Uusi traileri esittelee rosvosimulaattorin jatko-osaa – Thief Simulator 2 on pitkäkyntisen paratiisi Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi traileri esittelee rosvosimulaattorin jatko-osaa – Thief Simulator 2 on pitkäkyntisen paratiisi

Thief Simulator 2 on jatko-osa osa puolalaisen pelikehittäjä Noble Muffinssin simulaatiovideopelille Thief Simulator. Tosin tällä kertaa kehityksestä vastaa MrCiastku. Noble Muffins sen sijaan työstää toista ryöstelyyn keskittyvää American Thetf 80s -peliä.

Ensimmäisessä rosvosimulaatiossa pelaaja joutui mafioson pakottomana suorittamaan joukon rikoksia. Thief Simulator -peli sai hyvät arvostelut ja nousi Steamin myydyimpien pelien listan kärkeen julkaisunsa myötä. Jatko-osa tuo mukanaan uusia kohteita ryöstettäväksi, kuten ravintoloita ja pankkeja. Kävelyn käydessä puuduttavaksi voi pelissä kähveltää itselleen myös kulkuneuvon, joka alkuun saattaa olla hieman ruosteisempi kärry, mutta osia myydessä sekä pisteitä kerätessä voi pelaaja päästä käsiksi jopa arvokkaisiin urheiluautoihin.

Trailerissa nähdään esimerkiksi hiippailua omakotitalossa rahasalkkujen perässä sekä varastettujen tietokoneiden ja moottoreiden kaupittelua. Kähvellettyä tavaraa voi myydä eteenpäin ja ostaa näin itselleen päivityksiä tuleviin keikkoihin. Pelin edetessä tehtävät muuttuvat entistä haastavammiksi, joka koulii pelaajan taskuvarkaasta kokeneeksi ryöstelijäksi. Thief Simulator 2 on tarkoitus julkaista PC:llä ensi vuoden puolella ja konsoleilla alustavasti vuonna 2023. Ryöstelystä innostuneille Noble Muffins on ilmoittanut julkaisevansa American Theft 80s -pelin vielä tämän vuoden puolella.

Tämä pulmapeli ei tuomitse erikoisiakaan ratkaisuja Kommentit pois päältä artikkelissa Tämä pulmapeli ei tuomitse erikoisiakaan ratkaisuja

Ranskalainen julkaisija Dear Villagers ja uusiseelantilainen Dead Teapot Games ovat paljastaneet tarinallisen pulmapelinsä julkaisusuunnitelmat. Omaperäinen fysiikkapohjainen peli saapuu :lle ja Nintendo Switchille syksyllä 2026.

Shape Sender Deluxe ei ole aivan tavallinen pulmapeli. Pelaajan oppaana toimii Sendy-niminen maskotti, joka keskustelee suoraan pelaajan kanssa, kommentoi ratkaisuja ja seuraa etenemistä läpi 90 kentän. Tehtävänä on siirtää erilaisia muotoja putkesta toiseen hyödyntäen tarjolla olevia työkaluja ja omaa kekseliäisyyttä.

Pelin kehittäjien mukaan oikeaa ratkaisua ei aina ole. Kentät voi selvittää elegantisti, luovasti tai vaikkapa hieman kömpelöllä mutta toimivalla tavalla. Juuri tämä vapaus on yksi pelin keskeisistä ideoista, ja Sendyn persoonallisuuskin muuttuu matkan varrella pelaajan toimien mukaan.

Samalla julkaistiin päivitetty demo, joka sisältää uuden kenttäeditorin. Sen avulla pelaajat voivat rakentaa omia pulmiaan, jakaa niitä ystävilleen tai tallentaa ratkaisuistaan hauskoja GIF-animaatioita. Vaikka editorin työkalut ovat vielä rajalliset, se antaa hyvän maistiaisen siitä, millaisia luovia virityksiä yhteisö saattaa pelin julkaisun jälkeen kehittää.

Jos fysiikkapulmat, hiekkalaatikkomainen kokeilu ja hieman omalaatuinen huumori kuulostavat houkuttelevalta yhdistelmältä, Shape Sender Deluxe kannattaa pitää tutkassa. Syksyllä nähdään, onnistuuko Sendy puhumaan tiensä pelaajien sydämiin.

Onko Sony kääntämässä selkänsä maailman suurimmalle PC-yleisölle? Kommentit pois päältä artikkelissa Onko Sony kääntämässä selkänsä maailman suurimmalle PC-yleisölle?

Sonyn viimeaikaiset viestit ovat herättäneet huolta -pelaajien keskuudessa. Yhtiön kerrotaan harkitsevan muutosta strategiaansa, jossa -yksinoikeuspelejä on tuotu myöhemmin PC:lle. Päätös voisi kuitenkin vaikuttaa paljon laajemmin kuin vain tietokonepelaajiin, erityisesti Kiinassa.

Analytiikkayhtiö Alinea Insightsin mukaan peräti 42 prosenttia -pelin PC-myynnistä tuli Kiinasta, joka oli pelin suurin markkina-alue Steamissa. Myös on menestynyt erityisen hyvin kiinalaisten pelaajien keskuudessa. Tämä ei ole yllättävää, sillä konsolipelaaminen ei ole koskaan saavuttanut Kiinassa samanlaista suosiota kuin PC- ja mobiilipelaaminen osittain maan tiukkojen tuontirajoitusten vuoksi.

Jos vähentäisi PC-julkaisujaan ja yrittäisi houkutella pelaajia ostamaan -konsolin pelatakseen tulevia hittipelejä, se voisi samalla menettää miljoonia potentiaalisia asiakkaita Kiinassa. Steamissa yksinkertaistettu kiina on toiseksi käytetyin kieli englannin jälkeen, mikä kertoo markkinan valtavasta koosta.

Mielenkiintoista kyllä, PC-julkaisut eivät näyttäisi syövän PlayStation-version myyntiä. Alinean mukaan Death Stranding 2 saavutti parhaat kahden viikon myyntilukunsa PlayStationilla juuri PC-julkaisun jälkeen. Samankaltainen ilmiö nähtiin myös Stellar Bladen kohdalla, jonka -myynti kasvoi samaan aikaan PC-version julkaisun kanssa.

Tämä saattaa olla merkittävä viesti Sonylle. Vaikka PC-julkaisut eivät välttämättä saa kaikkia ostamaan PlayStationia, ne näyttävät kasvattavan pelien näkyvyyttä ja tavoittavan valtavia yleisöjä erityisesti Kiinassa. Jos Sony todella perääntyy PC-strategiastaan, se ei ehkä menetä vain tietokonepelaajia, vaan myös yhden maailman tärkeimmistä pelimarkkinoista.