Uusi traileri esittelee rosvosimulaattorin jatko-osaa – Thief Simulator 2 on pitkäkyntisen paratiisi Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi traileri esittelee rosvosimulaattorin jatko-osaa – Thief Simulator 2 on pitkäkyntisen paratiisi

Thief Simulator 2 on jatko-osa osa puolalaisen pelikehittäjä Noble Muffinssin simulaatiovideopelille Thief Simulator. Tosin tällä kertaa kehityksestä vastaa MrCiastku. Noble Muffins sen sijaan työstää toista ryöstelyyn keskittyvää American Thetf 80s -peliä.

Ensimmäisessä rosvosimulaatiossa pelaaja joutui mafioson pakottomana suorittamaan joukon rikoksia. Thief Simulator -peli sai hyvät arvostelut ja nousi Steamin myydyimpien pelien listan kärkeen julkaisunsa myötä. Jatko-osa tuo mukanaan uusia kohteita ryöstettäväksi, kuten ravintoloita ja pankkeja. Kävelyn käydessä puuduttavaksi voi pelissä kähveltää itselleen myös kulkuneuvon, joka alkuun saattaa olla hieman ruosteisempi kärry, mutta osia myydessä sekä pisteitä kerätessä voi pelaaja päästä käsiksi jopa arvokkaisiin urheiluautoihin.

Trailerissa nähdään esimerkiksi hiippailua omakotitalossa rahasalkkujen perässä sekä varastettujen tietokoneiden ja moottoreiden kaupittelua. Kähvellettyä tavaraa voi myydä eteenpäin ja ostaa näin itselleen päivityksiä tuleviin keikkoihin. Pelin edetessä tehtävät muuttuvat entistä haastavammiksi, joka koulii pelaajan taskuvarkaasta kokeneeksi ryöstelijäksi. Thief Simulator 2 on tarkoitus julkaista PC:llä ensi vuoden puolella ja konsoleilla alustavasti vuonna 2023. Ryöstelystä innostuneille Noble Muffins on ilmoittanut julkaisevansa American Theft 80s -pelin vielä tämän vuoden puolella.

Dead Island 3 vihjailee – lisää zombeja tuloillaan? Kommentit pois päältä artikkelissa Dead Island 3 vihjailee – lisää zombeja tuloillaan?

Dead Island -sarja juhlii 14-vuotista taivaltaan, ja samalla saimme ensimmäisen vilauksen tulevasta Dead Island 3:sta. Kehittäjä Dambuster Studios julkaisi Steamissä kuvan ja kommenti: ja seuraava epidemia on jo kypsymässä, mikä vihjaa, että zombeja on tulossa taas.

Alkuperäinen Dead Island sijoittui trooppiselle Banoi-saarelle, ja Dead Island 2 siirsi kaaoksen aurinkoiseen Los Angelesiin. Kuvan perusteella kolmososa sijoittuu todennäköisesti muualle, mutta tarkkaa paikkaa ei vielä paljastettu. Kuvassa näkyvä henkilö matkaa kyydissä, joten huhut Vegasista tai muista vauhdikkaista kohteista pyörivät jo fanien keskuudessa.

Dead Island 2:n kehitys oli pitkä ja kivikkoinen, julkaisua viivästyi kahdeksan vuotta useiden studionvaihdosten ja kehitysongelmien takia. Fanit toivovat, että Dead Island 3:n kohdalla julkaisua ei tarvitse odottaa yhtä kauan.

Dambuster Studiosin mukaan yksityiskohdat pysyvät toistaiseksi salassa, mutta seuraava zombeihin keskittyvä seikkailu on jo työn alla. Nyt jää vain odottaa, milloin ensimmäinen virallinen traileri ja lisätietoja saadaan.

Borderlands 4:n Fortnite-skin saattaa kiinnostaa keräilijöitä – kaupankäynti voi yhdellä tapaa johtaa banniin Kommentit pois päältä artikkelissa Borderlands 4:n Fortnite-skin saattaa kiinnostaa keräilijöitä – kaupankäynti voi yhdellä tapaa johtaa banniin

Borderlands 4:n luova pomo Randy Pitchford on vihjannut, että pelin ennakkotilauspaketti, joka sisältää Fortniteen eksklusiivisen Mad Moxxi -asun, voisi ajan myötä muuttua arvokkaaksi keräilykohteeksi. Pitchford muistutti sosiaalisessa mediassa, että vastaava Psycho Bandit -skin Borderlands 3:n yhteydessä saatuna oli joskus vaihtanut omistajaa eBayssa yli 2 000 dollarilla (~2 080 €).

Fortniten sisäinen kauppa ei kuitenkaan salli tavaroiden myyntiä tai vaihtoa, ja tilien myyminen harvinaisilla asuilla rikkoo pelin käyttöehtoja, mikä voi johtaa tilin pitkäaikaiseen tai jopa pysyvään sulkemiseen. Pitchfordin kommentti on siis enemmän keräilijöiden spekulointia kuin virallinen sijoitusvinkki.

Psycho Bandit -skin oli alun perin tarjolla vuonna 2019 Borderlands 3:n ennakkotilauspaketissa, ja se palasi myyntiin vasta huhtikuussa 2025 viiden vuoden tauon jälkeen. Harvinaisia Fortnite-asusteita arvostetaan erityisesti, kun ne eivät ole helposti saatavilla, mutta arvo voi pudota, jos sama tuote tulee uudelleen myyntiin.

Borderlands 4 julkaistaan perjantaina 12. syyskuuta PC:lle (Steam ja Epic Games Store), PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle. Nintendo Switch 2 -versio seuraa 3. lokakuuta. Vaikka keräilyaspekti voi kiinnostaa, itse peli maksaa vähemmän kuin 80 € ja tarjoaa tietenkin myös omat pelikokemuksensa.