Uncharted -elokuva näyttäytyy uusissa kuvissa Kommentit pois päältä artikkelissa Uncharted -elokuva näyttäytyy uusissa kuvissa

Uncharted

Odotetusta Uncharted -elokuvasta on saatu uusia kuvia. Elokuvan kuvaukset käynnistyivät viime vuoden heinäkuussa.

Kuvissa nähdään kultainen ristiavain, vanha kartta ja aarrehuone. Elokuvassa pääosan nuorta Nathan Drakea näyttelee Tom Holland ja muissa rooleissa nähdään mm. Mark Wahlberg, Antonio Banderas, Sophie Ali ja Tati Gabrielle.

Elokuvan ohjaaja toimii Ruben Fleischer (Zombieland, Venom), joka on elokuvaprojektin jo seitsemäs ohjaaja järjestyksessään. Sony aikoi julkaista elokuvan alunperin joulukuussa 2020, mutta julkaisua jouduttiin siirtämään koronaviruksen vuoksi.

Elokuvan on määrä ilmestyä teattereihin heinäkuun 16. päivä 2021.

Marathonin julkaisupäivä paljastui vahingossa Kommentit pois päältä artikkelissa Marathonin julkaisupäivä paljastui vahingossa

Bungien odotettu pelipaluu, neonvärinen extraction shooter Marathon, on saanut julkaisupäivänsä, tosin vahingossa. Xbox Storen mainos paljasti aiemmin, että peli ilmestyy 5. maaliskuuta 2026, ja ennakkotilaukset ovat nyt avoinna. Bungie on myöhemmin vahvistanut julkaisupäivän virallisesti.

Marathon on Bungien ensimmäinen ei-Destiny-peli sitten Halo Reachin vuonna 2010, ja sen kehitys on ollut täynnä mutkia. Viime vuonna Sony raportoi, että studio ei saavuttanut myynti- ja sitoutumistavoitteitaan, mikä johti 200 miljoonan dollarin (noin 190 miljoonaa euroa) arvonalennukseen. Lisäksi peli joutui kohtaamaan plagiointisyytöksiä, jotka kuitenkin on sittemmin ratkaistu.

Peliä on viivästetty useita kertoja, ja Bungie on käyttänyt aikaa palautteen hiomiseen playtesteistä. Viime lokakuussa järjestettiin kutsupohjainen testaus Pohjois-Amerikassa ja Euroopassa PlayStation 5:llä, Xbox Series X/S:llä ja Steamissa.

Vaikka kehityspolku on ollut kivikkoinen, Marathon lupaa tuoda pelaajille neonvalojen loistetta ja tiukkaa tiimityötä vaativaa toimintaa. Ennakkotilaajat voivat nyt varmistaa paikkansa pelin maailmassa, kun Bungie vie heidät ensimmäistä kertaa pois Destiny-universumista.

Hintaa pelillä on 39,99 dollaria eli noin 37 euroa, mikä tekee siitä kohtuuhintaisen paluun pitkästä odotuksesta huolimatta.

God of War -sarja löysi Kratoksensa – tuttu ääni Ragnarökista astuu päärooliin Kommentit pois päältä artikkelissa God of War -sarja löysi Kratoksensa – tuttu ääni Ragnarökista astuu päärooliin

Amazon Primen tuleva God of War -tv-sarja on saanut pääosan esittäjän, ja valinta on monella tapaa osuva. Kratokseksi on kiinnitetty Ryan Hurst, joka tunnetaan muun muassa Sons of Anarchysta ja The Walking Deadista, sekä God of War: Ragnarök -pelistä, jossa hän antoi äänensä Thorille. Kyllä, juuri sille Thorille.

Rooli ei ole helppo, sillä pelisarjan Kratoksena tunnettu Christopher Judge on tehnyt hahmosta ikonisen. Judge palkittiin roolistaan The Game Awardsissa vuonna 2022 ja jäi fanien mieleen myös legendaarisen pitkästä kiitospuheestaan. Moni toivoi häntä myös tv-sarjan keulakuvaksi, mutta Judge itse tyrmäsi huhut jo viime vuonna.

Hurst ei kuitenkaan ole mikään varavaihtoehto. Vaikka hänen ääninäyttelijän uransa on lyhyt, Ragnarökissa hän osoitti pystyvänsä uskottavaan, jumalallisen uhkaavaan roolisuoritukseen. Syvä ääni, fyysinen olemus ja kokemus raskaista draamarooleista tekevät hänestä varsin luontevan Kratoksen – ainakin paperilla.

Tv-sarjan tuotanto ei ole ollut aivan suoraviivaista. Alun perin vuonna 2022 julkistettu projekti käynnistettiin myöhemmin kokonaan uudelleen, kun alkuperäinen tekijätiimi lähti ja Sony sekä Amazon halusivat uuden luovan suunnan. Nyt vetovastuussa on Ronald D. Moore, joka tunnetaan muun muassa Battlestar Galactican uudelleenfilmatisoinnista, vaikkei itse pelejä harrastakaan.

Muu näyttelijäkaarti on vielä hämärän peitossa, mikä jättää tilaa spekulaatiolle. Fanien toivelistalla kummittelee jo ajatus Christopher Judgesta Thorin roolissa, mikä olisi vähintäänkin herkullinen roolinvaihto. God of War -sarjan harteille ladataan valtavat odotukset, eikä Kratoksena selvitä ilman todellista jumalten voimaa.