Turtle Beachin lentosimulaatio-ohjain saapui myyntiin SuomessaKommentit pois päältä artikkelissa Turtle Beachin lentosimulaatio-ohjain saapui myyntiin Suomessa
Turtle Beach hyppäsi lentosimulaatio-ohjainten maailmaan uuden VelocityOne Flight -ohjausjärjestelmän myötä ja sen ensimmäiset kappaleet myytiin nopeasti loppuun. Nyt laite on saapunut myyntiin Xboxille ja PC:lle myös Suomessa.
Ilmailuinsinöörien ja lentäjien kanssa yhteistyössä kehitetty VelocityOne Flight tarjoaa intuitiivisia ja realistisia ohjauskontrolleja. Eri tasoiset käyttäjät voivat kokea lennon todellisen jännityksen kaiken kattavalla järjestelmällä.
Erityisesti Microsoft Flight Simulator -peliä varten suunnitellusta järjestelmästä löytyvät 180° yoke-ohjain sisäänrakennetulla peräsinsäädöllä. Mukana on myös modulaarinen kaasuohjain, jolla voi erikseen säätää neljän moottorin tehoja.
VelocityOne Flight on saatavilla nyt 399 euron hintaan.
MOUSE: P.I. For Hire on noussut yllättäväksi hitiksi vain muutamassa viikossa. Mustavalkoinen, vanhoja Disney-piirrettyjä muistuttava räiskintäpeli on myynyt jo noin 730 000 kappaletta, ja sen julkaisija PlaySide Studios kertoo saaneensa kaikki peliin sijoitetut rahat takaisin ennätysnopeasti.
Kyseessä on kehittäjä Fumi Gamesin ensimmäinen peli, joten debyyttiä voi pitää melkoisena napakymppinä. Peli julkaistiin huhtikuussa pienoisen viivästyksen jälkeen ja vastaanotto on ollut vahva sekä pelaajien että kriitikoiden keskuudessa. Erityisesti sen 1930-luvun piirrosanimaatioita muistuttava tyyli on kerännyt huomiota.
Myyntiä on tullut kaikilla alustoilla, eli PS5:llä, Xbox Series -konsoleilla, Nintendo Switch 2:lla sekä PC:llä Steamissa. Yllättävää kyllä, puolet myynneistä tuli konsoleilta. Julkaisijan mukaan peli on saanut näkyvyyttä erityisesti konsolien digikaupoissa, mikä on auttanut vauhdittamaan menestystä.
Rahaa peli on ehtinyt takoa arviolta noin 18,9 miljoonaa euroa. Se riitti kattamaan kaikki kehitys-, julkaisu- ja markkinointikulut alle kuukaudessa julkaisusta. Indie-peliksi suoritus on todella kova varsinkin aikana, jolloin moni suuri pelikin kamppailee näkyvyydestä.
Pelissä pääosaa esittää tunnettu näyttelijä Troy Baker, jonka ääni on tuttu muun muassa The Last of Us -sarjasta ja Indiana Jones and the Great Circleista. Hänen tulkitsemansa Jack Pepper on sikaria jauhava etsivähiiri, jonka luotien täyteistä seikkailua säestää svengaava jazzhenkinen orkesterimusiikki. Lopputulos on juuri niin sekava ja tyylikäs kuin miltä se kuulostaakin.
007 First Light saa paljon huomiota jo ennen julkaisuaan, ja nyt yksi tärkeimmistä teknisistä kysymyksistä on saanut vastauksen. Kehittäjä IO Interactive on vahvistanut, että peli pyörii 60 kuvataajuudella sekunnissa PlayStation 5 Pro -konsolilla.
Aiemmin pelin esittelymateriaali herätti huolta suorituskyvystä, sillä toiminta näytti paikoin nykivältä erityisesti suurissa toimintakohtauksissa. Nyt studio kertoo käyttäneensä lisäaikaa optimointiin ja saaneensa tilanteen kuntoon. Lopputuloksena 60 fps on saatavilla suorituskykytilassa myös perus-PS5:llä, kun taas laadukkaampi grafiikkatila pyörii 30 fps:n nopeudella.
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että pelaajat voivat valita joko sulavan toiminnan tai visuaalisesti näyttävämmän Bond-elämyksen välillä. IO Interactive ei ole vielä tarkentanut, miten peli toimii Xbox Series X -konsoleilla tai kevyemmällä Series S -mallilla, mutta oletettavasti tarjolla on samankaltaiset vaihtoehdot kuin PlayStationilla.
Bond-peli on kuitenkin selvästi yksi vuoden odotetuimmista julkaisuista. Hitman-sarjasta tunnettu IO Interactive lupaa, ettei uusi 007-seikkailu vie studion huomiota pois sen tunnetuimmasta brändistä, mutta samalla se haluaa tehdä Bondista modernin, toimintapainotteisen vakoojaseikkailun.
007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta 2026 PC:lle sekä nykyisille Xbox- ja PlayStation-konsoleille. Nyt ainakin yksi asia on varma, että Bond ei enää seikkaile nykivässä 007 fps -tilassa.