Ultimate Ears Miniroll – kannettava kaiutin seikkailunhaluisille Kommentit pois päältä artikkelissa Ultimate Ears Miniroll – kannettava kaiutin seikkailunhaluisille

Ultimate Ears Miniroll

Logitechin alaisuuteen kuuluva on julkistanut uuden, äärimmäisen pienen ja kevyen Miniroll-kaiuttimen, joka on suunniteltu seikkailunhaluisille.

Miniroll on kompakti ja kestävä Bluetooth-kaiutin, joka on helppo kiinnittää esimerkiksi reppuun, pyörään tai vaikkapa housujen vyöhön. Kaiuttimen joustava silikonihihna takaa, että se pysyy tukevasti kiinni valitussa kohdassa.

Ominaisuudet:

  • Pieni koko ja keveys: Miniroll painaa vain 279 grammaa ja on erittäin kompakti, joten se on helppo ottaa mukaan minne tahansa.
  • Kestävyys: Kaiutin on IP67-sertifioitu, mikä tarkoittaa, että se kestää vettä, pölyä ja pieniä kolhuja.
  • Hyvä äänenlaatu: Miniroll tarjoaa yllättävän voimakkaan ja selkeän äänen pienestä koostaan huolimatta.
  • Pitkä akunkesto: Yhdellä latauksella kaiutin toimii jopa 12 tuntia.
  • Monipuoliset yhteydet: Kaiuttimeen voi yhdistää useita laitteita Bluetoothin kautta ja Auracast-teknologian avulla useita Miniroll-kaiuttimia voidaan yhdistää keskenään.
  • Kestävä kehitys: Kaiuttimen valmistuksessa on kiinnitetty huomiota ympäristöön ja käytetty kierrätettyjä materiaaleja.

Kenelle Miniroll on suunnattu?

Miniroll on täydellinen valinta aktiivisille ihmisille, jotka haluavat nauttia musiikista liikkuessaan. Se sopii esimerkiksi retkeilyyn, pyöräilyyn, uimiseen ja muihin ulkoilmaharrastuksiin.

Hinta ja saatavuus

Ultimate Ears Miniroll on saatavilla mustana, sinisenä, pinkkinä ja vaalean harmaana. Hintaa soittimelle kertyy 79 euroa.

Logitech G RS H-Shifter tuo käsivaihteiston tuntuman virtuaaliajamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech G RS H-Shifter tuo käsivaihteiston tuntuman virtuaaliajamiseen

on julkaissut uuden H-vaihteiston, joka lupaa viedä simulaattoriajamisen realismia aivan uudelle tasolle. RS H-Shifter on suunniteltu vastaamaan siihen tarpeeseen, jota ajopelien harrastajat ovat toivoneet pitkään.

Vaihteisto jota on odotettu

Simulaattoripelaaminen on kehittynyt viime vuosina harppauksin. Ratit, polkimet ja voimapalaute ovat saavuttaneet tason, joka muistuttaa aidosti oikean auton ohjaamisesta. Yksi puuttuva palanen on kuitenkin ollut kunnollinen käsivaihteisto, joka ei horju tai pety pitkissä sessioissa.

RS H-Shifter haluaa täyttää tämän aukon. Se on osa Logitechin Racing Series -ekosysteemiä ja toimii parhaiten yhdistettynä RS50-rattirunkoon tai PRO-sarjan ohjaimiin.

Seitsemän vaihdetta ja tuntuma, joka pitää

Vaihteistossa on seitsemän vaihdetta ja peruutusvaihde. Vaihtaminen on suunniteltu tuntumaan luontevalta: käsi liikkuu, vaihde lukittuu paikalleen ja katse pysyy ajoradalla.

Järjestelmässä on myös tahaton vaihto estävä lukitusmekanismi, mikä on kätevä yksityiskohta kiihkeissä kilpailutilanteissa. Kiinnitysjärjestelmä pitää vaihteiston tukevasti paikallaan niin pelipöydässä kuin ajoistuimessakin.

Materiaaleina on käytetty alumiinia, terästä ja erikoiskestävää muoviseosta. Anturit hyödyntävät Hallin ilmiötä, eli magneettikentän muutoksia mittaavaa tekniikkaa. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että mekaanista kulumista ei juurikaan synny, ja vaihteisto pysyy tarkkatunteisena pitkäänkin.

