Tulevasta Hell is Us -pelistä saatiin ensimmäinen traileriKommentit pois päältä artikkelissa Tulevasta Hell is Us -pelistä saatiin ensimmäinen traileri
Julkaisija NACON sekä kehittäjä Rogue Factor ovat paljastaneet täysin uuden pelin nimeltään Hell is Us. Voit katsoa pelin trailerin alta.
Tulevan toiminta-seikkailupelin luovana johtajana toimii entisen Eidoksen Art Director Jonathan Jacques-Belletête, joka on vastannut mm. Deus Ex -pelien kuten Human Revolution ja Mankind Divided suunnittelusta.
Pelissä pelaajat joutuvat sisällissodan keskelle ja taistelemaan mysteerisiä otuksia vastaan. Samalla pelaajat koittavat selviytyä ja selvittää alueen historiaa.
Pelissä ei tule olemaan tarkkaa tehtävälistaa tai tarkkoja pisteitä kartalla. Pelaajat ohjaantuvat puhtaasti seikkailun, tunteen sekä vaistojen varassa.
Ubisoft juhlistaa For Honorin kymmenettä pelivuotta tuoreella Cycle of War -kaudella, joka tuo mukanaan uuden pelimuodon, Battle Passin ja kokonaisen vuoden verran sisältöä.
Rauhan aika on ohi Heathmoorissa
For Honor on pitänyt pelaajansa taistelukentillä jo lähes vuosikymmenen. Nyt alkaa uusi luku, kun peli avaa kymmenennen pelivuotensa Cycle of War -kaudella.
Edellinen pelivuosi päättyi Guljinin pakottamaan, hauraaseen rauhaan. Knight Gryphon ei kuitenkaan hyväksy näitä ehtoja. Sen sijaan hän kutsuu menneisyyden legendaariset sankarit takaisin taisteluun, ja sodan sykli pyörähtää jälleen käyntiin.
Kauden myötä pelaajille avautuu joukko uusia ja uudistettuja asuja sekä varusteita.
Arena of Echoes tuo kolmen tiimin kaaosmoodin
Kauden kiinnostavin uutuus on rajatun ajan pelimuoto Arena of Echoes, joka on pelattavissa 2. huhtikuuta saakka.
Pelimuoto rikkoo For Honorin tutun kaavan: kahden pelaajan ryhmät liittyvät pomohahmon johtoon, ja kolme tällaista tiimiä ottaa yhteen 3 vastaan 3 vastaan 3 -otteluissa. Asetelma on kaaottinen ja lupaa tiukkaa kilpailua useammalta kuin yhdeltä suunnalta kerralla.
Koko vuosi täynnä sisältöä
Cycle of War -kauden mukana saapuu myös uusi Battle Pass -palkintokortti sekä Arena of Echoes -pelikenttä.
Koko kymmenes pelivuosi täydentyy vähitellen uusilla sankarihahmoilla, lisäpelialueilla, Hero skin -lisäyksillä ja erilaisilla pienpalkinnoilla. Lupaukset ovat näin ollen varsin mittavat heille, jotka aikovat pysyä Heathmoorin taistelukentillä pitkälle vuoteen.
For Honor on saatavana PlayStation 4– ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle. Peli toimii yhteensopivuustilassa myös PlayStation 5– ja Xbox Series X -laitteilla. Lisäksi se kuuluu Ubisoft+-tilauspalveluun.
Julkaisija NACON ja kehittäjä ACE Team ovat paljastaneet julkaisupäivän tulevalle kauhupelille The Mound: Omen of Cthulhu. Yhteistyöhön keskittyvä seikkailu ilmestyy 15. heinäkuuta 2026 PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille.
Peli on saanut inspiraationsa kirjailija H. P. Lovecraftin kosmisesta kauhusta. Pelaajat muodostavat 2–4 hengen tutkimusretkikunnan, joka lähetetään tutkimaan salaperäistä saarta. Tehtävänä on kerätä aarteita, löytää kadonnut henkilö ja selvittää muinaisen linnoituksen kohtalo. Mielellään niin, että retkikunta pääsee myös hengissä takaisin.
Retki ei kuitenkaan ole mikään rauhallinen aarteenmetsästys. Viidakko kätkee sisäänsä oudon ja vihamielisen maailman, jossa outojen olentojen määrä kasvaa sitä mukaa mitä pidempään pelaajat viipyvät saarella. Varusteet ovat rajallisia ja aseet heikkoja, joten usein viisainta on hiipiä ja paeta sen sijaan, että yrittäisi taistella kaikkea vastaan.
Lisäksi pelaajien on pidettävä huolta mielenterveydestään, kirjaimellisesti. Kosmisen kauhun kohtaaminen saa hahmot näkemään hallusinaatioita: liittolainen voi näyttää hirviöltä, harmiton maasto paljastua kuolemanansaksi tai viidakko alkaa elää omaa elämäänsä. Jos tutkimusretki päättyy hengissä paluuseen, kapteeni on tyytyväinen… mutta uusia, entistä vaarallisempia sopimuksia on jo odottamassa.