Tyylikästä ja tehokasta työskentelyä – Logitech julkaisi uudet POP -oheislaitteet Kommentit pois päältä artikkelissa Tyylikästä ja tehokasta työskentelyä – Logitech julkaisi uudet POP -oheislaitteet

Logitech POP

Logitech on lanseerannut uuden POP -tuoteperheen, joka tarjoaa tyylikkään ja tehokkaan ratkaisun niille, jotka haluavat lisätä persoonallisuutta työasemaansa. Näppäimistön ja hiiren avulla voit räätälöidä työskentelysi omiin tarpeisiisi ja parantaa tuottavuuttasi.

Logitech POP Icon Keys -näppäimistö

Logitech on esitellyt uuden POP Icon Keys -näppäimistön, joka yhdistää tyylikkään ulkonäön ja tehokkaan toiminnallisuuden. Näppäimistön matalaprofiiliset näppäimet tarjoavat miellyttävän kirjoitustuntuman ja hiljaisen painallusvasteen. Näppäimistö on helppo räätälöidä omien tarpeiden mukaan Logi Options+ -sovelluksen avulla. Voit määrittää näppäimiin erilaisia toimintoja, kuten sovellusten käynnistyksiä tai makroja. Näppäimistöllä voi hallita jopa kolmea laitetta samanaikaisesti.

Logitech POP -hiiri

Uudistettu Logitech POP -hiiri on täydellinen kumppani POP Icon Keys -näppäimistölle. Hiiren SmartWheel-vierityspainikkeella voit vierittää sekä nopeasti että tarkasti. Hiiren hiljaiset painikkeet vähentävät häiritsevää ääntä. Myös hiiren painikkeita voi räätälöidä Logi Options+ -sovelluksella.

POP Icon Combo

Logitech tarjoaa myös POP Icon Combo -yhdistelmäpaketin, joka sisältää sekä näppäimistön että hiiren. Tämä on kätevä vaihtoehto niille, jotka haluavat päivittää työasemansa kerralla.

Logitech on panostanut kestävään kehitykseen ja käyttänyt POP-tuotteissa kierrätysmuovia. Lisäksi tuotepaketit on valmistettu FSC-sertifioidusta materiaalista.

Saatavuus ja hinta

Logitech POP Icon Keys -näppäimistö, POP-hiiri ja POP Icon Combo -yhdistelmäpaketti ovat nyt saatavilla. Hiiren hinnaksi muodostuu 29,99 euroa ja näppäimistölle hintaa kertyy 59,99 euroa. Yhdistelmän voi hankkia hintaan 79,99 euroa.

Razer julkaisee pinkin unelmamalliston K-pop-faneille Kommentit pois päältä artikkelissa Razer julkaisee pinkin unelmamalliston K-pop-faneille

Razer on paljastanut yhteistyön maailman suurimman K-pop-ryhmän Blackpinkin kanssa, mutta jotain tärkeää puuttuu: kuulokkeet. Uusi Blackpink x Razer -mallisto sisältää pinkkejä versioita perus-PC-lisävarusteista, kuten Razer Enki X -tuolista, Ornata V3 TKL -näppäimistöstä ja DeathAdder-hiirestä, mutta kuulokkeet, joilla fanit voisivat oikeasti kuunnella suosikki-kappaleitaan, loistavat poissaolollaan.

Tuolissa on 100 asteen hartiakaari ja leveä istuin, ja sen mustan värin tilalla on pinkit aksentit sekä Blackpinkin logo. Näppäimistökin on saanut saman pinkin käsittelyn, ja hiiri on varustettu 6 400 DPI:n anturilla ja viidellä ohjelmoitavalla napilla. Kaiken kruunaa pinkki hiirimatto, jossa näkyvät Razerin ja Blackpinkin logot.

Vaikka mallisto näyttää upealta ja tekee PC-pöydästä todellisen Blackpink-pyhätön, kuulokkeiden puuttuminen ihmetyttää. Aiemmat Razer-yhteistyöt, kuten viime vuoden Gengar-kokoelma, sisälsivät kuulokkeet, joten tämän rajoitettu erä tuntuu hieman vajaalta.

Blackpink x Razer -tuotteet debytoivat 21. tammikuuta Hongkongin World Tour Deadline Pop-Up Storessa ja saapuvat myöhemmin keväällä myös muualle. Hinnat ovat vielä pimennossa, mutta luvassa on todennäköisesti pientä lisämaksua lisenssistä. Blinksit, valmistautukaa, PC-pöytänne voi pian saada ihan uuden, pinkin ilmeen, vaikka korvat joutuvatkin odottamaan omia kuulokkeitaan.

Logitech heittää kytkimet romukoppaan – uusi huippuhiiri on tehty esports-eliitille Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech heittää kytkimet romukoppaan – uusi huippuhiiri on tehty esports-eliitille

Logitech on tehnyt rohkean liikkeen seuraavassa huippupelihiiressään. Uusi Logitech G Pro X2 Superstrike luopuu kokonaan perinteisistä mekaanisista hiirikytkimistä ja korvaa ne haptisella järjestelmällä, joka reagoi sormen painallukseen aiempaa nopeammin. Tavalliselle pelaajalle muutos voi kuulostaa oudolta, mutta kilpapelaajille tämä on juuri sellaista herkkua, josta kädet alkavat syyhytä.

Superstrike-teknologia perustuu analogiseen tunnistukseen, jossa pelaaja voi itse säätää, missä kohtaa painallus rekisteröityy, sekä vasemmalle että oikealle painikkeelle erikseen. Logitech lupaa nopeampaa reagointia ja parempaa tarkkuutta, kuitenkaan tinkimättä siitä napakasta “klikistä”, jota Pro X -sarjan hiiret ovat tunnettuja.

Muilta osin hiiri on tuttua huippuluokkaa. Painoa on vain 65 grammaa, käytössä on Logitechin Hero 2 -sensori jopa 44 000 DPI:n tarkkuudella ja 888 IPS -seurantanopeudella. Akun luvataan kestävän jopa 90 tuntia, joten latauskaapeli ei ole jatkuvasti tiellä ratkaisuhetkillä.

Hiiri on nyt ennakkotilattavissa Logitechin omasta kaupasta, ja toimitukset alkavat 11. helmikuuta. Hintaa laitteella on noin 180 dollaria, eli euroissa pyöreästi noin 165–170 euroa. Se on enemmän kuin monilla kilpailevilla huippuhiirillä, mutta Logitech uskoo Superstriken olevan seuraava iso askel nopeutta ja tarkkuutta janoaville.

Rehellisesti sanottuna tämä ei ole hiiri jokaiselle. Satunnaispelaaja tuskin huomaa mikrosekunteja siellä tai täällä, mutta turnaustasolla niillä voi olla merkitystä. Jos haluaa nähdä, mihin esports-huippu on menossa, Superstrike antaa siitä varsin selkeän vihjeen.