelissa Tulevan Zelda -elokuvan ohjaaja haaveili pestistään jo vuonna 2010

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

ilmoitti live-action Legend of Zelda -elokuvasta, jossa ohjaajana toimii Wes Ball. Tämä oli ilmeisesti tilaisuus, jota Ball on toivonut jo pitkään, jos vuoden 2010 twiittiin on lainkaan uskomista.

”Koska minulla ei koskaan ollut toivoa ohjata sitä… seuraava suuri mo-cap Avatarin kaltainen elokuva pitäisi olla… THE ”, Ball kirjoitti X/Twitterissä jo vuonna 2010.

Ball on saavuttanut menestystä Maze Runner -elokuvilla, jotka julkaistiin vuosina 2014, 2015 ja 2018. Hän toimii myös ohjaajana elokuvassa Kingdom of the Planet of the Apes, joka on määrä julkaista vuonna 2024. Näiden projektien menestys näyttää riittäneen saamaan hänet yhden kaikkien aikojen halutuimmista projekteista pelihistoriassa.

Nintendo tuo viimein valkokankaille Legend Of Zelda -elokuvan live-action-muodossa lukuisten huhumyllyjen jälkeen.

Nintendo jakoi virallisen ilmoituksen sijoittajille, mutta yksityiskohdat ovat vielä melko niukahkoja. Elokuvan tuottajina toimivat Nintendon Shigeru Miyamoto ja Arad Productionsin puheenjohtaja Avi Arad, entinen Marvel Studiosin perustaja ja toimitusjohtaja. Sony Pictures Entertainment vastaa teatterijakelusta sekä elokuvan rahoituksesta yhdessä Nintendon kanssa. Deadline Hollywoodin mukaan Jurassic World -käsikirjoittaja Derek Connolly kirjoittaa käsikirjoituksen.

Xbox harkitsee paluuta yksinoikeuspeleihin Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox harkitsee paluuta yksinoikeuspeleihin

Xbox 2042

Pelijätti Microsoftin -puolella kytee jälleen iso strateginen pohdinta. Tuoreiden huhujen mukaan yhtiön sisällä käydään erittäin suuria keskusteluja siitä, pitäisikö Xboxin palata vahvemmin yksinoikeuspeleihin, eli peleihin, joita ei julkaistaisi kilpaileville alustoille.

Taustalla on viime vuosien selkeä suunnanmuutos, jossa Xbox on vienyt entisiä yksinoikeuksiaan myös muille konsoleille, kuten :lle. Tämä on tuonut myyntiä, mutta samalla herättänyt huolta. Jos samat pelit saa muualtakin, miksi ostaa Xbox-konsoli? Sisäpiirilähteiden mukaan osa johdosta pelkää, että brändin vetovoima ja laitteiston merkitys voivat kärsiä pitkällä aikavälillä.

Keskustelussa onkin kyse isosta identiteettikysymyksestä. Onko Xbox ennen kaikkea laite-ekosysteemi vai pelijulkaisija? Näitä kahta roolia on vaikea tasapainottaa. Jos painopiste siirtyy täysin pelien julkaisuun kaikille alustoille, Xbox-konsolit voivat jäädä sivurooliin, vähän kuin Microsoftin Surface-laitteet, joiden asema markkinoilla on hiipunut.

Katse on käännetty myös menneisyyteen, erityisesti -aikaan, jolloin yksinoikeuspelit kuten ja vetivät pelaajia vahvasti Xboxin leiriin. Samanlaisen menestyksen saavuttaminen uudelleen ei kuitenkaan tapahdu hetkessä, vaan vaatisi vuosien määrätietoista panostusta.

Mielenkiintoista kyllä, myös kilpailija saattaa olla liikkumassa samaan suuntaan rajoittamalla omien peliensä julkaisua muille alustoille. Jos näin käy, peliala voi hyvinkin palata aikaan, jolloin yksinoikeuspelit olivat keskeinen syy konsolin ostamiseen.

Toistaiseksi kyse on kuitenkin huhuista, eikä mitään päätöksiä ole tehty. Tulevat vuodet voivat määrittää uudelleen sen, millä perusteella pelaajat valitsevat seuraavan konsolinsa ja kuinka paljon he ovat valmiita siitä maksamaan.

Yllätysveto Gearboxilta: Uusi Borderlands-peli julkaistiin ilmaiseksi mobiililaitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Yllätysveto Gearboxilta: Uusi Borderlands-peli julkaistiin ilmaiseksi mobiililaitteille

Borderlands 4

Vasta maaliskuussa 4 -lisäsisältöä julkaissut pelisarja on saanut täysin uuden pelin. Tällä kertaa kyseessä on mobiilialustoille suunnattu Borderlands Mobile, jonka kehityksestä vastaa Gearboxin sijaan mobiilipelijätti Zynga.

Peli on julkaistu ilman suurta ennakkomainontaa, mikä on saanut fanit hieraisemaan silmiään.Aito Borderlands-kokemus taskukoossaVaikka kyseessä on mobiilipeli, se on ulkoasultaan uskollinen sarjan tunnetulle cel-shading-tyylille. Mukana ovat kaikki tutut elementit: Vault-holvit, Claptrap-robotit ja jatkuva jahti yhä tehokkaammista aseista.

Pelin keskeiset ominaisuudet:

  • Yhteistyöpeli (Co-op): Voit metsästää varusteita yhdessä ystäviesi kanssa.
  • Optimoidut kontrollit: Pelattavuus on sovitettu kosketusnäytöille, mutta peli tukee myös ohjaimia (kuten Backbone).
  • Uusi kampanja: Peli sisältää täysin uuden tarinan, jonka tehtävät on suunniteltu lyhyiksi ja mobiiliystävällisiksi.
  • Hahmot: Julkaisuhetkellä pelattavana on yksi hahmo, mutta määrä nousee myöhemmin neljään Vault Hunteriin.

Pelaajat hämmästyivät laadusta

Ensimmäiset pelaaja-arviot ovat olleet yllättävän positiivisia. Redditissä fanit ovat raportoineet, ettei kyseessä ole pelkkä halpa rahastus, vaan peli tuntuu oikealta Borderlandsilta. ”Olen aidosti shokissa. Latasin pelin, ja tämä on oikeasti Borderlandsia eikä mikään kikka”, eräs pelaaja hehkutti.

Peli ei kuitenkaan sisällä :n kaltaista laajaa avointa maailmaa. Lisäksi osa ominaisuuksista, kuten Battle Passin hinnoittelu, on vielä vahvistamatta.

Saatavuus Suomessa

Tällä hetkellä peli näyttää olevan julkaistu rajoitetusti Apple-laitteille Yhdysvalloissa. Globaalin julkaisun – ja siten myös Suomen App Storen sekä Android-version – odotetaan seuraavan perässä hyvin pian.