Ubisoft juhlii Notre Damen avaamista Assassin’s Creed -pelin avulla Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft juhlii Notre Damen avaamista Assassin’s Creed -pelin avulla

Assassin's Creed Syndicate

Ubisoft Juhlii Notre Damen Avaamista Assassin's Creed Unity -Mainoksella

Vive la France! Ubisoft on juhlinut Pariisin Notre Dame -katedraalin uudelleenavaamista julkaisemalla mainoksen Assassin's Creed Unity -pelistä, joka sijoittuu Pariisiin Ranskan vallankumouksen aikaan.

PC Gamerin mukaan Ubisoft jakoi YouTubeen videon Assassin's Creed Unity Tribute: Explore Notre Dame with Arno juhlistaakseen historiallista uudelleenavaamista. 1100-luvulla rakennettu Notre Dame tuhoutui tulipalossa 15. huhtikuuta 2019 ja pysyi suljettuna 7. joulukuuta 2024 asti.

Juhlistaaksemme tätä historiallista uudelleenavaamista liity legendaariseen Assassiniimme Arnoon ja palaa tarkkaan jäljiteltyyn Pariisiin Ranskan vallankumouksen aikana. Vilkkaista kaduista katedraalin korkeuksiin, nauti yksinoikeudellisesta kierroksesta Assassin's Creed Unityn maailmassa. – Ubisoft sanoi videon kuvauksessa.

Video leikkaa todellisen Notre Damen kuvia ja Assassin's Creed Unityn pelikohtauksia rinnakkain. Päähenkilö Arno kiipeää tietysti katedraalin huipulle ihailemaan Pariisin näkymiä.

Aikoinaan vuosittain julkaistu Assassin's Creed -sarja on hiljennyt viime aikoina, sillä viimeisin täyspitkä osa, Valhalla, julkaistiin vuonna 2020. Ubisoftin piti julkaista feodaaliseen Japaniin sijoittuva Assassin's Creed Mirage marraskuussa, mutta peli siirrettiin vuoteen 2025 yhtiön sisäisten ongelmien takia.

Ubisoft on myös luopumassa maksullisesta lisäsisällöstä, kuten Season Pass -kausipasseista ja varhaisesta pelioikeudesta, joka on maksullinen pääsy peliin muutama päivä ennen virallista julkaisua.

Far Cry 4 saa viimein 60 fps -päivityksen PlayStation 5:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Far Cry 4 saa viimein 60 fps -päivityksen PlayStation 5:lle

Far Cry 4

Yli vuosikymmen julkaisunsa jälkeen 4 on saanut :llä 60 fps -tuen version 1.08 muodossa. Päivitys huomattiin ensin -käyttäjän gael_74 toimesta ja sen vahvistaa pelin virallinen päivityshistoria. Vaikka ei ole pitänyt tästä meteliä, on uutinen otettu ilolla vastaan – ainakin niissä piireissä, jotka eivät juuri ehtineet pelin läpi ennen päivitystä.

Vuonna 2014 julkaistu vei pelaajat kuvitteelliseen Himalajan alueeseen Kyratiin, jossa tarinan keskiössä on karismaattinen antagonisti Pagan Min. Pelin avoin maailma, pystysuora maasto ja vapaus taisteluun, metsästykseen ja tutkimiseen tekivät siitä yhden sarjan pidetyimmistä osista. Peli sai paljon kehuja, kiittäen erityisesti pelattavuutta ja monipuolista sisältöä, vaikka hahmot jäivätkin hieman ohuiksi.

Päivitys liittyy Ubisoftin laajempaan strategiaan päivittää -aikakauden pelejä uusille konsoleille. Aiemmin samaan 60 fps -käsittelyyn ovat päässeet muun muassa Assassin's Creed Origins ja Syndicate. Fanit toivovat nyt, että ja seuraavat perässä.

Valitettavasti päivitys tuli liian myöhään joillekin: eräs pelaaja kommentoi surullisesti juuri keränneensä Platinum-trophyn vain kolme päivää ennen päivitystä.

Ubisoftin tilanne on muutenkin mielenkiintoinen. Viime kuussa yhtiö sai massiivisen 1,25 miljardin dollarin sijoituksen Tencentiltä, ja perusti uuden tytäryhtiön keskittyen Assassin's Creed, Far Cry ja -brändeihin. Tämän taustalla ovat paitsi yhtiön viimeaikaiset taloudelliset vaikeudet ja irtisanomiset, myös tarve vahvistaa asemiaan menestyneiden sarjojensa kautta.

Nyt kun Far Cry 4 on entistä sulavampi pelattava :llä, se tarjoaa hyvän syyn palata – tai tutustua – tähän räjähtävään seikkailuun vuoristomaisemissa.

Microsoft vahvisti: Windows 11 -päivitys rikkoo Ubisoftin pelejä Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft vahvisti: Windows 11 -päivitys rikkoo Ubisoftin pelejä

on vahvistanut, että -version 24H2 päivitys aiheuttaa vakavia ongelmia useille Ubisoftin peleille, kuten Star Wars Outlaws ja Assassin's Creed Valhalla. Ongelman vuoksi yhtiö on tilapäisesti estänyt kyseisen päivityksen laitteilla, joilla nämä pelit on asennettu.

Ongelman yksityiskohdat

Microsoftin mukaan version 24H2 päivittäneet käyttäjät voivat kohdata seuraavia ongelmia:

  • Pelit eivät käynnisty tai jäävät jumiin latausruutuun.
  • Musta ruutu, joka estää pelin käytön kokonaan.

Vaikutuksen alaiset pelit ovat:

Tilapäiset toimenpiteet

Microsoft on asettanut yhteensopivuuseston, joka estää 24H2-päivityksen jakelun laitteille, joilla on asennettuna näitä Ubisoftin pelejä. Tämä suojaustoimi pyrkii ehkäisemään lisäongelmia, kunnes ratkaisu löytyy.

Ubisoftin osittainen korjaus

julkaisi Star Wars Outlaws -pelille korjauksen (Title Update 1.4), mutta Microsoft varoittaa, että ongelmat voivat silti jatkua muissa peleissä.

Mitä pelaajien tulisi tehdä?

Ubisoftin pelejä PC:llä pelaaville suositellaan seuraavaa:

  1. Vältä päivittämistä Windows 11:n versioon 24H2 toistaiseksi.
  2. Jos olet jo päivittänyt, odota Microsoftin tai Ubisoftin korjauspäivityksiä.
  3. Seuraa Microsoftin tukisivuja ja tiedotteita lisäohjeiden saamiseksi.

Ongelman lopulliselle korjaukselle ei ole vielä annettu aikataulua. Toistaiseksi pelaajien kannattaa pysyä aiemmissa Windows 11 -versioissa välttääkseen yhteensopivuusongelmat.