Uncharted elokuvan ensi-ilta myöhästyy viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Uncharted elokuvan ensi-ilta myöhästyy viikolla

Uncharted

Aivan kuten eilen uutisoimme Mortal Kombat -elokuvan myöhästymisestä, myös tulevan Uncharted -elokuvan ensi-iltaa joudutaan odottelemaan viikon pidempään.

Elokuvan piti ilmestyä alunperin helmikuun 11. päivä ja nyt uudeksi ensi-iltapäiväksi on ilmoitettu helmikuun 18. päivä. Alunperin elokuvan piti ilmestyä jo kesäkuussa 2021, mutta julkaisuajankohtaa siirrettiin alkuvuodesta.

Uncharted -elokuva perustuu vuonna 2007 ilmestyneeseen Uncharted: Drake’s Fortune -peliin. Elokuvassa pääosan nuorta Nathan Drakea näyttelee Tom Holland ja muissa rooleissa nähdään mm. Mark Wahlberg, Antonio Banderas, Sophie Ali ja Tati Gabrielle.

Elokuvan ohjaaja on ehtinyt vaihtua jo seitsemään otteeseen. Viimeisimpänä ohjaajana on toiminut Ruben Fleischer (Zombieland, Venom).

PlayStationin pelihahmot saapuvat Magic: The Gatheringiin Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStationin pelihahmot saapuvat Magic: The Gatheringiin

Magic: The Gathering -korttipeli saa lokakuussa uuden erikoiskokoelman, kun PlayStationin ikoniset pelihahmot hyppäävät korttipakkoihin. Uusi Secret Lair Superdrop julkaistaan 27. lokakuuta, ja mukana nähdään hahmoja sekä maailmoja suosituista peleistä kuten The Last of Us, God of War, Uncharted, Horizon Forbidden West ja Ghost of Tsushima.

Jokainen kortti esittelee pelien keskeisiä hahmoja, paikkoja ja esineitä, mutta MTG:n pelimekaniikkaan sovitettuina. Esimerkiksi The Last of Us -pelistä kortteina ovat Joel, Resolute Survivor ja Ellie, Brick Master, sekä toisesta pelistä Abby, Merciless Soldier ja Ellie, Vengeful Hunter. Unchartedin Nathan Drake on myös mukana, kun taas God of War -fanit voivat nähdä Kratoksen Blades of Chaosin ja Leviathan Axen kera sekä Atreuksen jousineen.

Horizon- ja Tsushima-pelit tuovat korttipakkoihin vastaavasti Aloyn, Savior of Meridianin ja Jin Sakain, Ghost of Tsushiman. Yhteistyö on syntynyt tiiviissä yhteistyössä pelistudioiden kanssa, ja tavoitteena on tuoda pelien henki visuaalisesti ja pelillisesti MTG-korteiksi.

Wizards of the Coast on aiemminkin yhdistänyt MTG:n eri pelimaailmoihin, kuten Falloutiin, Assassin’s Creediin ja Tomb Raideriin. Lokakuun julkaisu jatkaa tätä linjaa ja tarjoaa keräilijöille sekä peleistä kiinnostuneille uuden tavan kokea suosikkihahmot.

Legendaarinen pelijulkaisija Acclaim palaa – esittelee uudet pelinsä syyskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Legendaarinen pelijulkaisija Acclaim palaa – esittelee uudet pelinsä syyskuussa

90-luvulla menestystä niittänyt pelijulkaisija Acclaim tekee yllätyspaluun. Yhtiö ajautui konkurssiin vuonna 2004, mutta nyt se on noussut haudastaan uuden johdon voimin. Toimitusjohtajana toimii Alex Josef, aiemmin Graffiti Gamesin perustanut mies, joka lupaa tuoda takaisin Acclaimin energian, mutta uudessa muodossa.

Acclaim järjestää 10. syyskuuta klo 21.30 Suomen aikaa oman #PlayAcclaim-showcasensa, jossa paljastetaan ensimmäiset uudet projektit. Yhtiö vihjaa, että luvassa ei ole vain menneiden aikojen haikailua, vaan rohkea uusi aikakausi.

Acclaim tunnettiin aikoinaan lisenssipeleistään ja hittisarjoista, kuten Mortal Kombat, NBA Jam, Turok: Dinosaur Hunter sekä lukuisista WWF-peleistä ja South Park -seikkailuista. Uudella aikakaudella tavoitteena on herättää henkiin ja uudistaa rakastettuja klassikoita, joita miljoonat pelaajat muistavat.

Yhtiön neuvonantajakaarti on värikäs, mukana ovat muun muassa lisenssialan veteraani Russell Binder, liiketoimintakonsultti Mark Caplan sekä showpainija ja yrittäjä Jeff Jarrett, joka itse esiintyi aikanaan Acclaimin WWF Attitude -pelissä.

On mahtavaa olla mukana herättämässä henkiin kustantajaa, joka julkaisi 80- ja 90-lukujen legendaarisimpia pelejä. – Jarrettin sanoin.

Kun Acclaim 20 vuoden tauon jälkeen nousee lavalle, kysymys kuuluu, nähdäänkö paluu vain retrohenkisenä kunnianosoituksena vai pystyykö yhtiö todella levelöitymään uuteen aikaan? Syyskuussa saamme ensimmäiset vastaukset.