Yhteensopivuus laajalti

RS H-Shifter toimii sekä :llä että -, -, |S- ja -konsoleilla. Konsolikäytössä tarvitaan erikseen hankittava Logitech G Racing Adapter -sovitin.

RS50 ja McLaren-yhteistyö täydentävät kokonaisuutta

Vaihteiston rinnalla Logitech esitteli myös RS50-rattirungon, jossa on suoravetomoottori kahdeksan newtonmetrin väännöllä. TRUEFORCE-tekniikka muuttaa pelin fysiikanmallinnuksen tuntoaistimuksiksi rattiin asti: kuopat, kaarteet ja jopa puhjennut rengas tuntuvat kädessä.

Logitech teki myös yhteistyötä Racingin kanssa. McLaren Racing Collection sisältää formulatyylisen ohjauspyörän, -ajoistuimen sekä A50 X -kuulokkeet McLaren-värityksessä.

Hinnat ja saatavuus

Logitech G RS H-Shifter on jo myynnissä 169 euron kuluttajahintaan. RS50 Wheelbase maksaa 299 euroa PC-versiolla ja 399 euroa PlayStation-yhteensopivana. RS50 System -paketti, johon kuuluu rattirungon lisäksi pyörä, sovitin ja pöytäkiinnike, on hinnoiteltu 649 euroon. Polkimet saa erikseen 149 eurolla. Kaikki hinnat sisältävät arvonlisäveron.

Logitech G PRO X2 Superstrike on nyt saatavilla – haptinen uutuus saapui kauppoihin Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech G PRO X2 Superstrike on nyt saatavilla – haptinen uutuus saapui kauppoihin

on tuonut myyntiin uuden G PRO X2 Superstrike -pelihiiren. Uutuus hyödyntää valmistajan kehittämää haptista teknologiaa ja on suunnattu erityisesti kilpapelaajille. Hiiri on nyt saatavilla Suomessa 189,99 euron suositushintaan.

Uusi haptinen teknologia keskiössä

G PRO X2 Superstrike on ensimmäinen pelihiiri, jossa käytetään niin sanottua HITS-teknologiaa. Lyhenne tulee sanoista Haptic Inductive Trigger System.

Perinteiset mekaaniset mikrokytkimet on korvattu sähkömagneettiseen kenttään perustuvalla ratkaisulla. Tämän ansiosta painallusvaste on 0,6 millimetriä. Lisäksi käyttäjä voi säätää reaktiopistettä kymmenellä eri herkkyystasolla.

Myös painallusvastetta voi muokata viidellä eri vaihtoehdolla. Näin hiiren tuntumaa voi hienosäätää omaan pelityyliin sopivaksi.

Valmistajan mukaan hiiri reagoi jopa 30 millisekuntia nopeammin kuin tyypillinen 125 millisekunnin USB-hiiri. Käytännössä tämä tarkoittaa pienempää viivettä erityisesti nopeatempoisissa peleissä.

Tarkkuutta ja suorituskykyä langattomasti

Hiiren sensorina toimii HERO 2, joka yltää kahdeksan kilohertsin päivitysnopeuteen. Lisäksi 88 G:n kiihtyvyys ja 888 tuuman sekuntinopeus tukevat nopeita liikkeitä ilman häiriöitä.

Langattomasta yhteydestä vastaa Lightspeed-teknologia. Sen tavoitteena on tarjota viiveetön käyttökokemus myös ilman johtoa.

Akun kerrotaan kestävän jopa 90 tuntia yhdellä latauksella. Tästä syystä hiiri soveltuu myös pidempiin pelisessioihin ja turnauskäyttöön.

Esillä Assembly Winter -tapahtumassa

Uutuushiiri on nähtävillä ja kokeiltavissa Assembly Winter -tapahtumassa 19.–22. helmikuuta 2026 Helsingin Messukeskuksessa. Tapahtuman messualueella kävijät pääsevät testaamaan hiirtä käytännössä.

Samalla laitteen voi hankkia suoraan tapahtumasta.

Hinta ja saatavuus

Logitech G PRO X2 Superstrike on nyt saatavilla Suomessa hintaan 189,99 euroa.